banner278

EĞİTİM İŞ, MEB'İN KARNESİNİ BU DÖNEM VERMEDİ

Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte Manisa Eğitim İş Şube Örgütlenme Sekreteri Cem Ok geçirilen dönemle ilgili değerlendirme yaptı. Ok, her sene Eğitim İş olarak Milli Eğitim Bakanına verdikleri karneyi, bu dönem sıkıntıların çok olması nedeniyle bakana karne vermediklerini söyledi.

EĞİTİM İŞ, MEB'İN KARNESİNİ BU DÖNEM VERMEDİ

EĞİTİM İŞ, MEB’İN KARNESİNİ BU DÖNEM VERMEDİ

Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte Manisa Eğitim İş Şube Örgütlenme Sekreteri Cem Ok geçirilen dönemle ilgili değerlendirme yaptı. Ok, her sene Eğitim İş olarak Milli Eğitim Bakanına verdikleri karneyi, bu dönem sıkıntıların çok olması nedeniyle bakana karne vermediklerini söyledi.

Eğitim İş Manisa Şubesi Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte genel bir değerlendirme yaptı. 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılının ilk yarısında umut ve beklentilerin karşılanmadığını dile getiren Manisa Eğitim İş Şube Örgütlenme Sekreteri Cem Ok, “Altı aylık sürede, cumhuriyetimizin en köklü kurumlarından olan Milli Eğitim Bakanlığı,  cumhuriyetin tasfiyesinde araç haline getirilmiştir. Eğitimde bilimsellikten, çağdaşlıktan, ulusallıktan ve parasız eğitimden hızla uzaklaşılmaktadır. Bugün ülkemizde eğitime ve eğitimden sorumlu kurumlara yönelik ciddi bir hükümet müdahalesi vardır. Toplumsal değerlerin kazandırılmasından çok, dinsel bir propagandaya dönüşen eğitim amacından saptırılmaktadır. Eğitim, ideolojik bir araç konumuna indirgenerek, daha okul sıralarında bireyin kontrol edilmesi ve siyasal iktidarla uyumlaştırılmasına hizmet eder hale getirilmek istenmektedir. Bu tespite ait en çarpıcı örnek; 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Yasası’nda yer alan, Atatürk devrim ve ilkeleri doğrultusunda yurtsever öğrenci yetiştirme uygulamasından, 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile vazgeçilmiş olmasıdır.” dedi.

Türkiye’de okullaşma oranında hedeflere ulaşılamadığının altını çizen Ok, “2011 verilerine baktığımızda, ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 98, ortaöğretimde ise yüzde 69’dur. Bu oran çağdaş ülkelerin oldukça altındadır. Ayrıca cinsiyet açısından okullaşma oranında erkekler lehine büyük bir fark bulunmaktadır. Kız çocuklarının öğrenimine ilişkin olarak özellikle kırsal ve kıt kaynaklara sahip bölgelerde ailelerin bilinçlendirilmesi, ekonomik anlamda bu ailelere katkı sağlanması yetersizdir. Müfredat programlarımızın bir parçası olan ulusal bayramların kutlanması yasaklanmıştır. Müfredat programlarımızın genel amaçları içerisinde yer alan ve ulusal birliğimizin simgesi olan ulusal bayramlarımız, ya yasaklanmış ya da içeriği boşaltılmıştır. Her yıl Kutlu Doğum Haftasıyla perdelenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dışında, Van depremi bahane edilerek en büyük ulusal bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları iptal edilmiştir. Yine Atatürk’ün ‘Benim doğum günümdür.’ dediği 19 Mayıs kutlamaları Bakanlık genelgesiyle yasaklanmıştır.” dedi.

Öğretmen Üzerindeki Baskı ve Yükün arttığını iddia eden Ok, “12 Haziran seçimlerinden sonra kurulan 61. hükümetin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in ilk açıklaması “Öğretmenler üç ay tatil yapıyor.” şeklinde olmuştur. AKP hükümetinin, “Eşit işe eşit ücret” adıyla çıkardığı 666 sayılı KHK ile daha çok üst düzey yöneticilere ek ödeme verilirken, eğitim ve bilim emekçileri yok sayılmış, açıkça ayrımcılık yapılmıştır. Öğretmenlerimizin yaşam koşulları, yapılan bu düzenlemelerle, diğer kamu çalışanlarının gerisinde kalmıştır. Bu tabloya baktığımızda, 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı kaybedilmiş bir süredir. Bakanlık uygulamalarıyla; milli eğitimin bilimsel ve pedagojik ve ulusal değerlerini kapı dışarı edilmiş, Milli Eğitim Bakanlığı adeta Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir birim haline getirilmiştir. Eğitim-İş olarak geleneksel hale getirdiğimiz Milli Eğitim Bakanı’na karne verme uygulamasını, 2012 yılı 1. döneminde gerçekleştiremiyoruz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.