banner271

EĞİTİM BİR-SEN BAŞKANI MEHMET EMİN SOFUOĞLU: "GÖÇEBE ÖĞRETMEN UYGULAMASINA HAYIR"

Eğitim Bir-Sen Manisa Şubesi Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, atama ve yer değiştirme yönetmeliği kapsamında öğretmenler için iller arası zorunlu yer değişikliği çalışmasının yapıldığını ve bu yönetmelikle birlikte öğretmenlerin yaşayabilecekleri sorunları içeren yazılı bir basın açıklaması yaptı.

EĞİTİM BİR-SEN BAŞKANI MEHMET EMİN SOFUOĞLU:

EĞİTİM BİR-SEN BAŞKANI MEHMET EMİN SOFUOĞLU: "GÖÇEBE ÖĞRETMEN UYGULAMASINA HAYIR" 

Eğitim Bir-Sen Manisa Şubesi Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, atama ve yer değiştirme yönetmeliği kapsamında öğretmenler için iller arası zorunlu yer değişikliği çalışmasının yapıldığını ve bu yönetmelikle birlikte öğretmenlerin yaşayabilecekleri sorunları içeren yazılı bir basın açıklaması yaptı.  Sofuoğlu açıklamasında şunları söyledi: "Milli Eğitim Bakanlığı'nın personel atama ve yer değiştirme işlemleri ile ilgili yeni bir yönetmelik çalışması yaptığı bilinmektedir. Bakanlık, il eğitim denetmenleri, şube müdürleri ve öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemlerini, Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği şeklinde birleştirerek, öğretmenler için iller arası zorunlu yer değişikliği çalışması yapmaktadır. Bu çalışma ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'göçebe öğretmen' uygulamasını hayata geçirmek istediği anlaşılmaktadır. Türkiye demokratikleşirken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitimin paydaş kuruluşlarının görüşünü almadan yüz binlerce çalışanın hayatını alt üst edecek bir düzenlemeyi, bırakın hayata geçirmeyi, planlamasını dahi kabul edilebilir bulmuyoruz." 

Önceki dönemlerde bakanlıkça yapılan düzenlemelerde yönetici atama ve yer değiştirme, öğretmen atama ve yer değiştirme gibi kamuoyunda tartışma oluşturabilecek çalışmalarda sendikaların görüş ve önerilerinin alındığına dikkat çeken Sofuoğlu, "Şimdi, 700 bin eğitim çalışanının etkileneceği bir düzenlemenin gizlenerek yapılmaya çalışılması, beraberinde büyük sorunları da getirecektir. Teşkilat yasasında yapılan değişiklikle öğretmenlerin özür grubu tayinlerinin yılda bir kez olacak şekilde sınırlandırılmış, dolayısıyla aile bütünlükleri parçalanmış eğitimcilerin sorununu, okulların bütçe problemlerini çözmek, 18. Milli Eğitim Şurası kararlarını hayata geçirmek, eğitimdeki vesayeti tasfiye etmek, eğitim çalışanlarının mali ve özlük haklarını iyileştirmek, eğitim programlarının yeniden gözden geçirilerek "değerler eğitimi" konusunu gündeme almak gibi önemli konular dururken, Bakanlığın sorun çözmek yerine, yeni sorunlar üretir bir yaklaşımla her gün eğitimcileri huzursuz edecek konularla gündeme gelmesini kabul etmek mümkün değildir. Eğitim çalışanlarının daha nitelikli eğitim vermeleri için sorunlarının çözümü yönünde adım atılması beklenirken, Bakanlığın, eğitim çalışanlarının sorunlarını daha da artıracak, motivasyonlarını bozacak çalışmalara girişmesi eğitime ve eğitimcilere zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Bakanlığı, eğitim çalışanlarını huzursuz eden düzenleme ve beyanlardan uzak durmaya, eğitimin paydaşlarından görüş alarak, mevcut sorunlara eğilmeye davet ediyoruz. Eğitim hizmet kolunda Genel Yetkili Sendika olarak, "Göçebe Öğretmen" uygulamasına kesinlikle karşı olduğumuzun açıkça bilinmesini istiyoruz" dedi. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.