banner278

ERGÜN, KENTSEL DÖNÜŞÜM ZİRVESİ'NDE MANİSA'YI ANLATTI

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yeni Asır Gazetesi'nin İzmir'de düzenlediği Kentsel Dönüşüm Zirvesi'ne katıldı.

ERGÜN, KENTSEL DÖNÜŞÜM ZİRVESİ'NDE MANİSA'YI ANLATTI

ERGÜN, KENTSEL DÖNÜŞÜM ZİRVESİ’NDE MANİSA'YI ANLATTI 

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yeni Asır Gazetesi’nin İzmir’de düzenlediği Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne katıldı.

Yeni Asır Gazetesi’nin İzmir Kaya Termal Otel’de düzenlediği Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde, Kentsel Dönüşüm Yasası’nın Ege Bölgesi’nde yaratacağı değişim ele alınarak, sorunlar ve beklentiler dile getirildi. Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İzmir ve Manisa ilçe başkanları, çok sayıda oda, birlik ve dernek başkanı ile işadamları katıldı.
Yeni Asır Gazetesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının moderatörlüğünü İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura üstlendi. Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı’nın açılış konuşmasını yaptığı Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde il belediye başkanları dönüşüme yönelik taleplerini dile getirdi.
Zirvede yaptığı konuşmada Manisa’daki kentsel dönüşüm ve revizyon imar planı çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, zemin araştırmalarına ait jeofizik ve jeoteknik çalışmaları tamamladıklarını, önemli riskli bölgelerin tespitinin yapıldığını belirtti. Başkan Ergün konuşmasında şunlara yer verdi, “18.08.2011 tarihinde yürürlüğe giren Ulusal Deprem Strateji ve Eylem Planı ile birlikte il belediyeleri ve taşralara sorumluluklar yüklenmiştir. Manisa Belediyesi olarak bu kapsamda bizler de İl Afet Müdürlüğü nezdinde Celal Bayar Üniversitesi ve diğer sivil toplum kuruluşları ile beraber konuya ilişkin toplantıları başlattık. Manisa Belediyesi bünyesinde üzerimize aldığımız sorumluluk çerçevesinde, plan dahilinde deprem etüt merkezi ve yapı laboratuarının acil olarak kurulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Şuanda gerekli olan aletlerin alınması noktasında çalışmalar hayata geçirilmektedir. Ayrıca çalışmalara yönelik 9 Eylül Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Odası ve diğer kurumlarla toplantılar gerçekleştirdik. En kısa süre içerisinde zemin iyileştirmeleri ve jeolojik çalışmalar tamamlanacaktır. Manisa’nın 1. derecede deprem bölgesi olması dolayısıyla tehlike arz eden en önemli bölgelerin tespitini yaptık. Önümüzdeki 25-30 senenin şehirciliğini yaratacak yeni yapı alanlarının oluşturulması noktasında jeolojik çalışmaları yılsonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz”
RİSKLİ BÖLGELER İHMAL EDİLMİŞ
Manisa’da başlatılan revizyon imar planı çalışmalarına yönelik olarak da detaylı bilgi veren Başkan Ergün, özellikle İshak Çelebi Mahallesi’ndeki toprak kayması ve kaya düşmesi tehlikesine karşın yıllardan beri herhangi bir önlem alınmadığını, Manisa Belediyesi olarak göreve geldiklerinden bu yana konuya hassasiyetle yaklaşıldığını belirtti. Başkan Ergün, Spil Dağı eteklerinde bulunan mahalleye yönelik Valilik ve İl Afet Müdürlüğü’nün bakanlık nezdinde almış olduğu kararlara rağmen bölge halkını rahatlatacak bir çalışma yapılmadığını belirterek, “Söz konusu bölge Manisa’nın tarihi değerlerinden biri olan Ulu Camii’yi de içine almaktadır. Ayrıca 80’li yıllarda ve 2010 yılında bakanlar kurulu nezninde konuya ilişkin alınmış kararlar vardır. Fakat kaya düşmesi ve toprak kayması gibi noktalarda bölgede yaşayan vatandaşların hanelerini boşaltması ya da daha rahat bir alana taşınması noktasında maalesef ihmalkarlıklar olmuş. Biz Manisa Belediyesi olarak burada istimlak noktasında 108 hanelik kamulaştırma karar aldık. Mahkeme nezninde ve bilirkişi raporları ile 12 milyon TL’ye yakın bir kamulaştırma bedeli ödemek suretiyle adım attık. Ayrıca söz konusu alanda kesinlikle konut yapılamaz, bölge koruma kapsamındadır şeklinde Anıtlar Kurulu’ndan alınmış bir karar da söz konusudur. Manisa’da Hafsa Sultan, Fatih, Cumhuriyet ve Yeni Mahallelerimiz’de de 1980’li yıllardan bu yana gelen kaçak yapılaşma dolayısıyla acil olarak revizyon imar planı çalışmasını hazırladık. Bu bölgelerde gece kondu noktasında yapılmış olan konutları düzenleme çalışmalarının startını verdik. En önemlisi vatandaşlarımızın mağdur olmaması noktasında hesaplarımızı doğru ve düzgün yapmaya gayret etmemizdir. Elbette ki bu zaman ve sabır gerektiren zorlu bir süreç. İnşallah bu çalışmaların tamamlanması ile birlikte gelecek yılların daha iyi olacağını ümit ediyorum.” şeklinde konuştu.
Başkan Ergün’ün konuşmasının sonrasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Yasası’nın illere neler getireceği hakkında bilgi verdi. Zirvenin sonunda Yeni Asır Gazetesi adına katılımcılara plaket takdim edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.