EMPATİ KADIN VE İŞ DERNEĞİ ÜYELERİ ETKİNLİK YAPTI

Empati Kadın ve İş Derneği 8 Mart Kadınlar Günü'nü dernek binasında yaptıkları bir etkinlikle kutladı.Kadınlar gününde önemli konuklara ev sahipliği yapan derneğin kadınlar günü mesajı,'' her şeye rağmen ümitliyiz,çünkü kadınlar cephesinde güzel şeyler de oluyor''oldu.

EMPATİ KADIN VE İŞ DERNEĞİ ÜYELERİ ETKİNLİK YAPTI


EMPATİ KADIN VE İŞ DERNEĞİ ÜYELERİ ETKİNLİK YAPTI

Empati Kadın ve İş Derneği 8 Mart Kadınlar Günü’nü dernek binasında yaptıkları bir etkinlikle kutladı.Kadınlar gününde önemli konuklara ev sahipliği yapan derneğin kadınlar günü mesajı,’’ her şeye rağmen ümitliyiz,çünkü kadınlar cephesinde güzel şeyler de oluyor’’oldu.

Manisa Etv Reklam İşleri Müdürü ve Denge Gazetesi köşeyazarı Nagehan Yıldız’ın moderatörlük yaptığı panele -CBÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Gönül Dinç Horasan , Mahperi Serpil Dede ve Mavi Yeşil Mühendislik Danışmanlık Hizmetleri Merkezi  Firması’nın sahibi Feride Aşıcı  katıldı. Program öncesi konuklarını takdim eden   Empati Kadın ve İş Derneği genel koordinatörü Nuran Ocak şunları söyledi; 8 Mart kadınlar günü kadının hak arama mücadelesinin sembolü olan bir gün.Günümüzde halen kadının durumu çok iç açıcı noktada değil. Nerede ise her gün kadına şiddet haberleriyle güne başlıyoruz,kadın istihdamı ileri  ülkelerin oldukça gerisinde ,çalışan kadınlar birçok sorunla baş etmeye çalışıyor ama biz yinede  ümit varız. Çünkü Türkiye’de güzel şeylerde oluyor.Güçlü ,eğitimli, vizyon sahibi ,kadınlar giderek çoğalıyor.Bugün burada umut beslememiz için 4 önemli nedenimiz (4 önemli kadın konuğumuz) var.Konuklarımızın her biri başarılı  çalışmalara imza atmış,toplumsal sorunlara çözüm üreten güçlü rolmodel kadınlar .Onların başarı öykülerini paylaşmanın ,olumlu örneklerin altını çizmenin, sorunların çözümü adına önemli bir işleve sahip olduğunu düşünüyoruz.
Programın  moderatör’lüğünü yapan Nagehan Yıldız ‘’ yıllarca bende ev hanımlığı yaptım. Durmadan temizlik yaparken hem bedenen hem ruhen yıprandığımı hissettim .Şimdi çok daha verimli işler yaparken pozitif bir bakış açısına sahip olduğumu görüyorum.’’dedi.

İlk olarak söz alan Otistik Bireyler ve Engelsiz Aileler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Dede, kadınlara fiziksel şiddetin yanında  duygusal şiddette uygulanıyor.Engelli  çocuk anneleri duygusal şiddetle karşı karşıya.Üniversitenin bununla ilgilide araştırma yapmasını teklif ediyorum diyerek sözlerine şöyle devam etti.

Kadınlar aslında sanıldığında daha güçlü,Yaşanan olumsuzluklar kadını daha da güçlendiriyor.Ben otizmle öğrenci iken tanıştım.Buna yönelik araştırmalar yapmıştım.Şimdi benim 9 yaşında otistik bir oğlum var.Ona KAPI kelimesini öğretebilmek için 6 saat metroda gittik geldik ama oğlum öğrendi.Şu an120 kelime biliyor.Herşeye rağmen hayata küsmedim benimle aynı sorunu yaşayan ailelere destek olmak için Otistik Bireyler ve Engelsiz Aileler Derneği’ni kurdum

 Sonrasında  söz alan  Mavi Yeşil Mühendislik Danışmanlık Hizmetleri Merkezi  Firması’nın sahibi Feride Aşıcı 8 çalışanımda 5i kadın .Kadınlara pozitif ayrıcalık yapıyorum.Kadınlarında en az erkekler kadar başarılı olabileceğini kadın çalışanlarımla ispatlıyorum.Günde 300- 400  Km.yol yapıp sadece Manisa’da değil tüm Türkiye genelinde çalışıyorum.Tek başıma çocuğumu büyüttüm.Şimdide erkek yoğun bir sektör olan maden sektöründe yatırım yapıyorum dedi.

CBÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Gönül Dinç Horasan uzmanlık alanı olarak halk sağlığını seçmesinin sebebinin öncelikle önleyici sağlık hizmetlerinin yaygınlık kazandırılmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. 

Prof.Dr. Gönül Dinç Horasan ;Ulusal düzeyde yürütülen araştırma sonuçlarına  göre  kadınlarımızın 5/1  hafta sonları hiç dışarı çıkmayacak derecede inaktif.Kadınlarımız fiziksel aktivite yetersizliğinden dolayı 3/2 oranında kilolu veya obez.Bu etkenler  kalp ve damar hastalıklarının önemli oranda yaygınlaşmasına yol açıyor. Bu oranlar halk sağlığı açısında endişe verici dedi.
Kadın sorunlarına da değinen Horasan; Doğurganlık oranı kadın istihdamının önündeki önemli engeller arasında,üst sosyoekonomik guruplarda doğum oranları azalırken alt sosyoekonomik  guruplarda artıyor.Bunun dengelenmesi adına  İsveç gibi gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar örnek alınarak düzenlemeler yapılabilir.Bu ülkelerde doğum yapan kadına verilen ücretli izin bitince eşine de ücretli izin verilerek destek sağlanıyor..İzinli olduğu dönemdeki işverenin kaybı devlet tarafından karşılanıyor.Böylece çocuk bakım sorumluluğu her iki ebeveyn tarafından ortak olarak üstleniliyor.Türkiye’de de benzer uygulamalara ihtiyaç var.Kadın için esnek çalışma saatleri ve home ofis (evde çalışma) alternatifleri geliştirilmeli.Çalışan anneler için en büyük sorun olan kreşlere ücretsiz erişim imkanı sağlanmalıdır dedi. Program sonunda dernek üyesi Selma İğdir gitarı ile birlikte konuklarına mini bir konser sundu.Empati Kadın ve İş Derneği üyeleri ‘’ umutluyuz çünkü kadınlar cephesinde güzel şeylerde oluyor’’ dediler.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.