banner278

EMEKLİ OLAMAYANLAR İÇİN ÖNERGE

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay, çeşitli nedenlerle emekli olamayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla meclise önerge verdi.

banner292
EMEKLİ OLAMAYANLAR İÇİN ÖNERGE

EMEKLİ OLAMAYANLAR İÇİN ÖNERGE

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay, çeşitli nedenlerle emekli olamayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla meclise önerge verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay, TBMM’ye “emeklilik yaşını doldurduğu halde pirim gün sayısı nedeniyle emekli olamayan çalışanların veya mecburi nedenlerle Sosyal Güvenlik Kurumu’yla ilişiğine ara vermiş olanların 5 yıla kadar eksik sürelerini borçlanarak emeklilik hakkı kazanmasına, esnaf ya da tarım Bağ-Kur’lu kadın sigortalılara doğum borçlanma hakkı verilmesine ve doğumdan önce sigortalı olmayan kadınların işe girmeden evvel yaptıkları doğum nedeniyle çalışma hayatından ayrı kaldıkları süreyi borçlanmalarına” yönelik önerge verdi.
TBMM Genel Kurulu’nda 302 sayılı ‘Torba Kanun’un 33. maddesi üzerine verdiği önerge ile ilgili konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “2009 yılındaki ekonomik kriz ve buna bağlı ortaya çıkan işsizlik toplumun bütün kesimlerini etkilemiştir. Bu kriz neticesinde pek çok sektörde toplu işten çıkarmalar yaşanmış, binlerce kişi işsiz kalmıştır. Ülke gündeminden hiç düşmeyen işsizlik sorunundan en fazla etkilenen kesimlerden biri de kapanan iş yerleri nedeniyle işini kaybeden sigortalılardır. İşini kaybeden bu çalışanlar emeklilik yolunda önemli bir darbe almıştır. Ekonomik kriz ve son dönemdeki ekonomik durgunluk nedeniyle işini kaybeden bu vatandaşlarımızdan birçoğu emekli olma yaşını doldurduğu halde prim gün sayısını dolduramadığı için emekli olamamaktadır” dedi.
Akçay, “2012 yılı mart döneminde işsizlik rakamı yüzde 9,9, işsiz sayısı 2 milyon 615 bin kişidir. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 17’dir. İş aramadığı halde çalışmaya hazır olanlar, iş bulma ümidi olmayanlar ve mevsimlik çalışanlar da dikkate alındığında işsiz sayısı 5 milyon 600 bin kişiyi bulmakta ve işsizlik oranı da yüzde 21’e ulaşmaktadır. Üniversite mezunu gençlerin bile iş bulmakta zorlandığı ülkemizde işsiz, işini kaybetmiş olan belli bir yaşın üzerindeki sigortalı vatandaşlarımızın iş bulma şansları da yok denecek kadar azdır. Bu nedenle belli bir yaştan sonra iş bulmanın zorlukları göz önünde bulundurularak, sigortalının 5 yıl kadar tamamlayamadığı eksik sürelerin ödenmesi yoluyla isteyenlere emeklilik imkanı sağlamaya yönelik bu önergeyi verdik. Yurt dışında çalışıp hizmet süresi eksik olanlar, bu süreyi borçlanarak emekli olabilmektedirler. Ülkemizde çalışıp hizmete ara verenler için bir düzenleme yapılması bu konudaki eşitsizliği de giderecektir” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.