banner278

EN ZENGİN MANİSALI O GÜN BİR DİLİM EKMEĞE MUHTAÇTI

Türk ordusu 8 Eylül 1922 günü, yanmış, harabeye çevrilmiş kenti teslim alırken, düşman İzmir yönüne doğru kaçıyordu. Falih Rıfkı da yanmış yıkılmış Manisa'yı şu cümlelerle anlatır: "en zengin Manisalı bir dilim ekmeğe muhtaçtır. Evsiz, barksız kalan Manisalılar yanmış eşyaları içinde otururken Türk ordusu 8 Eylül 1922'de Manisa'yı düşmandan böyle teslim aldı."

banner292
EN ZENGİN MANİSALI O GÜN BİR DİLİM EKMEĞE MUHTAÇTI

EN ZENGİN MANİSALI O GÜN BİR DİLİM EKMEĞE MUHTAÇTI

Türk ordusu 8 Eylül 1922 günü, yanmış, harabeye çevrilmiş kenti teslim alırken, düşman İzmir yönüne doğru kaçıyordu.  Falih Rıfkı da yanmış yıkılmış Manisa'yı şu cümlelerle anlatır: “en zengin Manisalı bir dilim ekmeğe muhtaçtır. Evsiz, barksız kalan Manisalılar yanmış eşyaları içinde otururken Türk ordusu 8 Eylül 1922'de Manisa'yı düşmandan böyle teslim aldı."

Manisa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü bugün kentte törenlerle kutlanacak. 91 yıl önce Manisa yanmış, yıkılmış bir kentti. Manisa bugün modern bir kent görünümüne kavuştu. Manisa özellikle sanayisi ve tarımı ile Türkiye'nin önde gelen illeri arasında yerini aldı.  Manisa ilinde 30 Ağustos 1922 tarihinde Demirci'den başlayan kurtuluş harekatı, 13 Eylül günü Soma'nın kurtuluşu ile sonuçlandı.  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk özncülüğündeki Türk askeri, 8 Eylül 1922'de yanmış, harabeye dönmüş haldeki Manisa'nın merkezine girdi. 91 yıl önce bugün askerler şehri kurtardı. Yunan birlikleri Manisa'yı yakarak, bombalayarak terk ettiler. İşte o günlerde Manisa'da yaşananları iki ünlü isim, tarih kitaplarında anlattı. 
'ŞEHRİ YAKTILAR'  Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Manisa'nın her tarafından duman ve feryatlar yükseldiğini belirterek, şunları naklediyor: "Yarım saat zarfında şehrin 5-10 noktasında birden başlayan ve müteakiben birbirine kol atagenişleyen yangın Manisa'yı bir yanardağ haline sokmuştu. Derinden derine yakılan evlerin çatırtıları, bağrışan halkın vaveylası, silah sesleri ve bomba tarakaları hep bir araya karışarak bir bora esnasında ormanda duyulan mahuf uğultuları hatırlatıyordu. Kumandan Filipis, kendi şerefine ayin seyreden bir tacidar gibiydi.” 
TÜRK ASKERİ KENTTE Falih Rıfkı da yanmış yıkılmış Manisa'yı şu cümlelerle anlatır: "Gece mehtap var. Pencereden büyük, geniş bir harabeye bakıyorum. Geçen mehtapta burası bir şehirdi ve kim derdi ki bugün o mehtaptan bir ay sonra, Manisa'da bulunacağız. Bu şevki Manisa haında teneffüs etmek istiyorum. Ciğerlerimi yanmış ve müteaffin şeylerin keskin kokulan yakıyor. Geçen mehtapta taarruz başladığı vakit Manisalılar, gelecek asker için helva ziyafetleri nezretmişlerdi. Herkes bu şehri ayin için biraz para ayırıyor, genç kızlar gizli gizli Türk bayrağı dikiyordu. Şimdi en zengin Manisalı bir dilim ekmeğe muhtaçtır. Şimdi genç kızlar, 'bayrak' bulsalar, ayaz altında titreyen vücutlarını örtecekler ve altmış bin nüfustan artan aç, çıplak insanlar bu mehtapta koının ve ocaklarının enkazı içinde oyulmuş kavuklarında yatıyor. Evsiz, barksız kalan Manisalılar yanmış eşyaları içinde otururken Türk ordusu 8 Eylül 1922'de Manisa'yı düşmandan böyle teslim aldı."
MODERN BİR KENT DOĞDU İşte böylesine yakılmış, harabeye çevrilmiş bir Manisa, Cumhuriyet döneminde, aradan geçen 91 yıl sonunda bugün ekonomik yönden ülkenin en gelişmiş ilk 10 şehri arasına girdi. Aynı zamanda Türkiye'nin en kalabalık ilk 14 ili arasında yer alıyor.  Tarımda ve sanayide ürettikleri ile öncü oldu. Sanayi üretiminde Türkiye'de ilk 3 arasında yer alan  Manisa, ülkemizin en çok televizyon, buzdolabı ve seramik ürünü üreten kenti oldu. Kuru üzümü, zeytini, pamuğu, kirazı ve domatesi ile Manisa Türk tarımının lider şehirlerinden biri haline geldi. Yarattığı katma değerlerle Türk ekonomisinin güçlenmesinde rol oynadı.  Sanayisi, tarımı, sosyal aktiviteleri, tarihi, kültürel zenginlikleri ile de Manisa her geçen gün yurt genelinde öne çıkmaktadır. 38 bin öğrenci kapasiteli Celal Bayar Üniversitesi, 45 bin kişiyi istihdam eden ve ünlü markaları bünyesinde barındıran dünya devi OSB'si, küçük ve orta ölçekli sanayileri kentin gelişmişliğinde bir gösterge kabul ediliyor. Akhisar, Turgutlu, Salihli ilçeleri de tarıma dayalı sanayi kuruluşları ile katma değer yaratmaktadır. Manisa, sanayi ve tarımdaki gelişmişliğinin yanı sıra, kültürel yönden de çok zengin bir il. Manisa, bugün düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyor.  Atatürk ve silah arkadaşlarını sayguyka anıyoruz...   Kaynak: Yeniasır   

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.