banner278

ELEKTRİK KESME-AÇMA BEDELİ OLARAK 4,5 MİLYON TL TOPLANDI

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Türkiye'de ortalama bir mesken abonesinin ödediği elektrik tarifesinde elektrik dağıtım şirketlerindeki özelleştirmelerin başlaması sonrasında enflasyon oranından daha yüksek bir artış gözlendiğini söyledi.

ELEKTRİK KESME-AÇMA BEDELİ OLARAK 4,5 MİLYON TL TOPLANDI

MANİSALI ELEKTRİK KESME-AÇMA İŞİNE BİR SERVET ÖDEDİ 

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa’da 2010-2012 arasında kesme /açma ücreti olarak 4 milyon 560 bin 961 TL toplandığını ifade etti.
MHP’li Erkan Akçay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın cevaplaması istemiyle vermiş olduğu yazılı soru önergesine gelen cevapta hükümetin özelleştirme sevdasının bir itirafının görüldüğünü ifade etti.
Önergeye verilen cevaba göre elektrik özelleştirmelerinde ilk devredilen bölgenin devir tarihi olan 28 Ocak 2009 sonrasında tek zamanlı perakende satış tarifesinden enerji alan ortalama bir mesken abonesinin ödediği miktar yüzde 42,7 artarken aynı dönemde enflasyon oranı yaklaşık yüzde 33 olarak gerçekleşti.
2009 yılı Ocak ayında ortalama bir mesken abonesi için 0,19803 TL olan 1 kWh elektrik ücreti 2013 Ocak ayında 0,28339 TL’ye yükseldi.
Erkan Akçay, ortaya çıkan bu rakamlar ile AK Parti’nin özelleştirme felsefesi arasındaki bir bağ olduğunu söyledi. Akçay, “Hükümet bir taraftan haraç-mezat özelleştirme yaparken diğer taraftan da dağıtım şirketlerinin kasasına girecek parayı arttırmak için elinden gelen çabayı göstermektedir. Elektrik birim fiyatının enflasyon karşısındaki bu anormal artışının başka bir izahı olamaz.” diye konuştu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının bu gerçekliği görmezden gelerek vatandaşlarımızın ödediği elektrik tüketim ücretlerinin yüksek olduğu eleştirilerine katılmadığının önerge cevabında yer aldığını belirten AKÇAY, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının vatandaşın ezilmesine göz yumduğunu söyledi.
“SAYAÇ OKUMA BEDELİ OLARAK 132 MİLYON TL”
Akçay önergesinde AKP hükümetleri döneminde yıllar itibariyle sayaçların okunması için tüketicilerin dağıtım şirketlerine yaptıkları ödemeyi de sorduğunu ancak gelen cevapta sadece 2011 yılına ait verilerin olduğunu söyledi. Cevap metninde 2011 yılında 21 elektrik dağıtım şirketinin sayaç okumaya ilişkin perakende satış hizmet bedeli olarak tüketicilerden yaklaşık 132 milyon TL toplandığı ifade edilmektedir.
“MANİSA’DAN 3 YILDA 4,5 MİLYON TL”
MHP’li Akçay 2010-2012 yılları arasında Manisa’daki abone sayısı ve kesme / açma bedelini sorduğu önergesine cevap geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yazılı olarak verdiği cevapta Manisa’da 2010-2012 arasında kesme /açma ücreti olarak 4 milyon 560 bin 961 TL toplandığını ifade etti.
Manisa’da 2010 yılında 120 bin 945 aboneden 1 milyon 384 bin 820 TL; 2011 yılında 85 bin 800 kişiden 1 milyon 548 bin 685 TL; 2012 yılında 85 bin 120 kişiden 1 milyon 627 bin 456 TL elektrik kesme / açma bedeli toplandı. Abone sayısındaki düşüşe rağmen toplanan ücretin arttığına dikkat çeken Akçay bu durumun en önemli nedeninin enflasyon oranının da üzerinde yapılan ücret artışı olduğunu söyledi.
Elektrik kesme / açma bedellerinin özellikle elektrik dağıtım özelleştirmeleri sonrasında tüketiciden dağıtım şirketlerine mali kaynak aktarmanın yasal yolu olarak kullanıldığını belirten Akçay, “Vatandaşlarımız elektrik dağıtım şirketleri lehine hükümet tarafından soyulmaktadır” diye konuştu. 
2010 yılında enflasyonun yüzde 6,40 olarak gerçekleşmesine rağmen elektrik kesme / açma bedelinin 2011 yılına geçerken yüzde 68 arttırılarak tüketiciler üzerinden dağıtım şirketlerinin kasasına fazladan yaklaşık 55 milyon TL aktarıldığını söyleyen Akçay hükümetin bu güncellemeler ile vatandaşı mağdur ettiğini belirtti. Manisalıların da bu süreçten etkilendiklerini belirten Akçay 3 yılda toplanan 4,5 milyon TL’nin vatandaşın cebinden dağıtım şirketinin kasasına geçtiğini ifade etti.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.