ERGÜN, İCRAATLARINI VE YAPACAKLARINI MUHTARLARA ANLATTI

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mahalle muhtarları onuruna Sultan Kafe'de iftar yemeği verdi. Yemekte bugüne kadar yağtığı icraatları anlatan Ergün, verdiği tüm sözleri tutacağını açıkladı.

ERGÜN, İCRAATLARINI VE YAPACAKLARINI MUHTARLARA ANLATTI

ERGÜN, İCRAATLARINI VE YAPACAKLARINI MUHTARLARA ANLATTI    

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mahalle muhtarları onuruna Sultan Kafe’de iftar yemeği verdi. Yemekte bugüne kadar yağtığı icraatları anlatan Ergün, verdiği tüm sözleri tutacağını açıkladı.  
Yemeğe Belediye Başkan Yardımcıları Azmi Açıkdil, Nursel Ustamehmetoğlu, Tamer Çipiloğlu, Sedat Cesurol, Funda Solak, Hasan Eryılmaz, Cem Çöllü, Belediye Meclis üyeleri, Manisa Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Güler ve mahalle muhtarları katıldı. Başkan Ergün, davetine katılan muhtarlarla tek tek tokalaştı. İftar yemeğinin ardından dualar okundu. Düzenlenen iftar yemeği nedeniyle Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkürlerini sunan Manisa Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Güler, “Rahmet ve bereketin sağanak sağanak yağdığı böyle hayırlı bir Ramazan akşamında bizleri ağırladığı için başta Belediye Başkanımız Cengiz Ergün olmak üzere, Başkan Yardımcılarımıza ve Belediye Meclis üyelerimize 57 mahalle muhtarı adına teşekkür ediyorum” dedi.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ EKSİKSİZ YERİNE GETİRECEĞİZ
Davetlerine katıldıkları için mahalle muhtarlarına teşekkürlerini sunan Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, “Bildiğiniz gibi, 2010 yılı Haziran ayında başladığımız 45 mahalledeki çalışmalarımızı, 2011 yılı Kasım ayında noktaladık. 2012’nin içinde bulunduğumuz ilk aylarında geriye kalan 12 tane mahallelerde de eksik olan bu yatırımların ivedilikle bütün mahallelerde bitirileceğini, bu süreçte de ihalelerinin bitirileceğini söylemiştik. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle yağmur suyu ve kaldırım noktasında yüzde 80-85 oranında çalışmalarımızı tamamlama noktasına geldik. Bunun akabinde geçen yıl rekorunu kırdığımız asfaltı, bu mahallelerde çalışmaları bitirdiğimiz yerlerde birer birer yapmaya başladık ve 3-4 tane mahallenin de şuanda bitme noktasında olduğunu biliyorum. Kuşlubahçe ve Spil şuanda biten mahallelerimiz. Çalışmaların tamamlandığı mahallelerde sıraya koyarak, yani Kasım ayının sonu gelmeden Allah nasip ederse asfaltsız mahalle değil, sokak bırakmama niyetindeyiz. Geçen yıl verdiğimiz sözleri eksiksiz olarak bu mahallelerde de yerine getirmiş olacağız” dedi.

VATANDAŞIN MENFAATİNE YENİ İMAR PLAN ÇALIŞMASI YAPIYORUZ
Yeni Mahalle, Hafsa Sultan, Fatih ve Cumhuriyet mahallelerini ilgilendiren imar plan çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Ergün, “O bölgede yaşayan çok büyük vatandaş nüfusumuz var. Bunlarla ilgili daha önceden imar plan çalışmaları noktasında toplantılarımız olmuştu. Allah nasip ederse önümüzdeki ay içerisinde bu mahallelerle ilgili yeni bir imar plan çalışmasını bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızla paylaşma noktasına geleceğiz. Buradaki daha önceden çalışılmış olan imar plan üzerine genel imar çalışması yapmış olmamız sebebiyle bazı daha opsiyonları kullanarak, oradaki vatandaş sıkıntısını, memnuniyetsizliğini onların menfaatine olacak daha iyi bir düzenlemeyle inşallah 1-2 ay içerisinde hayata geçireceğimiz kanaatini taşıyorum. Bunu da ilk defa bu gece buradan vatandaşlarımızla paylaşmak istedim” dedi.

