banner278

EFELİK HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELEDİR

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği tarafından düzenlenen konferansta Efelik Kültürü hakkında bilgi veren Avukat İhsan Burak Kaynar, Efelik kültürünün, mertlik ve yiğitlik gibi erdemlere sahip olduğunu belirterek, Efeliğin haksızlığa karşı mücadele verdiğini söyledi.

banner292
EFELİK HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELEDİR

EFELİK HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELEDİR

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği tarafından düzenlenen konferansta Efelik Kültürü hakkında bilgi veren Avukat İhsan Burak Kaynar, Efelik kültürünün,  mertlik ve yiğitlik gibi erdemlere sahip olduğunu belirterek, Efeliğin haksızlığa karşı mücadele verdiğini söyledi.

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği tarafından dernek binasında düzenlenen konferansta Avukat İhsan Burak Kaynar, Efelik Kültürü hakkında bilgi verdi.

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Şube Başkanı Emel Tokuyan,  22 yıllık bir dernek olduklarını belirterek, “İçinde bulunduğumuz kültürü yeniden tanımamız gerekir. Bir kültürün korunması ve ona sahip çıkılması çok önemlidir. Efelik Kültürü Ege Bölgesi’nin çok önemli bir kültürdür. Onun için bu konferansımızda Efelik Kültürünü ele aldık” dedi.

EFELİK MERTLİK DEMEK, YİĞİTLİK DEMEK

Ege denilince herkesin aklına Efelerin geldiğini söyleyen Avukat İhsan Burak Kaynar, “Aynı zamanda erdemler, değerler geliyor. Mertlik, haksızlığın karşısında haklının yanında olmak gibi erdemler aklımıza geliyor. Bu erdemler bugün içinde geçerli olan erdemlerdir.  Bizler aynı zamanda Efeleri Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri kahramanlılardan biliriz. Efelik kültürü bugün bile etkisini gösteriyor.  Bu değerler yok olduğu zaman Efelik kültürü de yok olur. Aktiffelsefe olarak hedefimiz bizim kültürlerimizi hatırlamak ve hatırlatmaktır” dedi.

EFE, ZEYBEK VE KIZAN ARASINDA BAĞLANTI VAR

Efelik kültürünün özünde haksızlıkla mücadele olduğunu kaydeden Kaynar, “Efe silahlı ve mevcut düzene değişik nedenlerle başkaldırmış olan kişilere verilen isimdir. Efe aynı zamanda günümüzde yiğit mert ve sözünün eri olan kişileri tanımlamak için kullanılmaktadır. Efe, Zeybek ve Kızan arasındaki bağıntı. Bir Efe, Zeybek gruplarının başıdır. Zeybekler arasında kahramanlık yapmış cesur ve mert kişiler arasından efe seçilir. Zeybekler, efenin emriyle kızanları yetiştirirler. Zeybeklerden eğitim gören, silahlı onur adamlardan oluşan genç kişilere, kızan denir. Belirli bir zaman kızan olarak zeybeklerden eğitim gördükten sonra zeybek sınıfına alınırlar. Aynı zamanda bir başkaldırışı temsil ediyor. Başkaldırı örnekleri, türkülere örnek oldu. Efelik birçok türküye konu olan bir kültürdür. Efeler zayıf olan kişiye destek olur” dedi.

EFELERİN KENDİLERİNE HAS KIYAFETLERİ VAR

Bir insanın Efe olması için cesaret ve kahramanlığının olması gerektiğini belirten Kaynar, “Efe veya zeybek kurumu ilk defa 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda otorite boşluğundan kaynaklanan Celali Ayaklanmaları sırasında görülür. Daha sonraları yerel baskılar ve haksızlıklara karşı ayaklanarak dağa çıkan kimselere efe veya zeybek dendiğini görüyoruz. Efelerin kendine özgü giysileri ve geleneksel yapıları bu dönemde ortaya çıkmaya başlar. Günlük giyimden ayrılan ve zeybek yaşamında rahat hareket etmeye yarayan giysi türü ve silahlar kabul görmüştür. Efe olan biri insanlara örnek olur” dedi.

EFELER ÇETELERE KARŞI SAVAŞMIŞTIR

Kaynar, “Efeler devletle uzlaştıklarında, çoğu Ege Adaları'ndan gelerek Ege Bölgesi'nde kan kusturan Yunanistan destekli Rum eşkiyanın hakkından gelebilen tek güç olarak kendilerini göstermişlerdir. Efeler, Birinci Dünya Savaşından sonra Türkiye'nin işgalinde Yunan kuvvetleriyle karşı karşıya gelmiş ve dağdan inerek Milli Mücadeleye katılmışlardır. Cumhuriyetin ilanından sonra hizmetleri nedeniyle kendilerine ordu rütbesi ve İstiklal Madalyası verilen efeler, bu tarihten sonra yasadışı eylemlerini bırakarak tarihteki yerlerini almışlardır.” diye konuştu. Konferansın sonunda dernek üyelerinden oluşan bir ekip Zeybek oyunu oynadı. Ege  türküleri söylendi. 

 

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.