banner278

EĞİTİM BİR-SEN, YÖNETİCİ ATAMALARINI ELEŞTİRDİ

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, değişiklik yapılan yeni yönetici atama yönetmeliğini eleştirerek, "Yeni yönetmelikte eksik düzenlemeler, çelişkili durumlar olduğu için ileride mağduriyetlere de sebep olacaktır. Oluşan hukuki boşluklar, hak kayıpları ve ihlalleri, eksik ve çelişkili düzenlemeler nedeniyle ortaya çıkan kaos, mahkeme kapısını işaret etmektedir" dedi.

EĞİTİM BİR-SEN, YÖNETİCİ ATAMALARINI ELEŞTİRDİ

EĞİTİM BİR-SEN, YÖNETİCİ ATAMALARINI ELEŞTİRDİ

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, değişiklik yapılan yeni yönetici atama yönetmeliğini eleştirerek, "Yeni yönetmelikte eksik düzenlemeler, çelişkili durumlar olduğu için ileride mağduriyetlere de sebep olacaktır. Oluşan hukuki boşluklar, hak kayıpları ve ihlalleri, eksik ve çelişkili düzenlemeler nedeniyle ortaya çıkan kaos, mahkeme kapısını işaret etmektedir" dedi.
 
Sofuoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın değişiklik yaptığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hakkında yazılı basın açıklaması yaptı. Değiştirilen yönetmeliği Eğitim Bir-Sen olarak değerlendirdiklerini kaydeden Mehmet Emin Sofuoğlu, "Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte adayların başvuracakları eğitim kurumlarına alanı itibarı ile öğretmen olarak atanabilme şartı aranırken yeni yönetmelikte “alanı itibarı ile öğretmen olarak atanabilmek veya bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak” şartı getirilerek 2009 yılında yürürlüğe konulan ve daha sonra yürürlükten kaldırılan hüküm tekrar geri getirilmiştir. Sendika olarak aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak şartının getirilmesini olumlu bir değişiklik olarak değerlendiriyoruz. Ancak müdürlük için öngörülen hizmet süreleri değişti Bu durum yeni tartışmalara kapı aralayacaktır" diye konuştu.

"VALİ, ÜÇ ADAY ARASINDAN ATAMA YAPACAK"
"Bir aday için tercih ettiği her eğitim kurumu sayısı kadar sözlü sınav yapmak bu sürece tiyatral bir hava katacaktır" diyen Sofuoğlu, "Böyle bir değerlendirmenin uygulanabilirliği neredeyse imkânsız olmakla birlikte valiliklerce en fazla puana sahip üç aday arasından hangi kriterlere göre belirleme yapılacağı, yapılacak belirlemenin objektif, denetlenebilir, öngörülebilir nitelikte olup olmayacağı muallaktadır. Bu şekilde yapılacak her atamanın idari yargıda dava konusu edilebileceği ve bunun da yönetici atama sürecini sekteye uğratacağı açıktır" şeklinde kaydetti.
Müdürlükler konusuna da değinen Sofuoğlu, şöyle devam etti: "Kurucu müdürlük, müdür yetkililik ve daha önce yöneticilik yapmış ancak herhangi bir gerekçe ile yöneticilikten ayrılanların kazanılmış hakları hiçe sayılmıştır. Uzun yıllar yöneticilik yapmış ancak herhangi bir sebeple yöneticiliği düşen veya yöneticilikten ayrılanların tekrar yöneticiliğe dönmeleri için yeni yönetmelikte herhangi bir hüküm yoktur. Burada eksik düzenleme yapılarak mevzuatta boşluk oluşturulmuştur. Bu konuda ciddi mağduriyetler yaşanacaktır. Yapılan eksik düzenleme yargı konusu olacaktır. Atama komisyonlarında sendika temsilcilerine yer verilmemesi Bakanlığın eğitimin paydaşlarına karşı bakışını yansıtmaktadır."

"TEKNİK HATALAR VAR"
Yönetici Değerlendirme Formu konusuna dadeğinen Sofuoğlu, şunları dile getirdi: "Bireysel başarıyı, kişisel gelişimi, akademik ve mesleki kariyeri ön plana çıkarmak yerine idari yargıya konu edilerek kesinleşmemiş disiplin cezalarını, yöneticiliğe atamada etki eder hale getirmiştir. Diğer yandan yönetmelik metninde bazı anlamsız, arızalı ve teknik hatalar içeren düzenlemeler olmakla birlikte birbiri ile çelişkili hükümlere de yer verilmiştir. Buna benzer birçok teknik hata olduğu açıktır. Kısacası anlaşılan bu yönetmelik çok su götürecek ve suyu çok ısıtacaktır. Yaptığımız değerlendirmemizden de anlaşılacağı üzere bu yönetmelik ile uygulama sürecinde ciddi sorunlar yaşanacağı gibi Bakanlık yönetici atama ve yer değiştirmede dört yıl önceki döneme geri dönmüştür. Yıllarca dikiş tutmayan bir sürece dönülmüş olması yönetici adaylarını huzursuz edecektir. Bunun vebali ağırdır. Bakanlığın Yönetmelik üzerinde çalışması devam ederken mülga Yönetmelikteki aksayan kısımlarla ilgili konulara dikkat çekmişken, Sendika olarak yaptığımız tüm uyarılara rağmen yanlışta ısrar edilmek bir tarafa daha büyük yanlışların yapılmasını anlamakta zorlanıyoruz. Bir paydaş kurum olarak Bakanlık bürokrasisine yaptığımız uyarıların dikkate alınmayıp inisiyatifin tamamen müsteşara verilmiş olması yapılan hatayı hafifletmeyecektir. Yeni yönetmelikte eksik düzenlemeler, çelişkili durumlar olduğu için ilerde mağduriyetlere de sebep olacaktır. Oluşan hukuki boşluklar, hak kayıpları ve ihlalleri, eksik ve çelişkili düzenlemeler nedeniyle ortaya çıkan kaos, mahkeme kapısını işaret etmektedir. Eğitim Bir Sen olarak bu yönetmeliği tüm boyutları ile değerlendirerek Bakanlık yanlışından dönünceye kadar hukuki ve yasal haklarımız da dâhil olmak üzere itirazımızı ve tepkimizi sürdüreceğiz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.