EMEKLİ MAAŞLARININ ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel verdiği kanun teklifi ile ilgili; "Kısmi emekli maaşlarının normal emekli maaşlarının altında olması beklenebilir ancak sosyal demokrasi ve sosyal adaletin olduğu ülkelerde hiçbir maaşın asgari ücretin altında olması kabul edilemez." dedi.

EMEKLİ MAAŞLARININ ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ

EMEKLİ MAAŞLARININ ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel verdiği kanun teklifi ile ilgili; “Kısmi emekli maaşlarının normal emekli maaşlarının altında olması beklenebilir ancak sosyal demokrasi ve sosyal adaletin olduğu ülkelerde hiçbir maaşın asgari ücretin altında olması kabul edilemez.” dedi.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu kanun teklifinde “kısmi emekli” aylığı alan binlerce vatandaşlarımızı ilgilendiren bir düzenlemeye imza attı. Söz konusu kanun teklifinde, kısmi emeklilik aylığı alan vatandaşlarımızın gerekli düzenleme ile aylıklarının asgari ücretle eşitlenmesi öngörüldü. Kanun teklifinde 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 29 uncu maddesi ve Geçici 9 uncu maddeleri ile düzenlenen ve 3600 gün ile 5400 gün üzerinden emekli olarak kısmi emeklilik aylığı bağlanan kişilerin aylıklarının asgari ücret taban sınırı ile eşitlenmesi istendi.
Özgür Özel, kısmi emeklilik şartını düzenleyen maddeden yararlanan ve eline 500-550 TL aylık geçen vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine sosyal devletlerde hiçbir ücretin asgari ücretin altında olmaması gerekçesi ile ilgili kanun teklifi verdiklerini söyledi. Özel yaptığı değerlendirmede; “Ülkemizde 5510 sayılı kanun ile vatandaşlarımızın 9000 prim gün sayısını tamamlamadan emekli olmasına imkan veren bir düzenleme var. Vatandaşlarımız bazen çok zor durumda kaldıklarında bu sistem üzerinden emekli olabiliyor. 3600 gün ya da 5400 günden emekli olabiliyorlar. Emekli oluyorlar ancak ellerine geçen aylık bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde oldukça komik denecek bir rakam. Vatandaşlarımız bu şekilde emekli olduklarında 500-550 TL gibi bir emekli aylığı alıyorlar. Kısmi emekli maaşlarının normal emekli maaşlarının altında olması beklenebilir ancak sosyal demokrasi ve sosyal adaletin olduğu ülkelerde hiçbir maaşın asgari ücretin altında olması kabul edilemez. Çünkü vatandaşlarımızın eline geçen bu rakam sosyal devlet ve sosyal adalet ilkesi ile bağdaşmıyor. Her ne olursa olsun, hiç kimsenin asgari ücretin altında herhangi bir ücrete layık görülmesini kabul edemeyiz. Keza asgari ücretin bile açlık sınırının altında olduğu ülkemizde bu bir nimet değil, asgari şartlarda insanlarımızı buluşturmak ve kısmen de olsa gelir dağılımında bir eşitliği yakalamak temel hedefimiz oldu. Bu şekilde emekli olmuş vatandaşlarımızdan da gelen yoğun talep üzerine bu kanun teklifini verdik. Umuyoruz ki, iktidar milletvekilleri de bu kanun teklifini göz ardı etmezler ve vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilmiş olur.”dedi.
Kanun teklifinin gerekçesinde ise; “Türkiye Cumhuriyetinin temel niteliklerinden olan sosyal hukuk devleti herkes için insan haysiyetine yaraşır asgari bir hayat düzeyini gerçekleştirmekle yükümlü devleti tanımlamaktadır ve Anayasamızdaki sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak da devlet vatandaşların yaşamlarında karşılaşabileceği riskleri öngörmek ve gerekli önlemleri almakla yükümlüdür. Ancak ülkemizde bugün yoksulluk kronik bir soruna dönüşmüştür ve TÜİK’in 2009 yılı verilerine göre de her 5 kişiden 1’i yoksuldur.  Ayrıca, ülkemizde gelir dağılımında adaletsizlik vardır ve nüfusun önemli bir bölümü de ülke refahından adil bir şekilde pay alamamaktadır. Ülkemizde bir taraftan istihdamın yapısal problemleri devam ederken, diğer taraftan da emeklilik ile ilgili sorunlar hala çözüm beklemektedir. Emekli aylıklarında yapılan iyileştirmeler kısmi ve geçici nitelikte kalmakta ve emeklilerimiz ellerine geçen ücretle geçimlerine sağlamakta zorlanmakta ve her geçen gün giderek yoksullaşmaktadırlar. Kanunlarda yapılan düzenlemeler ile vatandaşlarımıza, 9000 prim gününden az- yani 5400 ya da 3600 günden- prim ödeyerek emekliliğe ayrılma hakkı tanınmış ancak hakkı kullanarak emekli olan yani kısmi emekli aylığı alan vatandaşlarımızın aldıkları ücretler sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmayacak ve kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerin aylık geçimini sağlayamayacak düzeyde çok düşük rakamlarda kalmıştır. Asgari ücretin dahi açlık sınırın altında olduğu ülkemizde kısmi emeklilik dahi olsa, hiç kimsenin asgari ücretin altında emekli aylığı alması kabul edilemez bir durumdur. Bu nedenle; alım gücünün giderek zayıfladığı bir ekonomik düzende, vatandaşlarımızın en doğal hakkı olarak Anayasal güvence altına alınmış olan emekliliğin daha onurlu bir yaşam için gerekli düzeyde bir ücreti sağlayacak şekilde düzenlenmesine ihtiyaç vardır. Tüm bu nedenlerle bu kanun teklifi ile kısmi emeklilik maaşı alan ancak şu anda geçim sıkıntısı içerisinde olan tüm emekli vatandaşlarımızın aldıkları aylıklarının asgari ücret net tutarı ile eşitlenmesi amaçlanmıştır. Bu düzenleme ile ülkemizde kısmi emekli dahi olsa hiçbir vatandaşımızın asgari ücretin altında herhangi bir ücret almaması ve tüm ücretlerin asgari ücret ile eşitlenmesi sağlanmış olacaktır.” denildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.