banner278

EXPO 2020'A VALİ GÜVENÇ’TEN DESTEK

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Yılmaz Temizocak, Vali Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret ederek, EXPO 2020’nin İzmir’e verilmesi için destek istedi.

banner292
EXPO 2020'A  VALİ GÜVENÇ’TEN DESTEK

EXPO 2020'A  VALİ GÜVENÇ’TEN DESTEK

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Yılmaz Temizocak, Vali Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret ederek, EXPO 2020’nin İzmir’e verilmesi için destek istedi.

Ziyarete Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Yılmaz Temizocak’ın yanı sıra, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Sıtkı Şükrüer, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı Abdurrahim Arslan, Manisa Genç İş Adamları Derneği (MAGİAD) Başkanı Ömer Özkara, Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) Başkanı Ömer Yerkazanoğlu ve Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter katıldı. EXPO 2020’nin İzmir’e verilmesi için Ege illerinin Valileriyle bir toplantı yaptıklarını belirten EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, “10 Ege ilinin bir arada ekonomik gelişmesi için kurumların ve sivil toplumun desteğine ihtiyacı var. Bugünkü ziyaretimizin birinci amacı Gediz Havzası'yla ilgili. Havzaya vermiş olduğunuz destekler belli. Tabi ki birliğin başkanlığını da üstlenmeniz çok önemli. Çevre Bakan'ımızın da bu konuda çok hassas olduğunu biliyoruz. Özellikle büyük ilçelerimizin bir an önce arıtmaya geçmeleri lazım olduğunu ve bunun için de yoğun çaba sarf ettiğinizi biliyoruz. Bu konu hakkında sıkıntımızı anlatmayı istedik. Diğer bir konumuz da EXPO 2020’ye İzmir olarak talibiz. Bu projeye Ankara da talip İzmir de talip. EXPO 2015 yılı çalışmaları için büyük bir yatırım yaptık, ama İzmir olarak alamadık. Alt yapımız hazır bundan dolayı tekrar EXPO 2020’ye talibiz. EXPO 2020’yi İzmir’e kazandırmamız için Ege illerinin desteği çok önemli. Bu illerden en önemlisi Manisa. Çünkü iç içe girmiş bir mahalle gibiyiz. EXPO’nun İzmir’e gelmesi Ege’ye gelmesi demektir, ege illerinin ekonomisinin hızla yükselen bir ivme kazanması demektir. Ulaşımda çektiğimiz sıkıntıları askeriyeye indirecektir. Bütün bunların olabilmesi için Egenin desteğini istiyoruz” dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Celalettin Güvenç, “Bu birlik ve beraberlikten mutlaka bir sinerji oluşacaktır. Değişen Türkiye’nin yeni yüzünü görüyorum. Meseleleri, projeleri, sadece Devlet üstlenmiyor, böyle sivil toplum üstleniyor. İnsanlar bir takım görüş ayrılıklarını vesairelerini bir kenara bırakıp, ilimizin, ülkemizin, bölgemizin geleceği için projeler üzerine çalışıyor. Buna önderlik ettiğiniz için çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. İki konudan bahsediyorsunuz birincisi Gediz Havzası, ikincisi de EXPO. Gediz, bir devletle hükümet projesi olarak yürütülmesi gereken bir konu onun için Gediz bu işin olmazsa olmazlarından. Çevre Bakanı'mızın müsteşarıyla görüştüm, sürecin takibi için periyodik olarak iki ayda bir, belediyelerimizle toplantı düzenleyecekler. Bu çalışmalar sadece arıtmalarla ilgili değildir. Ayrıca havza ıslah çalışmaları çok önemli. Özellikle Manisa’yı ele alırsak, Bozdağ Salihli, Ahmetli ve Turgutlu’ya kadar olan bölgedeki derelerin ıslahı için Orman Genel Müdürlüğümüz ve DSİ Bölge Müdürlüklerimiz önemli projeleri hayata geçirdiler. Bu çalışmalarla Gediz’in üzerindeki baskıyı azaltmaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Gediz’in ıslahıyla ilgili çok daha önemli adımlar atılacaktır. En önemli sorunumuz kaynak sorunudur, kaynak konusunda bakanlığımızın duyarlılığı en üst düzeye gelmiştir” dedi.
"Manisalı olarak EXPO 2020’yi elbette İzmir almalıdır, Manisalı olarak bu işin yanındayız” diyen Vali Güvenç, “Önemli bir tecrübe kazandınız, inanıyorum aday İzmir olacaktır ve İzmir bunu kazanacaktır. 2020’nin Egesi şimdikinden çok farklı olacak. Metrosu, raylı sistemi bitmiş, İzmir–Ankara hızlı treni tamamlanmış, İzmir- Ankara hızlı treni Turgutlu’dan ikiye ayrılıp bir hat Kemalpaşa’dan İzmir’e, diğer hat da Manisa üzerinden İzmir’e girecektir. Dolayısı ile Manisa İzmir’e 10 dakikalık demiryolu mesafesinde olacağız. Yine 2020’nin Türkiye’sinde, Ege'sinde, Sabuncubeli tünelini tamamlamış olacağız. Karayolu ulaşımımız da son derece kolaylaşmış olacak. Ege bir bütün olarak, EXPO’yu kucaklayacaktır. 2015’le ilgili çok büyük tecrübeler elde ettiniz. 2020’de de bu tecrübelerin işe yarayacağını, tüm sivil toplumların, belediyelerin, Valiliğin, Bakanlıklarımızın desteğiyle EXPO 2020’yi alacağınızı düşünüyorum. Zaten Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı ve Başbakan düzeyinde bu tür projeleri çok yoğun destekliyorlar. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın gönülden yürekten en üst düzeyde destek vereceklerine inanıyorum. Yükselen trend Ege’dir, Türkiye’dir. Önemli olan bu şekilde örnek bir çalışmayla birlik beraberlik içerisinde hep birlikte herkesin elini taşın altına sokmasıdır. Ankara’ya derdimizin iyi anlatılmasıdır. Ankara’nın desteğinin çok üst düzeyde alınmasıdır ki buna Ankara hazırdır” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.