PROJELER BİR BİR HAYATA GEÇİYOR
Manisa’da başlayan ve başlayacak olan projeler hakkında da bilgilendirmede bulunan Başkan Ergün, şunları söyledi: “Öncelikle Yeni Garaj projesinin ihalesini geçtiğimiz aylar içerisinde tamamlayarak, bu hafta yer teslimini yapacağız ve önümüzdeki hafta veya bu hafta içerisinde mevcut Gediz’in yanında belirlenmiş alanda inşaatı başlamış olacak. İlgili müteahhitle yapmış olduğumuz görüşmede, Haziran 2013’te Yeni Garaj’ımızı Manisa’ya kazandıracağımızın sözünü aldım. Laleli’de 3 ay önce temelini attığımız Gençlik Merkezi projemizin şuan kaba binası bitme noktasına geldi. Bir kısmında ince işler de başladı. 3 ay içerisinde Allah nasip ederse yeni büyük bir Gençlik Merkezi’nin açılışını hep beraber yapacağız. Yine geçtiğimiz hafta içerisinde Küçük Sanayi Kavşağı’mızın ihalesini hayırlısıyla yaptık. Bunun prosedürü de tahmin ediyorum 1 ay içerisinde neticelenme noktasına geldiğinde, bir aksilik çıkmazsa önümüzdeki ay içerisinde de bu kavşağın startını verme düşüncesindeyiz. Mevcut garajın yan tarafındaki şuanda otobüslerin park olarak kullandığı alana Oda-Dernekler Projesi’ni yapacağız. Manisa’da bulunan aşağı yukarı 90-95 tane derneğin kullanabilecekleri iş ofisleri ve altında ticari alanların yapılacağı bir merkezi de kat karşılığı ihalesini Allah nasip ederse bu ay içerisinde startını vermiş olacağız. Tahmin ediyorum bu projemizin de yılbaşı itibariyle startını vermiş oluruz. Şuanda yapımı devam eden Adnan Menderes’in, Akpınar’ın, Nurlupınar’ın olduğu bölgeyi ilgilendiren, o bölgede ortaya çıkmış olan Adnan Menderes Spor Tesisleri’nin tribünleri bitti. Kafeteryaları aşağı yukarı kaba binaları bitti. Mevcut sahanın yapımı ile ilgili çalışmaları başladı. Tahmin ediyorum en geç 2 ay içerisinde oradaki çalışmaları tamamlayacağız. O bölgede yaşayan, bütün Manisa’da yaşayan çocuklarımızın faydalanacağı bir spor tesisini daha Manisa’ya kazandıracağız. Sadece futbol değil, yanında basketbol ve voleybol sahaları da olacak.”
Manisa Belediyesi’nin yürüttüğü katı atık bertaraf tesisi çalışmalarının geldiği nokta hakkında da muhtarları bilgilendiren Başkan Ergün, “Yılların kanayan yarası haline gelen, 35-40 senenin sorunu olan çöp alanıyla ilgili 7 senedir Danıştay noktasında devam eden sürecin tıkanması sonucu B planımızı hayata geçirdik. Uzunburun Köyü Sarıçam mevkiinde 9 Eylül Üniversitesi’nin raporlarıyla 1. derece katı atık bertaraf tesisi alanı olarak tespit edilen yeni katı atık bertaraf tesisi için çalışıyoruz. Yani çöpün ayrıştırılmış, kompost edilmiş, arkasından gübre haline getirilmiş ve en son yüzde 20’lik kısmıyla da depolama alanında mevcut sızıntı sularının yatırımını da yaparak, biyogaz ve enerji üretimiyle ilgili bir yatırım projesi. Kurum görüşleri ve diğer aşamalar artık son aşamaya geldi. Şuanda bir tek Bakanlık nezdinde ön fizibilite raporunu inşallah önümüzdeki hafta çıkardığımız takdirde, Sayın Valimizden de ÇED raporuyla ilgili olur raporu aldıktan sonra da ihale sürecini başlatacağız. Yılbaşından önce bu ihaleyi de gerçekleştirerek, yap-işlet-devret modeliyle bu yatırımı da Manisa’ya kazandıracağız. Şuanda bütün hazırlıklarını ve projelerini İller Bankası’na teslim ettiğimiz yaklaşık 2 senedir sondaj çalışmaları yerinde yaptırılarak, zemin etütlerinin yaptırılarak artık son aşamaya geldiği Gediz Eylem Projesi kapsamında Atık Su Arıtma Tesisi projemizle ilgili prosedür, tahmin ediyorum yine bu sene içerisinde tamamlanıp, ihalesine çıkılacağına inancım sonsuz. Bunlar Manisa için büyük projeler. Maalesef prosedür süreci uzun sürüyor. Ama bunların artık çoğunu aştık” diye konuştu.

