ERMENİLERİ KIZDIRACAK O ANITLARDAN BİRİSİ DE MANİSA'DA YAPILACAK

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan, 25-26 Şubat 1992 tarihleri arasında Ermeniler tarafından Azerbaycan'ın Hocalı kentinde yapılan katliamın "soykırım" olarak tanınmasına ilişkin bir kanun teklifi verdiğini söyledi.

ERMENİLERİ KIZDIRACAK O ANITLARDAN BİRİSİ DE MANİSA'DA YAPILACAK

HOCALI KATLİAMININ SEMBOLÜ ANITLARDAN BİRİSİ DE MANİSA'DA YAPILACAK 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan, Hocalı'da yaşananların unutulmaması için Iğdır, Kars, Ardahan, Ağrı, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Manisa ve istenildiği takdirde diğer illerde, Hocalı Soykırım Anıtlarının yapılmasını önerdiklerini açıkladı. 

Kısa süre önce Fransız Senatosu'nda onaylanan sözde Ermeni Soykırımı'nı inkarın cezalandırılmasına ilişkin yasa hakkında düzenlediği basın toplantısında Hocalı Katliamı'nın Türkiye'de "soykırım" olarak tanınmasına ilişkin çalışmalara başladığını belirten Oğan, TBMM'yi bu bağlamda harekete geçirmek için kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunduğunu ifade etti. Kanun teklifinde; Hocalı'da Ermeniler tarafından yapılan katliamın "soykırım" olarak tanınması gerektiği belirterek 26 Şubat tarihinin Türkiye'de
"Hocalı Soykırımı'nı Anma Günü" olarak kabul edilmesini istediklerini kaydeden Oğan, buna ek olarak Hocalı'da yaşananların unutulmaması için Iğdır, Kars, Ardahan, Ağrı, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Manisa ve istenildiği takdirde diğer illerde, Hocalı Soykırım Anıtlarının yapılmasını da önerdiklerini anlattı.
Kanun teklifinin gerekçesinde ise, Hocalı'da yaşananların uluslararası hukukun temel taşlarından İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin birçok maddesine aykırı olduğu vurgulanarak, 1948 yılında BM tarafından kabul edilen Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme'ye göre "soykırım" olarak kabul edilmesi gerektiği belirtildi.
MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Ankara'da bulunan Paris Caddesi'nin isminin "Hocalı Caddesi", Dögol Caddesi'nin adının ise Hocalı Soykırımı'nda hayatını kaybeden bir kişinin ismiyle değiştirilmesi gerektiğini de dile getirdi. 
Bugüne kadar TÜRKSAM Başkanı sıfatıyla birçok konferans düzenlediğini ve bu konuyla ilgili birçok konferansa katıldığını belirten Dr. Sinan Oğan, TBMM çatısı altında dünyanın neresinde olursa olsun Türklerin hedef alındığı katliamlara karşı sessiz kalmayacaklarını dile getirdi.
Kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunan Oğan, 9 Şubat Perşembe günü de TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alarak Hocalı Soykırımı ve Türkiye'de Ermenilerin yaptığı katliamlarla ilgili bir konuşma yapacağını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.