banner278

EĞİTİM İŞ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Eğitim İş Sendikası Manisa Şubesi, Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle hafta sonunda sendika binasında kutlama etkinliği düzenledi. Etkinliğe; üyeler dışında ADD, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği, İşçi Partisi, Altı Nokta Körler Derneği, TGB başkanları ve yöneticileri de katıldı.

EĞİTİM İŞ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

EĞİTİM İŞ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Eğitim İş Sendikası Manisa Şubesi, Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle hafta sonunda sendika binasında kutlama etkinliği düzenledi. Etkinliğe; üyeler dışında ADD, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği, İşçi Partisi, Altı Nokta Körler Derneği, TGB başkanları ve yöneticileri de katıldı.   Etkinliğin açılış konuşmasını Eğitim İş Manisa Şube Sekreteri Ahsen Yılmaz yaptı. Konuşmasına Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlatarak başlayan Ahsen Yılmaz, “Ülkemizde 8 yıllık zorunlu eğitim uygulamalarına karşın, kadın nüfusunun yüzde 20’si okur-yazar olmaktan uzaktır. Gerici anlayışlar kız çocuklarının okula gitmesini ziyan sayıyor. Onlar, çocuk yaşında evliliğe ya da çocuk işçiliğine zorlanıyor. İktidar, taşıdığı gerici anlayışlar nedeniyle kız çocukların eğitimi konusunda yeterli çabayı göstermiyor. Aksine, kız çocuklarının okuldan uzaklaşmasına neden olacak 12 yıllık kesintili zorunlu eğitimi hayata geçirmeye çalışıyor. Kadınlar, hala siyasetin öznesi olamadılar. Seçme Seçilme Hakkına 78 yıl önce kavuşmuş olan kadınlarımız, TBMM’nde yüzde 14.26, yerelde ise ancak yüzde 1.1 oranında temsil edilebiliyor. Sistem, onlara bir vitrin malzemesi gibi davranmaya devam ediyor. Kadınlarımız her türlü şiddetin mağdurudur. İşsizlik, yoksulluk kendi başına birer şiddet türüdür. Ancak kadınlarımız, ayrıca erkek egemen toplumun fiziki ve psikolojik şiddeti ile de karşı karşıyadır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’deki kadınların nerdeyse yarısı hayatının herhangi bir döneminde şiddete uğramaktadır. Feodal anlayışların varlığı, onları namus ve töre cinayetlerinin kurbanı yapmaktadır. Kadınlarımız, dün vatanlarını savunmak için erkekleri ile omuz omuza çalıştılar. Kağnı başlarından, hastanelere, miting kürsülerine, savaş siperlerine her yerde en önde koştular. Vatanlarını savunmak nasıl görevleri ise devrim yasalarını inşa etmek de görevleriydi. Saltanatın kaldırılmasından, Hilafetin Kaldırılması Yasası’na, Kılık Kıyafet Yasası’ndan, Tevhid-i Tedrisat Yasası’na,   Medeni Yasa’ya hep kendi özgürleşme iradelerini koydular. Kadın yurttaş olma hakkını, kendi emeği ile kazandı. Devrim onlara yol aldırdı. Türkiye Cumhuriyeti kadınlarının 8 Mart’ı 1923 Devrimleridir. Üyelerinin yarısı, kadınlardan oluşan Eğitim-İş kadınların çalışma yaşamında karşılaştıkları zorlukları dile getirmeye, onların sözcülüğünü yapmaya; birlikte yaşanılır ve daha eşit bir dünya kuruluncaya dek devam edecektir. Yeryüzüne barışı, çağdaşlığı, inceliği ve sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz” dedi. Etkinlik müzik ile sona erdi.           

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.