banner278

ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN, ENGELLERİ BİLİŞİMLE KALDIRIN

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla, Manisa Valiliği, Manisa Belediyesi ve Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen, işbirlikçileri arasında TBD, TİEV, İNETD, TBP, Dünya Engelliler Birliği, Dünya Engelliler Vakfı ve İletişim Vakfı'nın bulunduğu "Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu" Manisa'da gerçekleştirildi.

banner292
ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN, ENGELLERİ BİLİŞİMLE KALDIRIN

ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN, ENGELLERİ BİLİŞİMLE KALDIRIN

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla, Manisa Valiliği, Manisa Belediyesi ve Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen, işbirlikçileri arasında TBD, TİEV, İNETD, TBP, Dünya Engelliler Birliği, Dünya Engelliler Vakfı ve İletişim Vakfı’nın bulunduğu "Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu" Manisa’da gerçekleştirildi.
Açılış töreni ile başlayan “Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu”nun açılış konuşmaları, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve Manisa İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz ve Celal Bayar Üniversitesi Santral Memuru görme engelli Ömer Güneş  tarafından yapıldı.
30 üniversite ve çeşitli kurumlardan 45 konuşmacının yer aldığı sempozyuma, AK Parti Özürlüler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş da katılarak bir konuşma yaptı.
Sempozyum, Prof. Dr. Ahmet Kontrot, Doç. Dr. Kerem Rızvanoğlu ve Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Özhan Kalaç tarafından yapılan kapanış konuşmaları ve sonuç bildirisinin okunmasıyla sona erdi.
Sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu koordinatörü Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Özhan Kalaç, “Bu sempozyumun düzenlenmesinde bizlere ev sahipliği yaparak maddi manevi her türlü desteği veren başta Manisa Valimiz Halil İbrahim Daşöz'e, Vali Yardımcımız Turgay Ergin'e, Manisa Belediye Başkanımız Cengiz Ergün'e, Celal Bayar Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Çelik'e, Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz’a, sempozyumda bizleri yalnız bırakmayan Ak Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş’a, Türkiye genelinden konuşmacı ve katılımcı olarak aramızda olan ve sempozyum hazırlık aşamasından itibaren her türlü görüş ve önerileriyle katkı sağlayan katılımcılarımıza, sempozyum hazırlık aşamasında görev alan tüm gönüllü arkadaşlara sonsuz şükranlarımızı sunarız” dedi.
Kalaç, “Sempozyuma, Türkiye genelinden, 30 farklı üniversitenin engelli birimleri ve bilişim alanında çalışan akademisyenleri, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve bilişim firmalarından yoğun katılım olmuştur. Düzenlenen sempozyumda, engellilere yönelik bilişim teknolojileri konusunda mevcut durumlar ve sorunların tartışıldığı, kurumlar ve bireyler arası tecrübenin paylaşıldığı 14 farklı oturum ve “Fatih Projesi” konulu bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. Bu oturumlarda 45 konuşmacı yer alarak kurumsal ve bireysel düşüncelerini ifade etmiştir. Sempozyumda gerçekleştirilen ve Prof. Dr. Gonca Telli Yamamoto, Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul ve Doç. Dr. Mustafa Akgül’ün yöneticiliğini yaptığı FATİH Projesi ve Engelliler Çalıştayı’na farklı kurumları temsilen yaklaşık 50 kişi katılarak bu konudaki düşüncelerini ifade etmişlerdir. Çalıştay bu alanda bir ilk olma özelliği göstermektedir” diye konuştu.
“Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu” sonucunda katılımcılar şu görüşleri bildirdiler:
•Engelli bireylerin sosyo-ekonomik hayata katılabilmeleri ve daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri açısından bilişim teknolojileri ve hizmetleri oldukça büyük öneme sahiptir.
•Başta devlet kurumları olmak üzere, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve firmaların engellilere yönelik bilişim teknolojileri ve hizmetleri alanında önemli çabaları vardır. Ancak bu çabalar kişisel olmanın ötesinde daha organize hale getirilmelidir. Engelsiz Türkiye için bilişim teknolojileri ve hizmetlerindeki bu çabaların güçlendirilerek devam ettirilmesi, kurumlar ve bireyler arasında işbirliğinin geliştirilmesi gerekmektedir. Özellikle birbirlerinden kopuk veya rekabet içerisinde gözüken derneklerin temel amaçlarının benzer olduğundan hareketle, yeni bir dönüşüm sağlamalarından ve birlikteliğin sinerjisinden yararlanmalarından fayda sağlayacakları açıktır.
•Engellilere yönelik istatistiki verilerin sağlıklı hale getirilmesi ve bu amaçla ulusal ve tek bir engelli veri tabanının oluşturulması gerekmektedir.
•Başta otizmli bireyler ve işitme engelli bireyler olmak üzere tüm engelli grupları için yeni teknoloji ve yazılımlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu amaçla devlet kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle ortak Ar-Ge çalışmaları yapılması gerekmektedir. Yapılacak bu tarz Ar-Ge çalışmaları yalnızca ülkemiz engellileri için değil, tüm dünyadaki engellilere de fayda sağlayabilecektir.
•Engellilere yönelik bilişim teknolojileri ve hizmetleri ekonomik ve yaygın değildir. Bu teknolojilerin daha ekonomik ve yaygın hale getirilmesi için, başta devlet kurumları ve üniversiteler olmak üzere yapılacak araştırma ve geliştirme çabalarının, yerli girişimciliğin desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerekmektedir.
•Engelli bireylere ve bu bireylerin bakımından sorumlu bireylere yönelik olarak uzaktan eğitim ve sertifikasyon programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alandaki mevcut çalışmaların daha da artırılması ve ülke geneline yaygınlaştırılması gerekmektedir.
•Bilişim teknolojilerinin erişilebilirliği ve kullanılabilirliği konusunda başta kamu kurumları web sayfaları olmak üzere ülke genelinde ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Bu eksikliklerin giderilebilmesi maksadıyla devlet kurumları ve üniversiteler öncülüğünde, komisyonlar kurulması, ülke genelinde eğitim seminerleri düzenlenmesi ve farkındalık çalışmaları yapılması gerekmektedir.
•Fatih Projesi tüm Türkiye açısından olduğu gibi, özellikle engelli bireyler açısından da önemli bir fırsattır. Ancak bu konuda, engelli bireyler açısından toplumsal bazı kaygılar bulunmaktadır. Bu kaygıların giderilebilmesi ve projenin daha başarılı bir hale gelebilmesi anlamında, ilgili kurumlar, üniversiteler ve sivil toplum kurumlarının ortak toplantılar yapması, bu çalışmalarda farklı engelli gruplarının da dikkate alınması gerekmektedir.
•“Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu” sonucunda hazırlanacak sonuç bildirisi ve sonuç raporunun ilgili kurumlar ve kamuoyuyla paylaşılması kararı alınmıştır.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.