banner278

GAZİLERİN MAAŞI NE OLACAK?

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, İstiklal savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı'nda muharip gazi olmuş yaklaşık 37 bin vatandaş bulunduğuna dikkat çekerek, gazilerin maaş durumu ve faizsiz konut kredisi olanaklarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sordu.

banner292
GAZİLERİN MAAŞI NE OLACAK?

GAZİLERİN MAAŞI NE OLACAK?

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, İstiklal savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda muharip gazi olmuş yaklaşık 37 bin vatandaş bulunduğuna dikkat çekerek, gazilerin maaş durumu ve faizsiz konut kredisi olanaklarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sordu. 
Özgür Özel’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmak üzere verdiği soru önergesi şöyle:   
“Ülkemizde İstiklal savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda muharip gazi olmuş yaklaşık 37 bin vatandaşımız bulunmaktadır. 1005 sayılı Kanuna tabi olan bu gazilerimiz şu anda 60-90 yaş arasındadır ve maddi ve manevi yoksulluk içindedirler. Savaştan yara almadan sağ dönen askerler olan bu muharip gazilerimiz de malul gazilerin sahip olduğu bazı haklardan yararlanmaları yönünde talepleri bulunmaktadır. 20/2/1968 ta¬rih¬li ve 1005 sa¬yı¬lı İs¬tik¬lal Ma¬dal¬ya¬sı Ve¬ril¬miş Bu¬lu¬nan¬la¬ra Vata¬ni Hiz¬met Ter¬ti¬bin¬den Şe¬ref Ay¬lı¬ğı Bağ¬lan¬ma¬sı Hak¬kın¬da Ka¬nu¬nda 06.03.2007 tarih ve 5595 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle, “Şeref Aylığı” bağlanan muharip gaziler arasında herhangi bir sosyal güvenliği olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrım yapılmak suretiyle “vatana hizmet” kriteri göz ardı edilmiş ve farklı “şeref” derecelerinin uygulanmasına geçilmiştir.  Oysaki İstiklal Harbi, Kore Harbi ve Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan tüm gazilerimiz devlet için aynı fedakârlık ve cesaretle canlarını savaşmışlardır. Ancak bu yasa ile muharip gazilerimizin şeref aylıkları arasında fark oluşmuş ve ortaya çıkan bu farklılık söz konusu aylığın bağlanma amacına da ters düşmüştür. Buna göre;
1.5595 sayılı Kanunla sosyal güvencesi olan ve olmayan şeklinde bir ayrımla verilen “Şeref Aylığı” ödemesinde yeniden herhangi bir ayrım olmadan düzenleme yapılması düşünülmekte midir? Bu yönde bir çalışma yapılmakta mıdır?

2.3713 sayılı Kanuna tabi olan Şehit yakınlarına ve Malul gazilere yönelik uygulanan faizsiz konut kredisi imkanından muharip gazilerimizin de yararlanması hususunda bir çalışma yapılmakta mıdır?

3.Muharip gazilerimizin ailelerine istihdam olanaklarının kolaylaştırılması yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.