Eğitim İş, 19 Mayıs törenleri için dava açtı

Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce yaptığı açıklamada, 19 Mayıs törenlerini yasaklayan genelgenin iptali amacıyla yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtıklarını kaydetti.

Eğitim İş, 19 Mayıs törenleri için dava açtı

Eğitim İş, 19 Mayıs törenleri için dava açtı  


Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce yaptığı açıklamada, 19 Mayıs törenlerini yasaklayan genelgenin iptali amacıyla yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtıklarını kaydetti. 
Eğitim İş Şube Başkanı Necdet İnce, 19 Mayıs ile ilgili olarak dava açtıklarını kaydetti.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın, tüm valiliklere gönderdiği 817 sayılı genelgeyle, Başkent dışındaki il ve ilçelerde yapılacak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını yasakladığını belirten İnce, bakanlığın Türk halkının ulusal onuru ile alay ettiğini ifade ederek, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun anıldığı, ülke gençliğinin ulusal bilincini artırma ve sporu sevmelerini sağlama amacına yönelik ulusal bir bayrama yönelik yasaklama kararını “duyumlar”a dayandırması, Türk halkına karşı kabul edilemez bir hakarettir.  Bakanlığın ciddiyetsiz ve devlet yönetme sorumluluğuyla bağdaşmayan hukuk dışı gerekçesi, düzenlemenin kamu yararına hizmet etmek için değil, halkın hiçbir şekilde sahip çıkmayacağını bildiği dogmatik siyasal tercihlerine hizmet etmeye yönelik olduğunu gün ışığına çıkarmaktadır. Yetmiş milyonun ulusal onur ve hassasiyetlerinin dışavurumu olan ulusal bayram kutlamalarının, kamuoyu ile hiç paylaşılmadan, kamuoyu beklentileri ölçülmeden, hiçbir bilimsel tespit yapılmadan “duyum”  gerekçesi ile amacından saptırılmasını şiddetle kınıyoruz.  Sendikamız birdenbire gündeme gelen utanç genelgesinin iptali için hukuki hazırlıklarını yaparken, yasak girişiminin eskilere dayandığını, AKP’nin uygulama için doğru zamanı beklediğini tespit etmiştir. Yaptığımız inceleme sonucunda, yasak düzenlemesinin, kafasını okullardaki Atatürk köşelerine, Atatürk büstlerine takmış tanıdık bir sima tarafından, Hüseyin Çelik tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştır. Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanı olduğu Nisan 2007’de MEB Tebliğler Dergisinde yayımlanan ve şeytanın bile aklına gelmeyecek mevzuat oyunları içeren “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Yönergesi”nin 20. maddesinin “c bendinde” bırakılan hukuki boşlukla ilköğretim ile ortaöğretim okul ve kurumlarının Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine katılmaları yasaklanmıştır. Yani 19 Mayıs yasağı, 2007 yılında sessiz sedasız yürürlüğe girmiş ve halkın tepkisinden korkan AKP, 4 yıl boyunca bu yönergeyi uygulamaktan kaçınmıştır. Yasağın Resmi Gazetede yayımlanmayan ve bünyesinde hedef saptırmaya dönük mevzuat oyunları içeren uyduruk bir yönergeyle gizli kapaklı yürürlüğe sokulması ve uygulama için 4 yıldır fırsat kollanması, suçluluk psikolojisinin somut örneğidir.  AKP, her zaman olduğu gibi Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini tahrip etmek istediği milyonların arkasından sinsice planlar yapıp, devlet yönetme ciddiyetiyle bağdaşmayan yalanlarla kitleleri uyutmaya çalışmaktadır.  AKP, gerici arayışlarının önünde dağ gibi barikat oluşturan Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini doğrudan yıkamayacağını çok iyi bildiği için, türlü ayak oyunlarıyla bu sevginin temel referanslarını yozlaştırmaya çalışıyor. 
Eğitim-İş Sendikası olarak, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün, “Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” konulu, 11.01.2012 tarih ve 817 sayılı genelgesi ile bu genelgeye dayanak teşkil eden “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Yönergesi”nin 20. maddesinin ç bendi kapsamında yer alan ibarenin eksik düzenleme nedeniyle iptali amacıyla yürütmeyi durdurma istemli dava açtık.” Diye konuştu. 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.