GEDİZ EYLEM PLANI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gediz Eylem planı çerçevesinde oluşturulan Gediz Havzası Yönetim Heyeti ilk toplantısını Manisa Organize Sanayi Bölgesi (Manisa OSB) Konferans Salonu'nda yaptı.

GEDİZ EYLEM PLANI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


GEDİZ EYLEM PLANI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gediz Eylem planı çerçevesinde oluşturulan Gediz Havzası Yönetim Heyeti ilk toplantısını Manisa Organize Sanayi Bölgesi (Manisa OSB) Konferans Salonu’nda yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 18 Haziran tarihinde yayınlanana bir tebliğ ile ‘Gediz Eylem planı toplantısı gerçekleştirildi. Manisa OSB'de gerçekleştirilen ile ‘Gediz Eylem planı çerçevesinde oluşturulan Gediz Havzası Yönetim Heyeti ilk toplantısına Vali Abdurrahman Savaş, MHP’li Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Lütfü Akça, Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Havza Yönetimi Daire Başkanı Nermin Çiçek, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Aslı Silay, İzmir Orman Bölge Müdürü Mehmet Erol ile ilgili kurumların yetkilileri katıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye’de koruma altına alınan 15 Havza’dan birisinin Gediz Havza olduğunu söyleyen Manisa Valisi Savaş, Koruma eylem planı hazırlana havzalarda yapılan çalışmaların daha etkin hale gelebilmesi için bakanlığın 18 Haziran’da bir tebliğ yayınladığını belirterek, "Yayınlanan tebliğ ile havzalarda yönetim heyetleri oluşturuldu. Gediz Havzası’nı Manisa, Uşak, Kütahya ve İzmir illerini kapsıyor. Gediz’in büyük bir kısmı ilimiz içinde yer alıyor. Gediz Havzası Yönetim Heyeti’nin koordinatör ili olarak Manisa seçildi. Koordinatör Başkanlığını ise valiliğimiz yürütecek." dedi.

"MERKEZDEN DEĞİL HAVZADAN TAKİP EDECEĞİZ"
Vali Savaş'ın ardından konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfü Akça, 2008 yılından beri uygulamada olan Gediz Eylem Planı’nda istenilen noktaya gelinemediğini söyledi. Müsteşar Prof. Dr. Akça, “Plan çerçevesinde Gediz Havzası’ndaki sanayi atıklarının yüzde 70’ini, belediyelerin atık su arıtma tesislerinin ise yüzde 70’ni kontrol altına aldık. Ziraat kaynaklı kirlenmelerde azalma oldu." şeklinde konuştu. Planın başarılı olabilmesi için denetim ve takibin yapılması gerektiğini sözlerine ekleyen Akça, "Bunun bütünlüğünü sağlayamazsınız bu planı uygulayamazsınız. Biz bunları merkezden takip etmek yerine havzadan takip etme politikasını geliştirdik. Böylece 18 Haziran’da Havza Yönetim Heyetleri tebliğini yayınladık. Bu tebliğ her havzasında bir koordinatör vali seçilir. Üç aylık toplantılar yapılır. Havzada bu eylem planlarını yürütülmesi için sorumluluk alan kurumların, kuruluşlarını görevlerini ne kadar uyguladıkları, problemlerin nereden kaynaklandığı, neye ihtiyaç olduğu belirlenecek. Daha sonra koordinatör valilerden aldığımız raporları bakanlık nezlindeki Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısına taşıyarak çözümler üretilmesine gayret göstereceğiz." dedi.Toplantının ikinci kısmında söz alan Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz ise Gediz Nehri’nin Kirliliği önlenmesi konusunda yapılan denetimler personel yetersizliği yaşadıklarını ve yeteri kadar denetim yapamadıklarını söyledi. Yılmaz, "Denetimler konusunda belediyelerimizde yardımcı olması gerekir. Bu konuda belediyelerimiz bünyesinde bir çevre zabıtası ekibi kurulabilir." dedi.Toplantının geri kalan kısmında Vali Savaş ile Müsteşar Prof. Dr. Akça, katılanların sorularını yanıt verdiler.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.