banner278

EĞİTİM-İŞ MİLLİ EĞİTİM’İN ATAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Eğitim-İş Sendikası Manisa Şubesi geçtiğimiz günlerde Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı atamalara tepki gösterdi. Şube Başkanı Ömer Arslan Eğitim-Bir Sen Turgutlu sorumlusu Muharrem Gülfidan’ın Milli Eğitim’in Şube Müdürü olarak atanmasının AKP’nin kadrolaşma örneği olarak gösterdi.

banner292
EĞİTİM-İŞ MİLLİ EĞİTİM’İN ATAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

 

EĞİTİM-İŞ MİLLİ EĞİTİM’İN ATAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Eğitim-İş Sendikası Manisa Şubesi geçtiğimiz günlerde Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı atamalara tepki gösterdi. Şube Başkanı Ömer Arslan Eğitim-Bir Sen Turgutlu sorumlusu Muharrem Gülfidan’ın Milli Eğitim’in Şube Müdürü olarak atanmasının AKP’nin kadrolaşma örneği olarak gösterdi.   Eğitim-İş Sendikası Manisa Şube binasında yapılan açıklamada Şube Başkanı Ömer Arslan bu görev değişikliği kadrolaşma anlayışının had safhaya ulaştığını gösterdiğini vurgulayarak; “Kadrosu bir ilköğretim okulu müdürü olan ve vekaleten şube müdürlüğünü yürüten Muharrem Gülfidan’ın yönetici ve personel atamadan sorumlu olması, zaten sorunlar yumağı içinde bulunan milli eğitimin ateşle oynaması demektir.” şeklinde konuştu. Arslan açıklamasına şöyle devam etti; “Çünkü yönetici ve personel atamadan sorumlu olarak görevlendirilen Muharrem Gülfidan aynı zamanda Eğitim Bir Sen Manisa Şubesinde örgütlenme sekreteri olarak görev yapmaktadır. AKP iktidarı ile birlikte yönetici atamaları tam bir kaosa ve hukuksuzluğa dönüşmüş,tam altı yıl sendikalar yoğun uğraşlar sonucu kadrolaşma amaçlı yönetmelikleri yargıdan her defasında bozdurmuş ve sonuçta eksik de olsa hukuka uygun bir yönetmelik çıkartılabilmişti. Sendikalar belli mevkilere atanmanın referansı olan ve torpil yapan örgütler değildir. Sendikalar haksızlığın, hukuksuzluğun ve torpilin karşısında duran örgütlerdir. Dolayısıyla bir sendika yöneticisinin aynı zamanda milli eğitimde yönetici olması etik değildir. Bu ‘’Tarafsızım ama şu takımı tutuyorum.’’ Diyen hakemin tuttuğu takımın maçını yönetmesinden farksızdır. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA Bundan sonra yönetici atamalarında ve özellikle iş güvencesiz sözleşmeli personelin atamalarında ortaya çıkacak en küçük bir usulsüzlük büyük tartışmalara neden olacaktır. Milli Eğitim Müdürlüğü bu görev değişikliğinin nedenlerini kamuoyuna açıklamalıdır. Yıllardır milli eğitim müdürlüğünde kadrolu olan müdür yardımcıları varken yönetici ve personel atama gibi kritik bir göreve vekaleten görevli bir sendika yöneticisinin getirilmesinin bize göre hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.Kadrolu müdür yardımcıları varken,yine bütün atamalardan sorumlu olan şube müdürlerinin hepsinin de vekil olması izah edilebilir değildir. Acaba Eğitim Bir Sen örgütlenme sekreteri olan bu şube müdürü,yanında ve makamında sendikasının üye formlarını taşımakta mıdır?   GÜLFİDAN İKİ GÖREVİNDEN BİRİNİ BIRAKMALI Konuşmasının sonunda Milli Eğitim Müdürlüğüne seslenen Eğitm-İş Manisa Şube Başkanı Ömer Arslan; “Zaten var olan kadrolaşma ve torpil tartışmalarının üzerine tuz biber ekmek istemiyorsanız bu görevlendirmeyi geri alınız.Ayrıca bir sözümüzde bu görevi kabul eden şube yöneticisinedir.Ya sendika yöneticiliğini ya da bu kritik görevi bırakınız.Milli eğitimde yeni tartışma ve sorunlara yol açmayınız.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.