Engellilere yönelik yatırımlar gelişmişliğimizin göstergesidir

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, engellilere yönelik yatırımların gelişmişliğimizin göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Engellilere yönelik yatırımlar gelişmişliğimizin göstergesidir

Mersinli; "Engellilere yönelik yatırımlar gelişmişliğimizin göstergesidir"

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, engellilere yönelik yatırımların gelişmişliğimizin göstergesi olduğuna dikkat çekti. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapan Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, her birimizin engelli ya da engelli bir yakını bulunduğunu söyledi. Mersinli şu açıklamayı yaptı: “Sosyal devlet olmanın asli görevlerinden biri, engelli vatandaşlarımızın toplumun ayrılmaz bir parçası haline getirilmesidir. Her birimizin engelli ya da engelli bir yakını bulunmaktadır. Bu nedenle bu konu herkesi yakından ilgilendiren bir konu olmalıdır. Herkesin bu alanda çözümün bir parçası olması, fikir üretmede bir rol alması gerekir. Türkiye’de yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Bu rakam nüfuzumuzun yaklaşık yüzde 12’ sine tekabül etmektedir. İnsanca yaşama hakkı bireylerimizin her biri için eşit derecede geçerlidir. Engelli vatandaşlarımız da dünyaya geldikleri andan itibaren bu hakka toplumun her bir bireyi gibi sahiptirler. Ak Parti döneminde engellilerimiz için yapılan düzenlemelerden bazılarını hatırlamak gerekirse; İlk defa 2005 yılında Özürlüler Kanunu çıkarılmıştır. Engellilerimizin ekonomik şartlarını iyileştirmeye dönük düzenlemelerle maaşlarında büyük bir artış sağlanmıştır. Daha önce maaş alamayan 18 yaşın altındaki engelli çocuklarımız da yararlanmış ve kendilerine de engelli aylığı bağlanmıştır. Hükümetimiz engellilerin birçok alanda olduğu gibi eğitimleri ile ilgili de büyük bir adım attı ve 2006 yılından itibaren engellilerin özel eğitim okullarından aldıkları eğitimin ekonomik boyutunun devlet tarafından karşılanması uygulaması başlatıldı. İlk defa engelli vatandaşlarımızın evde bakımı için evde bakım ücreti uygulanmaya başlamış. Otomobil, ev, özel araç gereç ve bilgisayar programları gibi engellilerimizin yaptığı çeşitli harcamalara vergi muafiyeti getirilmiştir. 50 ve üzeri personel çalıştıran kamu kurum ve kuruluşlarda engelli çalıştırma zorunluluğu özel sektörde yüzde 3, kamuda yüzde 4’e çıkarılmıştır. Büyükşehir belediyelerince engellilerin toplum hayatıyla bütünleşmelerini sağlayıcı ve kolaylaştırıcı çalışmalarını yürütmesi için ‘Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliği’ çıkarılmıştır. Engelli çalıştırmayan işverenlerden alınan para cezası caydırıcı bir seviyeye çıkarılmıştır. Çalışan engellilerimizin özür durumuna göre emeklilik süresi 15-20 yıl arasında düzenlenmiştir. Bakıma muhtaç engelli çocuğu bulan kadınlara 5 yıla kadar erken emeklilik hakkı getirilmiştir. Aynı zamanda AK Parti bünyesinde kurulan 'Özürlüler Koordinasyon Merkezi’ ülke çapında çok sayıda engellinin problemine çözüm üretmektedir. Engelliler Günü’nde yaşanılan bütün sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulması temennisi ile kalpleri sevgi ile dolu olan tüm engelli vatandaşlarımızı kucaklıyor ve saygılarımla selamlıyorum.”  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.