banner278

EĞİTİM SEN VE EĞİTİM İŞ'TEN MEB'E 19 MAYIS TEPKİSİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüklerine bir genelge göndererek 19 Mayıs kutlamalarının Ankara dışında okullarda yapılmasını istedi. Eğitim Sen Şube Başkanı Remzi Şirin ve Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce birer açıklama yaparak tepki gösterdiler.

banner292
EĞİTİM SEN VE EĞİTİM İŞ'TEN MEB'E 19 MAYIS TEPKİSİ

EĞİTİM SEN VE EĞİTİM İŞ’TEN MEB’E 19 MAYIS TEPKİSİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüklerine bir genelge göndererek 19 Mayıs kutlamalarının Ankara dışında okullarda yapılmasını istedi. Eğitim Sen Şube Başkanı Remzi Şirin ve Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce birer açıklama yaparak tepki gösterdiler.

Öğrencinin tören hazırlıkları sebebiyle yaklaşık 2 ay boyunca derslerden kopması önleneceği iddiası gerçeği yansıtmadığını söyleyen Eğitim Sen Şube Başkanı Remzi Şirin, “Çünkü törenler sırasında sınırlı sayıda öğrenci sürekli olarak değil, sadece belli günlerde hazırlık çalışmalarına katılmaktadır. Törenler için ayrı forma ve çeşitli kıyafet zorunluluklarının veliler için önemli bir yük teşkil ettiğini belirten Bakanlığın öğrencilerden yaklaşık 40 kalem altında topladığı paralardan “rahatsız olmaması” büyük bir çelişkidir. Kaldı ki Manisa’da uzun yıllardır törenler için kıyafet parası toplanmamaktadır. Bakanlık'ın genelgesinde kutlamalara hazırlık döneminin soğuklara denk geldiğine, bu durumun da sağlık sorunlarına yol açtığına ve çalışmaların uzun sürmesi sonucu öğrencilerin derslere ilgisinin azaldığına dikkat çekilmiştir. Bu gerekçe de gerçekçi değildir. Aynı durum ilköğretim çocuklarının katılımıyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için daha fazla geçerli iken, 19 Mayıs’ın hedef alınmış olması, akıllara başka sorular getirmektedir. Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan piyasacı ve muhafazakâr eğitim politikaları, eğitimde inceden inceye dini motiflerin yaygınlaşması, başta felsefe dersi olmak üzere eğitim müfredatında dini öğelerin hiç olmadığı kadar yaygınlaşmış olması bakanlığın her adımının şüphe ve endişe ile karşılanmasına neden olmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı hangi gerekçeyi öne sürerse sürsün, eğitimde ırkçı-gerici uygulamalar, geçtiğimiz 9 yıl içinde hızla artmıştır.” dedi.

AKP’nin demokrasi anlayışının, giderek artan şiddet, baskı ve yıldırma politikalarıyla açığa çıktığını belirten Şirin, “ AKP, Türk-İslam sentezi doğrultusunda İslami vurgunun daha öne çıkarıldığı bir sistem ve yaşam biçimi yaratmayı hedeflemektedir. Stadyumlarda yapılan 19 Mayıs kutlamalarının biçimi ve içeriğine ilişkin eleştiriler getirilebilir. Ancak 19 Mayıs törenlerinin kutlanış şeklinin tamamen değiştirilmesi, “ulusal bayramlar” konusundaki hassasiyeti, eğitimin dinselleştirilmesi konusunda göstermeyen ve bu konuda sicili yeterince bozuk olan bir bakanlık için çelişkili bir uygulamadır. AKP’nin ustalık döneminde denk gelen uygulamaların, eğitim sisteminde yaşanan dönüşümü daha da derinleştirmeye yönelik uygulamaları Eğitim Sen tarafından dikkatle takip edilmeye devam edecektir.” dedi.

EĞİTİM İŞ: “ATATÜRK’Ü ANMA COŞKUSUNA AĞIR SALDIRI”

Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce, ise bu durumun Atatürk’ü anma coşkusuna ağır bir saldırı olduğunu kaydederek, “Geçmişte Atatürk’e ve Cumhuriyet’in temel değerlerine olan muhalefeti ile tanınan Ömer Dinçer ve yönetimi, yaptığı uygulamalarıyla, bilinçli olarak milyonları kontrolden çıkarmaya, toplumu provokasyon ortamına sürüklemeye çalışmaktadır. Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet kutlamalarını eğlence kabul ederek yasaklayan anlayış, Atatürk’ü okullardan tasfiye etmek için yeni bir uygulamayı daha yaşama geçirmektedir. Bunun en son örneği, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün konusu “Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” olan 11 Ocak 2012 tarih ve 817 sayılı genelgesiyle yaşama geçirildi. Devlet ciddiyetine yakışmayan mevzuat çarpıtmaları içeren genelgede en üzücü yan, gizlenen çirkin amacın “duyum uydurması” ile gerekçelendirilmesidir. Bakanlığın genelge içeriğinde yer alan çarpıtmalarının aksine; dayanak kanuna uygun olarak çıkarılan bu yönetmelik, ulusal bayramlarda ulusal coşkuyu ortaya koyacak “gösteri”, “temsil”, “bale” gibi etkinliklerin yapılmasını zorunlu kılmıştır.  Artık AKP’nin geçmiş dönem politikalarının devamı olarak, Milli Eğitim Teşkilatını düzenleyen mevzuattan Atatürk’ü tamamen silen Sayın Ömer Dinçer’in Atatürk karşıtlığı kontrolden çıkmış bulunuyor. Şüphesiz bu çirkin yaklaşıma karşı en sert demokratik tepkiyi ortaya koyacağız, bu anlayışı halkımıza şikayet edeceğiz.” dedi.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.