EMEKLİ ASKERLER YAŞANAN SÜRECİ ENDİŞE VERİCİ BULDU

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Manisa Şubesi Başkanı Muharrem Turhan, Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları'nın ani bir kararla emekliye ayrılmaları konusunda yaşanan süreci endişe verici bulduklarını söyledi.

EMEKLİ ASKERLER YAŞANAN SÜRECİ ENDİŞE VERİCİ BULDU

EMEKLİ ASKERLER YAŞANAN SÜRECİ ENDİŞE VERİCİ BULDU

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Manisa Şubesi Başkanı Muharrem Turhan, Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları’nın ani bir kararla emekliye ayrılmaları konusunda yaşanan süreci endişe verici bulduklarını söyledi. 

Turhan yaptığı açıklamada; “260 kayıtlı üyesi olan bir sivil toplum kuruluşu olarak yurdumuzda olup biten olay ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Dernek üyeleri, aileleri ve Manisa’da yaşayan tüm emekli astsubaylarla birlikte yaşanan gelişmeleri dikkatle izlediğimizi ve taşıdığımız endişeleri kamuoyu ile paylaşmayı bir sorumluluk olarak gördüğümüzü belirtmek istiyorum. Sayın Genelkurmay Başkanı ile birlikte Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanının hep birlikte emekliliklerini istemesinin, kamuoyu tarafından sıradan bir emeklilik olarak algılanmamasını, ülkemiz ve milletimiz için daha iyi sonuçlara vesile olmasını diliyoruz. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinden kısa bir süre önce yeniden başlayan terör olayları maalesef seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte giderek şiddetini arttırmış ve halen de artan yoğunlukta devam etmektedir. Bu gelişmelerden de görülebileceği gibi açılımların sadece hayalden ibaret olduğu, yapılan gösteri ve eylemlerin hiçte masumca ve münferit olaylar olmadığı, yapılan sözde ‘demokratik özerklik’ ilanının sadece dil sürçmesi veya zamanlama hatasından ibaret olmadığı çok rahatlıkla anlaşılabilmektedir.” dedi.

“TÜRK ULUSUNUN DİKKATİ DAĞITILMAK İSTENMEKTEDİR”            

Son zamanlarda yaşanan terör olaylarına da değinen Turhan, “Bizi asıl endişelendiren konu ise, milletimize bu tür terör olaylarının kanıksanmış ve alışılmış vakalar gibi gösterilmeye çalışılmasıdır. Maalesef bazı yayın organları da bu çabaya destek vererek kamuoyunun gündemini daha magazinsel veya popüler kültüre hizmet eden konular üzerinde yoğunlaştırmak için olağanüstü çaba içerisindedir. Futbol dünyasında yaşanan olaylar sanki yeni ve ilk kez duyulan olaylarmış gibi, sürekli toplumumuzun gündeminde tutulması örneğinde de görüleceği gibi, Diyarbakır’da, Mardin’de, Şemdinli’de, Tuceli’de yaşanan terör olayları ve kaybettiğimiz vatan evlatları çok sıradan kayıplarmışcasına toplumumuza yansıtılmaya çalışılmakta ve Türk Ulusunun dikkati başka olaylarla dağıtılmak istenmektedir. Sözde ‘demokratik özerklik’ ilan eden, Sözde Demokratik Toplum Kongresi, 30-31 Temmuz tarihlerinde tam 43 ilde sandıklar kurarak, yasadışı bölücü terör örgütünü simgeleyen bez parçalarının hakim olduğu ortamlar hazırlayarak delege seçimi yapmıştır. Ülke bütünlüğünü ve bağımsızlığımızı yakından ilgilendiren bu süreç maalesef kamuoyunun dikkatinden kaçırılıyor.  Zaman zaman kızdığımız, bir çoğumuzun terörist ülke dediği İsrail’in kaçırılan bir askeri için nasıl savaş şartlarını uyguladığını hepimiz televizyonlardan izledik. En son olarak kaçırılan iki astsubay ve bir sağlık memurunun “terör örgütünün elinde ve kendilerine ezberletilen metinleri kameralara “ okuyan görüntülerini içimiz kan ağlayarak izledik. Acaba bu kaçırılan kişiler İsrail vatandaşı olsaydı, İsrailin tepkisi nasıl olurdu diye düşünenlerin sayısının tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Sayın devlet yetkililerinin bu konuda yaptığı “geniş çaplı operasyon başlatılmıştır” açıklamalarını ise bir ibret vesikası olarak kamuoyunun takdirlerine sunuyorum.” diye konuştu.

“KIŞKIRTICI EYLEMLERE TANIK OLUYORUZ”

Türkiye’nin bazı kentlerinde önceden hazırlanarak uygulamaya konulan bazı kışkırtıcı eylemlerin yaşandığını ifade eden Turhan şöyle konuştu: “Bu ülkenin vatandaşlarını Türk-Kürt diye birbirine düşürmeye çalışan kirli tezgahların farkına varılmasını ve bu oyunlara gelinmemesini diliyoruz. Ve bu konuda devletimizin polisiye tedbirleri yanı sıra daha kalıcı ve etkili çözümler geliştirmesini bekliyoruz. Bu duyarsızlık ve vurdumduymazlık hali devam ettiği sürece bu tür münferitmiş gibi görünen olayların bir anda ülkemizi içinden çıkılmaz bir kaos ortamına sürükleyebileceği endişemizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Sonuç olarak bizleri yöneten yetkilileri ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve vatanın bağımsızlığı konusunda daha kararlı duruş sergilemeye ve etkin tedbirler almaya çağırıyoruz.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.