EĞİTİMCİLER OKULU KUŞATTI

Eğitimde uygulamaya sokulan 4+4+4 sistemini protesto etmek amacıyla Eğitim İş, Eğitim Sen ve KESK ortak eylem gerçekleştirdi. Sendika binaları önünden Manolya Meydanı'na kadar sloganlar eşliğinde yürüyen sendikalara CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve siyasi partiler de destek verdi. Ahmet Tütüncüoğlu İlköğretim Okulu'na yürüdü. Okul önünde el ele tutuşan üyeler okulun etrafını çevirerek, "AKP'yi ve uygulamaya soktukları sistemi okullarımıza sokmayacağız" dediler.

EĞİTİMCİLER OKULU KUŞATTI

EĞİTİMCİLER OKULU KUŞATTI

Eğitimde uygulamaya sokulan 4+4+4 sistemini protesto etmek amacıyla Eğitim İş, Eğitim Sen ve KESK ortak eylem gerçekleştirdi. Sendika binaları önünden Manolya Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüyen sendikalara CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve siyasi partiler de destek verdi. Ahmet Tütüncüoğlu İlköğretim Okulu’na yürüdü. Okul önünde el ele tutuşan üyeler okulun etrafını çevirerek, “AKP’yi ve uygulamaya soktukları sistemi okullarımıza sokmayacağız” dediler. 

Eğitim İş, Eğitim Sen ve KESK, bazı siyasi partilerin de desteğiyle eğitimde uygulamaya konulan 4+4+4 sistemini protesto etmek için önce Manolya Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Meydanda basın açıklaması yapan topluluk daha sonra Ahmet Tütüncüoğlu İlköğretim Okulu’na yürüdü. Okul önünde el ele tutuşan üyeler okulun etrafını çevirerek, “AKP’yi ve uygulamaya soktukları sistemi okullarımıza sokmayacağız” dediler.  Yürüyüş öncesi sendika binası önünde açıklama yapan Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Necdet İnce, “4+4+4 kesintili eğitim sistemi çağdaş, bilimsel, laik, ulusal ve parasız eğitim sistemini ortadan kaldıracak, çocuklarımızı tarikatların ve tarikat okullarının kucağına atacaktır. Çocuk işçiliği ve istismarını, çocuk gelinlerin sayısını arttıracaktır. Getirilmek istenen gerici bir eğitim sistemidir. Ayrıca, yasa teklifiyle FATİH Projesi devleti soymanın yöntemi haline getirilmekte, bu kapsamda yapılacak hizmet alımlarının ihalesiz olarak, AKP yandaşlarına verilmesinin önü açılmaktadır. Devlet üniversiteleri parasızlıktan kıvranırken, Vakıf üniversitelerine yapılacak bağışlara vergi indirimi getirilmektedir. Bu gün uyarı amaçlı sevk eylemi yapıyoruz. Yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’na geldiği gün iş bırakma eylemi yapacağız” diye konuştu. MEYDAN BOŞ DEĞİL Eğitim Sen olarak çocukların geleceğine sahip çıktıklarını vurgulayan Dernek Başkanı Remzi Şirin, “Başbakanın söylemlerinden sonra gündeme gelen zorun eğitimin kendi içinde kademelendirerek 12 yıla çıkarılması girişimleri, bütün itirazlarımıza rağmen sürmektedir. AKP hükümeti, zorunlu eğitimin süresini arttırma bahanesiyle, temel eğitimi 4+4+4 şeklinde kademelendirerek, eğitim sistemini kendi yasal ve ideolojik amaçlarına uygun bir şekilde biçimlendirmek istemektedir. AKP’nin emekçilere, doğaya, sağlığa, eğitime ve geleceğimize dönük saldırısı TBMM çatısı altında gerçek yüzünü göstermiştir. Ancak meydan boş değildir. Bu düzenlemenin doğrudan muhatabı olan eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler olarak eğitimin piyasalaştırılması ve dinselleştirilmesi uygulamalarına karşı kitlesel duruşumuzu göstermeye kararlıyız” dedi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de sendikalarla birlikte bir açıklama yaparak sisteme tepkisini gösterdi. Şimdiye kadar yaptıkları açıklamalarla halkı bilgilendirdiklerini fakat Başbakanın talimatıyla mecliste konuşma sürelerinin kısaltıldığını vurgulayan Özel, “Mecliste bu tasarı tartılırken bizim düşüncelerimizi fikirlerimizi sormadan bizi konuşturmadan 6 günde 6 madde geçirildi. Tasarının geriye kalan 20 maddesi komisyonda sadece 22 dakikada geçti. Mecliste yaşanan faşizmin hali budur. Bunu yapamazsınız dediğimizde de tekmeyle, tokatla, yumrukla karşılaşıyoruz. İşte geldiğimiz nokta bu” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.