KEÇİLİKÖY ARITMA TESİSİNE KAVUŞUYOR
Toplantıda Keçiliköy Mahallesi’ne de bir müjde veren Başkan Ergün, “Yalnızca Keçiliköy Mahallesi’ne özel arıtma tesisi kuruyoruz. O bölgenin mevcut arıtma tesisine bağlantısı yok. Sadece Keçiliköy bölgesine imar plan değişikliğini de onaylayıp, hemen işin ihale süreci başlayacak. O bölgedeki 3-5 bin nüfusun özel arıtma tesisini de kazandıralım düşüncesindeyiz” dedi. Kenan Evren Sanayi Sitesi’nde devam eden çalışmaları da aktaran Başkan Ergün, o bölgede yaklaşık 7,5 milyon TL değerinde yatırım yapıldığının altını çizdi. Başkan Ergün, sanayinin Manisa’ya yakışır bir yer haline gelmesini amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

ÜÇ MAHALLEYE ÜST GEÇİT
Akpınar, Nurlupınar ve Cumhuriyet mahalleleri için üç tane üst geçit projesinin hazırlandığını ve ihalesinin tamamlandığını da aktaran Başkan Ergün, “Bana gelen bilgi, üç tane üstgeçidin de çalışmasının başladığı yönünde. Üç üstgeçidin de ihalesini yaklaşık 2 ay önce tamamladık. Tahmin ediyorum bu ay içerisinde onların hemen montajlarına girilecek. Yani mevcut imalathanesinde ya da sanayisinde şuanda hazırlanıyor. Ama zaten sürelidir, o süre içerisinde de bitirmek zorunda ilgili müteahhit” dedi. Kent Park projesinin de yakın zamanda İller Bankası onayını çıkarmayı hedeflediklerini de belirten Başkan Ergün, önümüzdeki yıl içerisinde bunu hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

MUHTARLARA ÜCRETSİZ ULAŞIM
Kent içi toplu ulaşımda dönüşüm kapsamında 165 aracın tamamının ay içerisinde hizmete gireceğini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, bu konuda muhtarlara bir de müjde verdi. Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli ile görüşme yaptıklarını ve mahalle muhtarlarının ücretsiz Kentkart kullanımı sağladıklarını belirten Ergün, “Kendisinden bunun olurunu aldık. Bütün 57 mahallemizin muhtarına, dolmuşlardan ücretsiz olarak kullanmak üzere kartlarınızı Manisa Belediyesi ve Şoförler Odası olarak sizlere hediye ediyoruz” dedi. Başkan Ergün, mahalle muhtarlarının 1’er adet fotoğraf ve kimlik fotokopilerini Çözüm Merkezi’ne iletmelerini, tamamlandıktan sonra kartların basım işleminin gerçekleşeceğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.