EĞİTİM-SEN'DEN MİLLİ EĞİTİM'DEKİ DÜZENLEMEYE TEPKİ

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Remzi Şirin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri hakkındaki 14 Eylül 2011 tarihli ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili olarak, "Eğitim hizmetini kamu hizmeti olmaktan çıkaracak ve tamamen "piyasa ilişkileri" ,"ticarileştirmenin " içine çekecek bir düzenleme daha yapılmıştır." dedi.

EĞİTİM-SEN'DEN MİLLİ EĞİTİM'DEKİ DÜZENLEMEYE TEPKİ

EĞİTİM-SEN'DEN MİLLİ EĞİTİM'DEKİ DÜZENLEMEYE TEPKİ

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Remzi Şirin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri hakkındaki 14 Eylül 2011 tarihli ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili olarak, "Eğitim hizmetini kamu hizmeti olmaktan çıkaracak ve tamamen "piyasa ilişkileri" ,"ticarileştirmenin " içine çekecek bir düzenleme daha yapılmıştır." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri hakkındaki 14 Eylül 2011 tarihli ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili olarak Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Remzi Şirin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şirin yaptığı açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın daha önce de ifade ettiğimiz birçok olumsuz düzenlemelerine bir yenisini daha eklemiştir. Kamu Özel Ortaklığı olarak kavramsallaştırılan bu model, özellikle sağlık hizmet alanında çeşitli biçimlerde uygulamaya geçirilmiş ve giderek diğer hizmet alanlarını da etkisi altına almaya başlamış durumda. Sağlık hizmet alanında sessizce gerçekleştirilen düzenlemeler ile MEB teşkilat ve görevleri yasasında gerçekleştirilen değişiklikler bu modelin eğitim hizmet alanını nasıl kuşatacağına dair çeşitli ipuçlarını da bizlere sunmaktadır. Kamu özel ortaklığı, kamu hizmetlerinin örgütlenmesine, bir özel şirketin, ki bu ortak girişim ya da konsorsiyum (şirketler birliği) olabilir, birbirinden farklı işlevleri (mal ve hizmet tedariki ve yapım işi gibi) blok halinde üstlenerek dahil edildiği, yönetim ilişkisinin uzun süreli sözleşmeler temelinde kurulduğu, esnek örgütlenmeyi öngören bir modeldir." dedi.
"DEVLET KİRACI DURUMUNA DÜŞECEKTİR"
Düzenlemede yer verilen hükümlerin 2005 yılında Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'na eklenen maddedekiler ile neredeyse cümlesi cümlesine aynı olduğunu belirten Şirin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir süredir sağlık alanında gerçekleşen ihalelerin benzerlerini önümüzdeki günlerde eğitim alanında göreceğimizi söyleyebiliriz. Bu düzenleme ile eğitim tesislerinin yapımının, eğitim-öğretim hizmetleri dışındaki bütün hizmetlerin sunumunun ve ticari alanların işletilmesinin çok uzun süreli, 49 yıla kadar, sözleşme ile tek bir özel şirkete devredilebilmesine olanak tanınmaktadır. Yani, bir özel şirket (ortak girişim), kendisine ya da Hazine'ye ait bir arazi üzerinde bir eğitim tesisinin inşaatını yapacak, aynı zamanda aynı özel şirket eğitim-öğretim donanımını sağlayabilecek, eğitim ve öğretim tesislerinde eğitim-öğretim hizmetleri dışındaki hizmetlerin sunumunu ve ticari alanların işletilmesini üstlenebilecektir. Bu özel şirket binayı yapacak, bina tamamlandıktan sonra devlet bu bina için sözleşme süresince bu şirkete yıllık kira ödeyecek. Bir başka deyişle devlet kendi okulunda sözleşme süresince kiracı konumunda olacak. Devletin ödeyeceği yıllık kira bedeli içinde aynı zamanda bu özel şirketin sunduğu bazı hizmetler için, örneğin yemekhane, temizlik, güvenlik gibi yapılacak ödemeler de yer alacaktır. İhaleyi kazanan şirket aynı zamanda eğitim tesisisin örneğin kafeterya, otopark gibi ticari alanlarını da işletecektir. Sermaye için büyük, oldukça da karlı bir yatırım alanı. Bir de devlet güvenceleri söz konusudur."
"İNGİLTERE'DE ÇOK SAYIDA PERSONEL İŞTEN ÇIKARILDI"
İngiltere'de bu modelin uygulandığı hastaneler, okullar çok sayıda personeli işten çıkardığını öne süren Şirin, "Bu rakamların 300, hatta 700 olduğu örnekler var. Kamu-özel ortaklığı uygulamalarında en azından şu andakilerde devredilmiyor olması nedeniyle çekirdek hizmetin, yani tıbbi hizmetlerin, eğitim-öğretim hizmetinin örgütlenmesinin kamu-özel ortaklığının olumsuz sonuçlarından ileriye dönük olarak etkileneceğimiz kesindir. Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri yeniden yapılandırmıştır. Söz konusu yeniden yapılandırmada, daha önce de ifade ettiğimiz birçok olumsuz düzenlemelerle birlikte, eğitim hizmetini kamu hizmeti olmaktan çıkararak ve tamamen "piyasa ilişkileri" ,"ticarileştirmenin " içine çekecek bir düzenleme yapılmıştır." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.