banner278

EĞİTİM-SEN: "AK PARTİ EĞİTİMİ ABLUKASINA ALDI"

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Remzi Şirin ve Yönetim Kurulu üyeleri yaptıkları açıklama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz." sözünü kınayarak eğitimin AK Parti ablukasında olduğunu ileri sürdü.

banner292
EĞİTİM-SEN:

EĞİTİM-SEN: “AK PARTİ EĞİTİMİ ABLUKASINA ALDI”

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Remzi Şirin ve Yönetim Kurulu üyeleri yaptıkları açıklama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz.” sözünü kınayarak eğitimin AK Parti ablukasında olduğunu ileri sürdü.

Şirin, Başbakan Erdoğan’ın AK Parti İl Başkanları toplantısında “dindar bir gençlik yetiştirme” hedefini açıklamasının, eğitimin tüm kademelerindeki müfredatın dinsel referanslarla yeniden biçimlendirilmesindeki temel amacı açıkça ortaya çıkardığı görüşünde bulundu.

Eğitim kurumlarında ve toplumun diğer alanlarında kamusallığı, eleştirelliği, laikliği, eşitlikçiliği temel alan, ayrımcı öğeleri bünyesinde barındırmayan, özgürleştirici, demokratik, bilimsel bir eğitim anlayışı, hizmetinin kalmadığı gerçeğinin devletin en yetkili ağzından doğrulandığını kaydeden Şirin, “Milli güvenlik dersini kaldıran AKP’nin, zorunlu din dersini bırakın kaldırmayı, daha güçlü örgütlemeyi amaçlaması,  eğitimin dinselleştirilmesi yolunda bugüne kadar atılan bütün adımların neden tek yönlü olduğunu göstermiştir. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in öğretmenlik mesleğini aşağılayıcı, küçük düşürücü, saygınlığını yok edici, toplum karşısında itibarını sarsıcı konuşmalarını televizyon kanallarını gezerek sürekli açıklaması kaygı verici düşündürücü ve manidardır. Yine Ulusal medyada eski MEB Bakanı ve şimdi Başbakan Yardımcısı olan Hüseyin Çelik’in Cumhuriyeti, Atatürk ilkelerini, Öğrenci Andını, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini hedef alan konuşmaları birbirini tamamlayan top yekûn saldırıların bilinçli olarak açığa vurulmasıdır. Eğitim sisteminin AKP iktidarı tarafından bilinçli olarak abluka altına alındığı gerçeğidir.”

YAPILAN AÇIKLAMALAR TEHLİKELİ
Çorum, Maraş ve Sivas katliamlarını; gazeteci, yazarların öldürülmesi ve son olarak Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi cinayetlerine dikkat çeken Şirin, Başbakan’ın toplumu inanç üzerinden bölen,  Ateizmi ve başka dinleri hedef gösteren ayrımcı söylemini kendileri açımızdan kabul edilemez bulduklarını dile getirdi. Dindar ve muhafazakâr bir gençlik yetiştirmeye dair açıklamalar yapan Başbakanı ve bakanları uyardıklarını ve kınadıklarını ifade eden Şirin, Eğitim Sen olarak bu açıklamaları son derece kaygı verici, tehlikeli ve toplumu bölücü olarak gördüklerini kaydetti. Şirin, eğitim sistemindeki liberal muhafazakâr uygulamalardan derhal vazgeçilmesi ve eğitimin dinsel referanslara dayandırılması uygulamalarına son verilmesi gerektiğine dikkat çeken şirin,  nitelikli, kamusal, parasız, bilimsel, laik ve anadilinde bir eğitim hizmeti üretilmesi,  evrensel insan hakları ve ilkeleri doğrultusunda uygulanmasının doğru olacağı görüşünü dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.