EKİCİ, "GÖZÜYLE BAKARAK ÇALAN VİRTÜÖZ OLAMAZ"

Doğuştan görme engelli olan ve babasının askerdeyken yazdığı şiirleri, türküleri dinleyerek sanata ilgi duyan Halk Ozanı Süleyman Ekici, bağlama çalmaktan geri durmuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Halk Ozanlığı tescillenen Ekici, bağlamasıyla birçok ünlü sanatçının eserlerini çalıyor. 30'dan fazla beste yazan Ekici, Manisa'daki ilk konserini de Altı Nokta Körler Derneği için verecek. Ekici, "Bağlama çalmak aslında göz gerektirmeyen bir şey. Gözüyle bakarak çalan virtüöz olamaz zaten" diyor.

EKİCİ,


EKİCİ, "GÖZÜYLE BAKARAK ÇALAN VİRTÜÖZ OLAMAZ" 

Doğuştan görme engelli olan ve babasının askerdeyken yazdığı şiirleri, türküleri dinleyerek sanata ilgi duyan Halk Ozanı Süleyman Ekici, bağlama çalmaktan geri durmuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Halk Ozanlığı tescillenen Ekici, bağlamasıyla birçok ünlü sanatçının eserlerini çalıyor. 30’dan fazla beste yazan Ekici, Manisa’daki ilk konserini de Altı Nokta Körler Derneği için verecek. Ekici, “Bağlama çalmak aslında göz gerektirmeyen bir şey. Gözüyle bakarak çalan virtüöz olamaz zaten” diyor.

‘Evrenin tüm karanlığı bir tek mum ışığını yok edemez.’ Bu sözde olduğu gibi 1982 yılında Kayseri’de doğan doğuştan görme engelli Halk Ozanı Süleyman Ekici, yüzde 85 görmemesine rağmen bağlamasına hayat veriyor. Babasının askerdeyken yazdığı şiirleri, türküleri dinleyen Halk Ozanı Süleyman Ekici, o günden beri sanata ilgi duyuyor. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Halk Ozanlığı tescillenen ve bugüne kadar birçok festivale katılan Süleyman Ekici, Manisa’daki ilk konserini Sakatlar Haftası kapsamında üyesi olduğu Altı Nokta Körler Derneği yararına verecek. Ekici, Halk ozanlığının yanı sıra şiire de ilgi duyuyor. 2003 yılında “Tahta Kalem” adında bir şiir kitabı çıkardı. Ekici, TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü’nde çalışıyor.

‘TAHTA KALEM’ ŞİİR KİTABINI ÇIKARDI
Görme engelli olduğu için genellikle yatılı okullarda kaldığını ve verilen eğitimin sanat ağırlıklı olduğunu dile getiren Görme Engelli Halk Ozanı Süleyman Ekici, “Niğde Cemil Meriç okulunda 5 yıl okudum. Ondan sonra Ankara’da Mithat Enç Okulu’na geçtim. Orada haftada 8 saat sanat eğitimi aldım. Daha sonra Kayseri Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdim. Burada bağlama eğitimi aldım. 2003 yılında “Tahta Kalem” adında bir şiir kitabı çıkardım. Kitabın adını da görme engellilerin kullandığı Braille Alfabesi yazarken kullandığımız kalemden aldım. O kalemi kitabın kapak fotoğrafını yaptım. Bu kitapta benim yazdığım şiirler yer alıyordu. Liseden sonra Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünü kazandım. 2. sınıftan terk ettim” dedi.

HALK OZANLARINDAN EĞİTİM ALDI
Sanatın yanında 7-8 sene de sporla uğraşan Süleyman Ekici, 2004 yılında görme engellilerin oynadığı Goalbaal sporundan milli sporcu seçildi ve ülkemizi İtalya’da en iyi şekilde temsil etti. 2005 yılında evlenen ve evlendikten sonra Kahramanmaraş’a yerleşen Ekici’nin hayatı halk ozanlarıyla tanışmasıyla bir anda değişir. Maraş’ta Halk Ozanları ve Kültür Dayanışma Derneği’nin üyesi olan Ekici, “Müzik eğitimimim vardı, ama müzik üretmiyorduk. Müzik üretmeyi de orada halk ozanlarından öğrendim. Benim ustamın ustası Aşık Timurhan Zevraki’ydi. Onun çırağından aşıklık üzerine yaklaşık 6 yıl boyunca ders aldım. 2008’de Kars’ta düzenlen Aşıklar Festivali’nde ilk yarışmamıza katıldık. Yılların aşıklarından birini çeyrek finalde eledik. Halk ozanlığının yanı sıra şiir yazmaya da devam ediyordum. Halk Ozanlığı, Türklerin en eski geleneğidir. Bu geleneği yaşatmak adına uğraş verdik. 2011 yılında memurluk nedeniyle Manisa’ya yerleştik. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Halk aşığı olduğum tescillendi” dedi.  

BABASINDAN GÖRDÜ, HALK OZANI OLDU
Babasının askerde yazdığı şiirleri okurken çok eğlendiğini, güldüğünü söyleyen Süleyman Ekici, “O zamandan beri devam ediyor. Müzik ile şiir birbirlerine çok yakın sanatlardır. Şiir müziksiz sahnelenmiyor. Şiir müziksiz olmadığı gibi, müziksiz şiirde olmuyor. Babamın sahne tecrübesi yoktur ama güzel türküler söylerdi. Bizde babamdan gördüğümüzü sınıfta, törenlerde söylerdik. Sanat aslında benim mesleğim olması gerekirken, ne yazık ki meslek olarak yapamadık. İşte böyle festivallerde, derneklerde çalmaya çalışıyoruz. Halk kültüründen eserler seslendiriyoruz. Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Mahsuni Şerif’ten, yöresel müziklerden parçaları çalıyoruz” diye konuştu.

KONSERDE KENDİ BESTELERİNİ ÇALACAK
Birçok yerde festivallere katıldığını kaydeden Ekici, 2011 yılında geldiği ilk konserini 10 Mayıs 2013 tarihinde Kültür Sitesi Lale Salonu’nda Sakatlar Haftası kapsamında Altı Nokta Körler Derneği yararına vereceğini söyledi. Bugüne kadar 30’dan fazla beste yazdığını belirten Görme Engelli Halk Ozanı Süleyman Ekici, şunları söyledi: “Konserde kendi bestelerimi okuyacağım. Görme engelli olmam bağlama çalmama engel değil. Arif Sağ bağlamayı gözü kapalı çalar. Bağlama aslında göz gerektirmeyen bir şey. Gözüyle bakarak çalan virtüöz olamaz zaten. Beyni kaça böleceksin. Müzikle uğraşırken beyni birkaç parçaya bölüyorsun. Bir de gözünle bakarsan beyni daha çok yormuş oluyorsun. Bağlama üzerinde ne kadar pratik yaparsan o kadar güzel çalarsın. Bütün Manisalılara bu konsere bekliyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.