banner278

EMEKÇİ KADINLAR KAHVALTIDA BULUŞTU

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi kadınlar kahvaltıda bir araya geldi. Emekçi kadınlar 8 Marta kadar çeşitli etkinlikler gerçekleştirecekler.

banner292
EMEKÇİ KADINLAR KAHVALTIDA BULUŞTU

EMEKÇİ KADINLAR KAHVALTIDA BULUŞTU

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi kadınlar kahvaltıda bir araya geldi. Emekçi kadınlar 8 Marta kadar çeşitli etkinlikler gerçekleştirecekler.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlarının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nün 102 yılı dolaysıyla emekçi kadınlar Kır Kahvesi’nde kahvaltıda buluştu. Bir açıklama yapan KESK Şubeler Platformu Adına SES Manisa Şube Kadın Sekreteri Ayça Ramazan, “Yıllardan beri kendi özgürlüğümüz aynı zamanda da emeğin özgürlüğü için verdiğimiz mücadelenin ürünlerini paylaşmak ve birbirimizden destek alarak örgütlü gücümüzü yarınlara taşıyabilmek amacıyla toplandık. Biz kadınlar yürüttüğümüz örgütlü mücadelemizle doğrudan sermayenin karşısında yer alıyoruz. Verdiğimiz bu mücadelenin yanında kapitalizmin erkek egemen anlayışa uygun olarak yaratmak istediği kadın modelini de reddetmekteyiz. Bize biçilmiş toplumsal cinsiyet rollerini deşifre ederek bu dayatmalarla hesaplaşan bir mücadele vermekteyiz! Elbette ki bu hiç de kolay olmuyor! Kadın olarak kimliğimize, bedenimize, emeğimize sahip çıkmanın bir bedeli oluyor! Tacize tecavüze uğruyor, öldürülüyor, tehdit ediliyor toplumsal baskı mekanizmaları ile sindirilmeye çalışılıyoruz! İşte bu yüzdendir ki kadın mücadelesi çok yönlü olmalıdır.” dedi.

Küresel sermayenin toplumun tüm sosyo- ekonomik ve kültürel yaşamına amansızca saldırdığı bir dönemden geçtiklerini belirten Ayça Ramazan, “En çok da kadın bedeni üzerinden kendini üreten bir mekanizma yaratılmaya çalışılmaktadır. Kadınlar cinsel bir obje olarak görülmekte, düşük ücretle çalıştırılmakta, ev içi emekleri görmezden gelinmektedir. Ekonomik özgürlüğü olan kadınlarda baskıcı ve köleleştirici politikalardan nasibini almakta, sınırlı ve tanımlanmış bir yaşam sürmeye zorlanmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki toplumsal dönüşümün olmadığı yerde bireysel anlamda kazanılan özgürlükler bir balon gibi en ufak bir delikte sönmeye mahkûmdur. Sermaye daha çok kâr etsin diye yapılan savaşlardan ve yaşanan yıkımlardan yine en çok kadınlar etkilenmektedir. Katledilmekte, eşini, çocuğunu yaşam alanını feda etmeye zorlanmaktadır. Kadın mücadelesini yükseltmeye kararlıyız. Kadın sorununun bilince çıkması ve toplumsal bir dönüşüm yaratması ancak bizim örgütlü mücadelemizle gerçekleşebilir. 25 Kasım kadına yönelik şiddet ve tecavüze karşı mücadele gününde olduğu gibi bugünden başlayarak 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününe kadar çeşitli etkinliklerle alanlarda olacağız. Bugün yaptığımız bu kahvaltı etkinliğiyle süreci başlatıyoruz. Biliyorsunuz AKP iktidarı döneminde Türkiye’de kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve çocuk istismarı en yüksek oranlara ulaştı. Bizde bu 8 Mart’ı küçük yaşta evlendirilen, tacize ve tecavüze uğrayan çocuk kadınlara ithaf ediyoruz. Hepinize bu onurlu özgürlük mücadelesinde kolaylıklar diliyorum. Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi.” diye konuştu.

YAPILACAK ETKİNLİKLER
2 Mart Cuma Günü Öğretmen Evi Konferans Salonu’nda saat 19.30’da Kadın Sorunları ve Çözüm Önerileri Paneli düzenlenecek. 7 Mart Çarşamba Eğitim Sen önünden Emekçi Kadınlar yürüyecek. 8 Mart Perşembe günü ise Öğretmen Evi’nde bir etkinlik düzenlenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.