ESNAFIMIZ ÜLKEMİZİN ANA GÖVDESİ VE ÇİMENTOSUDUR

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Manisa Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Çınar'ı ziyaret etti.

ESNAFIMIZ ÜLKEMİZİN ANA GÖVDESİ VE ÇİMENTOSUDUR


ESNAFIMIZ ÜLKEMİZİN ANA GÖVDESİ VE ÇİMENTOSUDUR

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Manisa Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Çınar’ı ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen genel kurul sonucunda bir kez daha başkanlığa seçilerek güven tazeleyen Başkan Çınar’ı kutlayan Yurttaş; “Biz esnafımızın bu ülkenin ana gövdesi olduğunu ve çimentosu olduğunu, birleştirici unsuru olduğunu, toplumda önemli yeri olduğunu biliyoruz ve esnafımıza önem veriyoruz” dedi.

Esnafın daha çok kazanması ve refahı adına her türlü çalışmayı yaptıklarını kaydeden Milletvekili Muzaffer Yurttaş; “En son esnaf kredi kooperatiflerinin Halk Bankası vasıtasıyla vermiş oldukları faizlerdeki düzenleme esnafımıza çok olumlu şekilde yansıdı. Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden çok olumlu tepkiler aldık. Ayrıca bildiğiniz gibi eş muvaffakiyetini de kaldırdık. Bu da piyasanın rahat hareket etmesi adına önemli bir gelişme oldu. Eş muvaffakiyeti oldukça büyük sorunlar oluşturuyordu. Kredi almada sıkıntılar oluşturuyordu. İnşallah bundan sonra bununla ilgili sorunlar yaşanmayacaktır. Bu uygulamayı yaparken bize karşı çıkanlar da oldu. Biz esnafımızdan aldığımız talepleri genel merkezimize ilettik. Genel Merkezimizde gerekli çalışmayı yaptı. En son da Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da düşürülmüş faiz oranlarıyla esnafımızın yararlanabileceğini belirtti” ifadesinde bulundu.  

EYLEMLERDEN EN ÇOK ESNAFIMIZ ZARAR GÖRMÜŞTÜR

Gezi Parkı eylemlerinden en çok esnafın üzüldüğünü ve zarar gördüğünü belirten Yurttaş; “Özellikle eylemlerin olduğu bölgelerdeki esnafımız bu manada çok şikayetçidir. Bu olayların bir an önce sona ermesini istemektedirler. Her gün olayların olduğu, protestoların olduğu, camlarının kırıldığını, mekânlarına tecavüz edildiğini ve bundan son derece mağdur olduklarını belirtiyor esnaflarımız. Şimdi bu gezi eylemlerini yapan insanlar, ilk olarak belki haklı bir gerekçeyle eylemlere başlamış olabilirler. Ancak şu anda yapılan eylemler amacını aşmıştır. Tüm Türkiye’de belli bölgelerde esnafımızın yaralanmasına sebep olmuştur. Esnafımızın dükkânları talan edilmiştir, araçları yakılmıştır. Dükkânlarının duvarlarına yazı yazılmıştır. Esnafımız bu durumdan çok şikayetçidir. Alanlarda yapılan eylemlerin hak aramakla, yeşili korumakla bir ilgisi kalmamıştır. Bu olayların zaten çevreyle ve yeşille ilgili bir art yapısı da yoktur. Bunların tamamen alt yapısı Türkiye’deki yükselen trende karşı çekemeyen faiz lobisinin çalışmalarıdır. Devlet bankalarımız çok büyük farkla şekilde uygulamalar yapmaktadırlar. Gerçekten vatandaşımızın mağduriyetini gideren uygulamalar yapmaktadır. Önümüzdeki dönemde de bankaların mağduriyetini gidermek adına tüketicilerle ilgili bir düzenleme yapılacak. Pek çok bankadan kredi alan, ya da bankadaki işlemleri sırasında mağdur olan insanlarımızın var. Bu insanlarımızın mağduriyetini gidermek amacıyla bir kanuni düzenleme hazırlığı içerisindeyiz. Bu düzenlemeyle birlikte, hem vatandaş mağduriyeti gereksiz harçlar, gereksiz kesintiler ortadan kalkacaktır” şeklinde konuştu.

BANKALARIN  SORUMLULUĞUNU ARTTIRACAĞIZ

“Bankaların sorumluluğunu daha da arttıracağız” diyen Yurttaş; “Gezi parkı eylemleri Manisa’da fazla olmaması nedeniyle Manisa’daki esnafımızın fazla zarar görmediğini öğrendik. Ancak, Manisa’da da olsa, Ankara’da da olsa, İstanbul’da da olsa esnafımız bizim esnafımızdır. Biz esnafımızın hiçbir şekilde zarar görmesini istemiyoruz. Tekrar ediyorum gezi parkı eylemleri en fazla esnafımıza zarar vermiştir. Bu konuda herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum” dedi.

FAİZLERİN DÜŞÜK OLMASI KOOPERATİFLERİ CAZİP KILMIŞTIR

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Recep Çınar ise yaptığı konuşmada; “Esnaf Sanatkarımızın krediye ulaşmasında sağlanan kolaylıklar ve faizlerin düşük olması günümüz şartlarında bizleri yani kooperatifleri cazip kılmıştır. Faizler %4 düşürüldü. Bu bağlamda şükranlarımızı teşekkürlerimizi arz etmek isterim. Esnaflarımızın kredi konusunda ilk tercihlerini bizden yana kullanmaları kendi menfaatleri açısından çok önemlidir. Yaklaşık 15 gündür devam eden bu gezi parkı olayları esnafımızı yaralamıştır. Demokrasi ile idare edilen ülkelerde bu tür protestolar olacaktır. Ama bu şekilde Taksim’de başlayan eylemler farklı noktalar getirilmiştir. İktidara protestoya dönüşmüştür. Bunu üzülerek takip ediyoruz. Bizim ülke insanımızın gelişimini ve dış çevreler tarafından itibarımızın düşmesine müsaade etmemeliyiz. Umarım sağduyulu söylemlerden sonra bir an önce bu protestoyu bırakırlar. Bunun ülkemiz ve esnafımız açısından daha doğru olacağı kanaatindeyim. Bizleri ziyaret ettiğiniz sizlere de ayrıca teşekkür ediyoruz” ifadesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.