banner271

ESNAF KEFALET BAŞKANINDAN, SUÇLAMALARA SERT YANIT

Akhisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Genli, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Halil İbrahim Doğan'ın kendisi hakkındaki yolsuzluk suçlamalarına basın açıklaması ile sert cevap verdi.

ESNAF KEFALET BAŞKANINDAN, SUÇLAMALARA SERT YANIT

ESNAF KEFALET BAŞKANINDAN, SUÇLAMALARA SERT YANIT

Akhisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Genli, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Halil İbrahim Doğan’ın kendisi hakkındaki yolsuzluk suçlamalarına basın açıklaması ile sert cevap verdi.

Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı basın açıklamasında, konuşmayı Kooperatif Başkanı Hasan Genli Yaptı. Genli konuşmasında, başkanlığı döneminde yaşanan süreci anlatarak, "18 Mart 2012 tarihli seçimi de başkanlığımda hazırlanmış liste kazandı. Beni ve listemde yer alan arkadaşlarımı tanıyan Akhisar esnafı ve ortaklarımız, hakkımda ortaya atılan iddiaların gerçek olmadığını ve inanmadıklarını daha o gün göstermişlerdir" dedi.

Doğan'ın yönelttiği suçlamalara tek tek yanıt veren Hasan Genli, şunları kaydetti: "Alınan yönetim kurulu kararlarından farklı uygulamalar yaptığım, esnaf niteliği taşımayanlara kredi kullandırdığım, hacizli arabaya kredi verdiğim iddia edilmişti. Bütün bunların gerçek olmadığı müfettiş raporu ile ortaya çıktı. Ben müfettiş raporları gelmeden önce yapılan seçimde ortaklarımıza 'benim başkanlık dönemimde eğer bir usulsüzlük, bir yolsuzluk var ise ben kendimi bu salonda asarım' demiştim. Bu sözümü tekrar tekrar söylüyorum. Yapılan inceleme sonucunda müfettişler 'yolsuzluk yok' demiştir. Sayın Halil İbrahim Doğan, dava açıldığını söylemekte, ama nedense davanın ne olduğunu açıklamamaktadır. Çünkü kendisi de açılan davanın bir yolsuzluk davası olmadığını bilmektedir. Müfettişler 'bir yolsuzluk var' demişler ise, bu yolsuzluğun ne olduğunu da açıklasın. Ortada şaibeli bir rapor var ise, bu şaibeleri de açıklasın. Yanlış duruşma tarihleri söyleyip de, niçin davanın ne davası olduğunu açıklamamaktadır? Benim her zaman sizlere ve ortaklarımıza söylediğim gibi, alnım aktır. Boğazımdan geçmiş tek kuruş zimmet ya da yetim hakkı yoktur. Hakkımda söyleyebilecekleri tek yolsuzluğum yoktur. Bunları kendileri de bildikleri için, bu davanın ne davası olduğunu açıklamamaktadır."

"DAVA, KAYIT SİLMEME DAVASIDIR"
Açılan davanın ne ile ilgili olduğunu da açıklayan Başkan Genli, "Sayın müfettiş tüm dosyaları, yönetim kurulu kararlarını haftalarca en ince ayrıntısına kadar inceledi. Sonuçta hiçbir usulsüz kredinin kullandırılmadığı, yönetim kurulu kararlarının aksine hiçbir işlem yapılmadığı, tek kuruş zimmetin olmadığı, görevimi kötüye kullanmadığım, yasalar dahilinde ortaklarımızın menfaati dışında hiçbir işlem yapmadığım ortaya çıktı. Esnaf niteliği taşımayanlara kredi kullandırdığım iddia edilmişti. Yapılan denetimde kredi kullanan tüm ortaklarımızın kredi kullandıklarında esnaf niteliğini taşıdıkları tespit edildi. 105 ortağımızın krediyi kullandıktan sonra, kooperatifimize asaleten borcu devam ederken vergi terk ettiği ve bunların ortaklık kaydının silinmesi gerektiği belirtilmiş, kayıtları başkanlığımda göreve devam eden yönetim kurulunca silinmiş ve kendilerine tebliğ edilmiştir. O dönemde silinmemesinin nedeni, bu 105 ortağın asaleten olan borçlarının takipte olmasıdır. Bu borçlarının takibinin sağlanması için elimizde kayıtları olması gerektiğinden dolayı, kayıtları silinmemiştir. Bu konuda o zamanın mevcut yönetimi Mehmet Kulaksız, Abizer Açıkbaş, Musa Değirmenci, Cumhur Neşeli, Hasan Genli, İsmail Canerik ve Zekir Doğru hakkında kovuşturma devam etmektedir. Bu 105 ortağın kredi kullandıklarında esnaflık niteliğini taşıdıkları müfettiş denetimi sonucu tespit edilmiştir. İşte devam eden dava, kredi kullandıktan sonra vergi terk edip asaleten takipte borcu olduğu için kaydı silinmemiş ortakların, kaydının silinmesi gerektiğine ilişkin bir davadır. Mahkeme henüz bir karar vermemiştir" diye konuştu.

"Ben yetim hakkı mı yedim? Yolsuzluk mu yaptım? Sayın savcılık makamı Hasan Genli zimmet yaptı deyip mi dava açtı? Hasan Genli yolsuzluk yaptı deyip mi dava açtı? Hasan Genli görevini kötüye kullandı deyip mi dava açtı? Sayın müfettiş zimmet mi tespit etti?" diye soran Genli, "Müfettiş raporunda tek kuruş tüyü bitmemiş yetim hakkı yediğimin yazdığını göstersinler, boğazımdan geçmiş tek kuruş zimmetin ortaya çıktığını göstersinler, hakkımda zimmetten açılmış dava olduğunu göstersinler, ben seçimde söylediğim sözün arkasındayım. Hakkımda gerçek olmayan iddialar ortaya atarak beni üzenleri vicdanları ile baş başa bırakıyorum. Tüm yönetim ve denetim kurulu olarak, hem kendi içimizde, hem de ortaklarımızla birlik ve beraberlik içinde, onurumuzla, alnımız ak ve verilemeyecek hiçbir hesabımız olmadan tüm ortaklarımıza saygılarımızı sunuyoruz. Bu vesileyle 10 Mart Pazar günü yapılacak genel kurulumuza tüm ortaklarımızı bekliyoruz” ifadeleri ile sözlerini bitirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.