banner278

EĞİTİM-SEN ULUSLARASI ANADİLİ GÜNÜ'NÜ KUTLADI

21 Şubat Birleşmiş Milletler Uluslararası Anadili günü münasebetiyle basın açıklaması yapan Eğitim Sen Şube Sekreteri Hamdullah Müftüoğlu, Ülkemizde farklı anadilleri üzerinde tarih boyunca baskı politikasının uygulandığını öne sürerek, çeşitlilik içinde birliğin ve uyumun sağlanacağı, dillerden korkulmayacağı günler diledi.

banner292
EĞİTİM-SEN ULUSLARASI ANADİLİ GÜNÜ'NÜ KUTLADI

 

EĞİTİM-SEN ULUSLARASI ANADİLİ GÜNÜ'NÜ KUTLADI

21 Şubat Birleşmiş Milletler Uluslararası Anadili günü münasebetiyle basın açıklaması yapan Eğitim Sen Şube Sekreteri Hamdullah Müftüoğlu, Ülkemizde farklı anadilleri üzerinde tarih boyunca baskı politikasının uygulandığını öne sürerek, çeşitlilik içinde birliğin ve uyumun sağlanacağı, dillerden korkulmayacağı günler diledi.

  Eğitim Sen Şube Sekreteri Hamdullah Müftüoğlu, sendika binasında üyeler ile bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. 21 Şubat Birleşmiş Milletler Uluslararası Anadili günü münasebetiyle açıklama yapan Müftüoğlu, Uluslar arası Anadili Günü kutlayarak, anadilin önemine değindi. Müftüoğlu, “Anadili, aileden, çevreden, içinde bulunulan toplumdan belirli bilinçli bir öğrenim evresi olmaksızın edinilen dil olup, insani toplumsal var oluşumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. İçine doğulan bir yuvadır. Anadilleri bireyler açısından olduğu kadar toplumlar açısından da önem taşır. İnsanlık ailesinin kültürel zenginliği, anadilleri aracılığıyla sonraki kuşaklara aktarılır. Her dil, o dili konuşan toplumun tarihinin ve kültürünün de taşıyıcısıdır. Bu nedenle bir dilin korunmaması, yok olması aynı zamanda, insanlığın ortak geçmişinin ve kültürel mirasının bir halkasının kaybolması; bir evrenin yok olması anlamına da gelmektedir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu-UNESCO’nun yayınladığı Dünya Dilleri Atlası’na göre dünyada konuşulan 6000 dilin yarısı yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu açıdan, UNESCO Genel Kurulunun 1999 yılında aldığı kararla 21 Şubat gününün Uluslararası Anadili Günü olarak kutlanması çok yerinde ve anlamlıdır. UNESCO’nun anadili ile ilgili uluslararası bir gün belirleme kararının ardında yatan temel etken, anadilinin önemine dikkat çekmek; dünya üzerindeki kültürel-dilsel çeşitliliğin, tüm insanlığın korumakla yükümlü olduğu ortak zenginliği olduğuna işaret etmektir. Yerli halkların doğal yaşam alanını tahrip eden sömürgecilik ya da daha sonraki yıllarda ulus-devlet politikalarının tek dilliliği dayatması bu tür olumsuz etkenlerdendir. Yasakçı politikaların, günümüzde dillerin yaşaması, korunması ve yaşaması önündeki en büyük engellerden birisi olduğu bilinmektedir.” diye konuştu.   “ANADİLDE EĞİTİM OKURYAZAR ORANINI ARTTIRIR" Türkiye’nin 2013 yılına kadar hem ilköğretimde okullaşma oranının yüzde 100’e çıkarmanın, hem okul terklerini ortadan kaldırmanın hem de kız çocuklarının okullaşmasının gerçekleştirilmesinin hedeflendiğinden söz eden Müftüoğlu, bu hedeflere ulaşmak için eğitimde anadiline yer verilmesi gerektiğini belirtti. Müftüoğlu, “Buna karşın resmi merciler, eğitimde anadiline yer verme konusunu gündemlerine almayı bile düşünmüyorlar. Eğitim hakkıyla, çocuğun yararıyla çelişen bu tutum, siyasi kaygılara dayandırılmaktadır. Bu siyasi kaygıların da yersiz olduğu açıktır. Çünkü, bir ülkedeki gerçek toplumsal bütünlük ve birlik hakları ihlal eden yasaklarla değil, farklılıkların kabul edilmesi ve bu farklılıklar arasında bir ahenk yaratılmasıyla sağlanabilir. Görmezden gelmeyle, inkarla, hak ihlaliyle değil. Toplumu oluşturan farklı kesimlerin kendi dilleri ve kültürleriyle toplumsal bütünlüğe dahil olmaları çok daha birleştiricidir. Çeşitlilik içinde birliğin ve uyumun sağlanacağı, dillerden korkulmayacağı günler dileğiyle 21 Şubat Uluslar arası Anadili Günü kutlu olsun.” diye konuştu. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.