ERGÜN: "ONBİNLERCE İNSAN İMARA KAVUŞACAK!"

Manisa Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı'nın ikinci oturumunda oy çokluğuyla kabul edilen Revizyon ve İlave İmar Planı ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "Manisa'nın geleceğini sadece masaya yatırdığımızı, bu planla Manisa'da binlerce, on binlerce insanın imara kavuşacağının müjdesinin verilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum" dedi.

ERGÜN:

ERGÜN: “ONBİNLERCE İNSAN İMARA KAVUŞACAK!”

Manisa Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumunda oy çokluğuyla kabul edilen Revizyon ve İlave İmar Planı ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa’nın geleceğini sadece masaya yatırdığımızı, bu planla Manisa’da binlerce, on binlerce insanın imara kavuşacağının müjdesinin verilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.
Yaklaşık 15 ay öncesi başlatmış oldukları genel imar plan revizyon çalışmalarının, son 3 aydır Meclis gündeminde olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Meclis toplantısında da izah ettiğim gibi, 1 ay AKP grubu, 1 ay CHP grubunun bizzat talepleri üzerine yeterli incelemeleri yapamamaları gerekçesiyle biz 2 aydır bunun ertelemesini yapıyorduk. Bu süre içerisinde kendilerine İmar Komisyonu Toplantısı nezdinde, ki burada bütün meclis üyeleri, parti il, ilçe başkanları olmak üzere şehir plancısı nezaretinde bu açıklamaları ve detaylı aydınlatıcı bilgileri kendilerine hep verme noktasında olduk. İstendiğinde kendilerine makamımda ilgili Başkan Yardımcım Azmi Bey’in nezdinde bütün bu toplantıları bizzat takip ederek, en iyi aydınlatıcı bilgileri vermeye çalıştık. Geçtiğimiz hafta Salı günü yapmış olduğumuz toplantıda kanun gereği 5 günlük bir ara tekrar istendi. Biz de bütün grup başkanlarıyla beraber, arada vermiş olduğumuz bu kararı hep beraber aldık. Bu hafta yine Perşembe, Cuma, Cumartesi günü bu toplantılar devam ettirildi. Bu akşam itibariyle oy çokluğuyla Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarıyla, AKP Grubu’nun ret oyuyla, bağımsızlarımızdan 1 tanesinin ret oyu, 1 tanesinin çekimser oyuyla oyçokluğuyla geçmiş oldu” dedi.
“MANİSA’DA YATIRIMLARIN ÖNÜNÜN AÇILMASINI İSTİYORUZ”
Manisa’da 1989 yılından beri imar plan ve revizyon çalışmasının yapılmadığını da hatırlatan Başkan Ergün, “Bana göre 24 senedir yapılmayan imar plan çalışmasının bu, işin daha başıdır. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Şunu da ifade etmeden geçmek istemiyorum; biz burada kişiler veyahut da bizzat nokta hedefler belirleyerek, böyle bir çalışma yapmadığımızı, kimseye söylenildiği gibi rant sağlama noktasında olmadığımızı, Manisa’nın geleceğini sadece masaya yatırdığımızı, bu planla Manisa’da binlerce, on binlerce insanların imara kavuşacağının buradan müjdesinin verilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Sonuçta Manisa’nın genişlemesi, nüfusunun önümüzdeki 5-10 yıllık süre içerisinde 450 binlere, 500 binlere varabilecek bir noktada planlanmasının gerektiğinin, şehrin artık gecekondulaşarak büyümesinin önüne geçilmesi gerektiğinin bir çalışmasıdır bu. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum. Bugün büyükşehirlere veya yurtdışında bulunan büyük şehirlere gittiğimizde, ticari amaçlı yatırım yapmak isteyen yatırımcıların da Manisa’da bu yatırımlarını sağlamak düşüncesiyle önlerinin açılması gerektiğine inanıyorum. O açıdan gelecek 20-25 yılda Manisa’nın daha huzurlu, yaşanabilir, bugün sıkışmış, sokak aralarına sıkışmış, çocuklarımızın oyun oynayacak alanlarının kalmadığı mahalleleri daha müreffeh, daha sosyal alanlar, her türlü sosyal aktivitelerini yapabilecekleri daha geniş mekanların planlamasıdır bu plan. O açıdan ben hayırlı uğurlu olsun diyorum Manisa için” diye konuştu.
"GECEKONDULAŞMA VE KAÇAK YAPININ ÖNÜNE GEÇİLECEK"
Bundan sonraki süreçte 1000’lik planların çalışmasının başlatılacağını ifade eden Başkan Ergün, “Yaklaşık 5 aylık, 6 aylık süre içerisinde inşallah bölge bölge bu 1000’lik plan çalışmaları da yine ilgili komisyon ve Meclis üyeleri tarafından çalışmalar yapılacak, yine Belediye Meclisi’mizin yüksek huzuruna gelerek, buradan kararları ve oylamaları olacaktır. Ben bütün Manisa’ya, Manisa’da yaşayan insanlarımıza yeni planın inşallah hayırlar getirmesini diliyorum. Genel imar plan revizyon çalışması daha çok bu gecekondu noktasında olan mahallelerimizin imar planlarının düzeltilmesi. Yani Ahmet Bedevi Mahallesi’nden, Turgut Özal Mahallesi’nden tutun Kuşlubahçe, Barbaros’un altları, Fevzi Çakmak Mahallesi yani şu anda Manisa’da yeni yapılmakta olan çevre yoluna kadar olan alandaki plan çalışmalarını genel itibariyle kapsıyor. Bu kapsam içerisinde bundan sonraki süreçte, tabiî ki o mahallelerimizde artık 1000’lik planlar bittikten sonra yapılaşmalar ancak hayata geçirilebilecek. Yani kaçak inşaatın, biz yaklaşık 1 senedir biliyorsunuz bu bölgelerde yapılan kaçak inşaatların üzerine gittik ve kaçak inşaat yapılmasının önüne geçtik. Bu süreçten sonra zaten bunun yapılamayacağı kesin imar planlarının onayına müteakip, artık ruhsatlarını alarak o bölgede yapılaşmanın sağlamasının önünü açacak bir plan çalışması bu” dedi.
"VATANDAŞLARIN YÜZDE 90’ININI MEMNUN EDECEK"
Meclise katılan vatandaşların tepkileri ile ilgili soruyu da yanıtlayan Başkan Ergün, şunları söyledi: “Bazı mahallemizden gelen arkadaşlarımızdan bir-iki karşı çıkan veya tepki gösteren kardeşlerimiz de oldu. Bunlar daha çok planın ne olduğunu bilmeyen ve tepkisini mevcut yaşamış olduğu ortamın bozulmasını istemeyen, daha önceden biliyorsunuz Fatih, Cumhuriyet mahallelerinde ilgili görüşmelerimizde de bunu provoke etme noktasında olan bazı vatandaşlar, aynı yüzleri ben yine gördüm. O açıdan biz genele bakmamız lazım. Yüzde 100’ü memnun etme noktasında olamayız ama yüzde 90’ı memnunsa, yüzde 10’u da o memnuniyete uyacaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.