banner278

EĞİTİM İŞ, 1 GÜN İŞ BIRAKTI

Eğitim-İş üyesi öğretmenler 1 günlük iş bırakma eylemiyle Manolya Meydanı'nda 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasa Teklifini protesto etti.

EĞİTİM İŞ, 1 GÜN İŞ BIRAKTI

EĞİTİM İŞ, 1 GÜN İŞ BIRAKTI  

Eğitim-İş üyesi öğretmenler 1 günlük iş bırakma eylemiyle Manolya Meydanı’nda 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasa Teklifini protesto etti. Sendika adına basın açıklamasını yapan Eğitim-İş Manisa Şube Örgütlenme Sekreteri Cem Ok, AKP iktidarının yasa teklifi için sendikaların demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin tüm itirazlarına kulağını tıkadığını kaydederek, teklifin Milli Eğitim Komisyonu’nda 30 dakikada geçtiğini hatırlattı.  TBMM’ye ve demokrasiye karşı bir saldırı gerçekleştirildiğini kaydeden Ok, ileri demokrasiden söz eden Başbakan Erdoğan’ın yürütmenin başı olarak yasama organını baskı altına aldığını ve demokrasiyi katlettiğini ifade etti. Teklifin yasalaşması halinde, Öğretim Birliği (Tevhid-i Tedrisat)Yasası’nın ortadan kalkacağına işaret eden Ok yaşanabilecek değişiklikleri şöyle sıraladı: “Mektep-medrese ikilemi yeniden yaratılacaktır. Kamusal eğitim sermayenin emrine sunularak paralı hale getirilecek, eğitimin yükü velilerin sırtına yüklenecektir. İkinci kademeye tefsir, fıkıh gibi dini seçmeli dersler konularak tüm ortaokullar imam hatip haline getirilecektir. Süreç içerisinde kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrılarak karma eğitimden vazgeçilecektir. Beşinci sınıfların kaldırılmasıyla on binlerce sınıf öğretmeni norm fazlası durumuna düşecektir. “Çocuk işçi” sayısı ve  “çocuk istismarı” artacaktır. Kız çocuklarının okullaşma oranı düşecek,“Çocuk gelin” sayısı hızla artacaktır. Kademeler arası geçişlerde sınav uygulanacağından dershanelerin sayısı daha da artacak, buna bağlı olarak çocuklarımız küçük yaşta dershanelerle tanışacaktır. Mesleki yönlendirme küçük yaşlarda yapılacağından mutsuz ve başarısız bir toplum yaratılacaktır. Sanayi bölgelerinde patronlara kurdurulacak olan meslek okulları ile çocuk işçilerin emeği daha kolay sömürülecektir. Tüm dünyada önemsenen okul öncesi eğitim yok sayılacaktır. 8.yılın sonunda açık öğretim uygulaması ile birlikte yoksul halk çocukları örgün eğitimin dışında tutulacaktır. Eğitimde program bütünlüğü bozulacak bilimsel, laik ve demokratik eğitim ilkelerinden vazgeçilecektir.”   EYLEME DESTEK ÇAĞRISI AKP iktidarının bilimsel, demokratik, laik ve kamusal eğitimi yok sayarak gericileştirmesine ve piyasalaştırmasına karşı iş bıraktıklarını belirten Ok, geleceğe sahip çıkmak için tüm demokratik kitle örgütlerini, partileri, sendikaları ve halkı eyleme destek vermeye davet etti.  Basın açıklamasının ardından Eğitim-İş üyesi öğretmenler, pankartlarla sendika binasına kadar yürüdü ve olaysız bir şekilde dağıldı.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.