ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi'nin kredi faiz oranları 1 yıl vadeli kredilerde % 4, daha uzun vadeli kredilerde ise % 5'e düştü. Kesinti oranı ise yaklaşık yüzde 50 azaldı. MESKOP Başkanı Recep Çınar, "2001 yılında yüzde 59 olan faiz oranı 1 Mayıs 2013 tarihi itibariyle yüzde 4'e düştü. Bu oran yatırım yapmak için büyük şanstır" dedi.

ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin kredi faiz oranları 1 yıl vadeli kredilerde % 4, daha uzun vadeli kredilerde ise  % 5’e düştü. Kesinti oranı ise yaklaşık yüzde 50 azaldı. MESKOP Başkanı Recep Çınar, “2001 yılında yüzde 59 olan faiz oranı 1 Mayıs 2013 tarihi itibariyle yüzde 4’e düştü. Bu oran yatırım yapmak için büyük şanstır” dedi.

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin faiz ve kesinti oranları 1 Mayıs 2013 tarihi itibariyle yeniden düzenlendi. Buna göre faiz oranları 1 yıl vadeli kredilerde % 4, daha uzun vadeli kredilerde ise  % 5’e düştü. Kesinti oranı ise yaklaşık yüzde 50 düştü. Kooperatifin ortak sayısı 3 bin,  plasman 52 milyon lira, kooperatifin varlık toplamı ise 13 Milyon TL’ye yükseldi.

YENİ FAİZ ORANLARI

2012 Şubat ayından itibaren uygulanan kademeli faiz oranı 25.000 TL’ye kadar % 6, üzeri kredilerde % 7,8 olarak uygulanıyordu. 8 Nisan 2013 tarihinde kademeli faiz uygulamasının kalkması ile tüm kredilerde (Öncesinden alınanlar dahil) miktar ve vadeye bakılmaksızın % 6 ‘ya çekilmişti.

1 Mayıs 2013 tarihinden itibaren 1 yıl vadeli kredilerde faiz oranı % 4, daha uzun vadeli kredilerde yüzde 5 olarak uygulandı. Bugüne kadar 4 yıl olan vade süresi de 5 yıla çıkarıldı. Kesintilerde de ciddi değişim oldu. 1 Mayıs 2013 tarihi itibariyle kesinti oranı yarı yarıya düştü.

KEFİLLİKTE EŞ RIZASI KALKTI

11 Nisan 2013 tarihinde eş rızası şartı kaldırıldı. Böylece kredi alım işlemlerinde çok önemli bir sorun ortadan kalkmış oldu.  Kredi limitleri 125.000 TL’ye çıktı. Ödeme seçenekleri; Aylık, 3 aylık ve 6 aylık taksitlerle uygulanacak.

ÇINAR: “YATIRIM YAPMANIN TAM ZAMANI”

MESKOP Başkanı Recep Çınar, 2001 yılında faiz oranlarının yüzde 59’lara kadar çıktığını hatırlatarak, “O dönemde 700’e yakın kooperatif kapandı. Yüzde 59 olan faiz oranları gelmiş yüzde 4’lere. Bu faiz oranlarıyla iş yapılacak bir dönem yaşıyoruz.  Yatırım yapmanın tam zamanı. Bu önemli bir fırsat” dedi.

Esnaf ve sanatkar kredilerinin piyasayı dengelediğini ifade eden Çınar, “Hükümetimiz faiz oranlarını düşürdü.  Bu güzel jeste karşılık TESKOMB da kredi kesintilerini neredeyse yarı yarıya düşürdü. Bu durumda giydirilmiş faiz oranları 10-12 sevilerinden yüzde 6-7 seviyesine düşmüştür. Hayırlı olsun. Esnaf kefalet Kooperatifleri sermayeye dayalı kredi veriyor. Sadece Manisa kooperatifinin 55 milyon TL olan nakdi varlığı 300 milyon TL krediye teminattır.  Sıkıntılı süreçlerde bu varlıklar bizi ayakta tutmuştur. Dimdik ayaktayız. Halk Bankası’na karşı sağlam bir teminatımız var” diye konuştu.

TAKİP ORANI SON 2 YILDA YÜZDE 10’A GERİLEDİ

Takip oranlarını diyalog ile düşürdüklerini ifade eden Çınar, “Takip oranı 10-15 seviyesinde seyrediyor.  2 yıl önce takip oranı yüzde 50 civarındaydı. Bugün yüzde 10-15’e düştü. Borçlularla tek tek temas ederek, çok başarılı bir yapılandırma dönemi geçirdik. Çok insana yeniden işini kazandırdık. Bu bağlamda o borçlar eridi. Takip oranımız yüzde 10 Bu da zaten olması gereken bir rakamdır. Koca bir Kooperatifin 1-2 milyon alacağının olması gayet tabi olacaktır.  Takip oranında Türkiye ortalamasının çok atındayız. Belki de başlardayız.”diye konuştu. 

AMAÇ ESNAF VE SANATKARA EN UCUZ KREDİYİ KULLANDIRMAKTIR

“Krediler ihtiyaç kadar alınmalı ve zamanında ödenmelidir” diyerek sözlerini sürdüren Çınar, “20 Ocak 2013 Tarihli Genel Kurulda, Merkez Birliğimiz TESKOMB Genelgeleri doğrultusunda fesh edilmiştir. Ortaklarımızın tüm hak ve alacakları 2013 yılı sonuna kadar ödenecektir. Kalacak tüm varlığı kooperatife aktarılacaktır. Bu vesileyle, desteklerini esirgemeyen başta Sayın Başbakanımıza, ilgili Bakanlarımıza, Halk Bankası Genel Müdürümüze, Teskomb Genel Başkanımıza ve Kongrelerimizde bizleri yalnız bırakmayan Manisa’mızın değerli Milletvekillerine şükranlarımızı sunuyoruz. esnaf-sanatkarlarımıza ve teşkilatımıza hayırlı olsun.”diye konuştu.

BANKALARLA YAPILAN ANLAŞMALAR SEMBOLİK

Bankalarla bazı odaların yaptığı kredi anlaşmalarını anlamsız bulduğunu da sözlerine ekleyen Çınar, “Yapılan anlaşmalar sadece sembolik. Çünkü faiz oranları çok farklı.  Bu anlaşmaları tasvip etmiyorum. Esnaf kredilerinin olduğu esnaf kefalet kooperatifleri varken bankayla yüksek anlaşmalar yapılmasının anlamı ne? İl bazında esnafların yüzde 40’ı bizden kredi kullanıyor. Geride kalan kullanamayanlar veya kullanamayanlar bizden alamıyorsa hiçbir bankadan alamaz.  Esnaf ve sanatkar araştırsın. Bir lira nerede menfaati varsa oradan kullansın. Ancak o en karlı adres burasıdır.” dedi. 

Toplantıya MESKOP yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

 

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.