banner278

'EDEBİYATIN KALBİNE 100 ADIM'IN İLK ADIMI ATILDI

Manisa Özel Şehzade Mehmet Anadolu ve Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi, kitap okuma-okutma faaliyetleriyle ilgili bir seminer düzenledi.

banner292
'EDEBİYATIN KALBİNE 100 ADIM'IN İLK ADIMI ATILDI

'EDEBİYATIN KALBİNE 100 ADIM'IN İLK ADIMI ATILDI

Manisa Özel Şehzade Mehmet Anadolu ve Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi, kitap okuma-okutma faaliyetleriyle ilgili bir seminer düzenledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Niçin Okumalıyız?” başlıklı seminerde öncelikle “kitap okumama” nedenleri üzerinde duruldu. İlerleyen teknolojinin faydalarının yanında, okuma alışkanlığına verdiği zararlar işlendikten sonra, “niçin okumalıyız?” sorusunun cevapları arandı. Bilgi edinmek ve öğrenmek, inceleme ve araştırma yapmak, önceki bilgileri tazelemek, düşünce ufkunu genişletmek, boş zamanları değerlendirmek, Türkçeyi daha güzel konuşmak ve genel kültürü artırmak için, okuma gerekliliği üzerinde duruldu.

Türkiye'de düzenli okuma alışkanlığının yüzde 0,01 olması, gençlerin yüzde 70'inin hiç kitap okumaması, yüzde 40'nın ise hayatı boyunca hiç kütüphaneye gitmemesi, okumaya ayrılan zamanın diğer dünya ülkelerinin ortalamalarından 3 kat daha kötü olması, okuma oranının arttırılamaması halinde geleceğimizin tehdit altında olduğuna dikkat çekildi.

Konuyla ilgili sunum ve videolardan sonra, "Edebiyatın Kalbine 100 Adım" projesi kapsamında yapılan ve yapılacak faaliyetlerden bahsedildi. Edebiyat Zümresi Başkanı Soner Sadıkoğlu, "Okuma ve okutmayla ilgili projemizi geçen sene başlatmıştık. Gençlerin dikkatini okumaya çekmek istedik. Bunda da geçen sene başarılı olduk. Yine bu sene yaptığımız seminerle okulumuza yeni gelen öğrencileri bilgilendirmiş olduk. Dört yılda 100 kitap okutma hedefimiz var. Her sene 25 adet kitap okutmayı planladık. Kitap listelerini oluşturduk. Bunları velilerimize mektup ile bildirdik. Bunların dışında ayın ezber şiiri ve ayın kitabı çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz. Öğrencilerimize niçin kitap okumaları gerektiğinin yanında neyi, nasıl okumaları gerektiğini de anlatmaya çalışıyoruz. Yeni dünya düzeninde ülkemizin önemli bir rol alacağına inanıyoruz. Ve öğrencilerimizi buna göre yetiştirmeye çalışıyoruz. Ders başarılarının yanı sıra entelektüel bakış açısı kazanmaları için de elimizden geleni yapıyoruz." dedi.

OKUMA ALIŞKANLIĞI İÇİN ÖNERİLER
Çocuklarda okuma alışkanlığını geliştirmek için bazı önerilerde bulunan Soner Sadıkoğlu, alışkanlıkların küçük yaşlarda kazanıldığını, en iyi eğitimin örnek olmak olduğunu, evlerde kitapla ilgili konuların konuşulması, çocuğun kitap için para biriktirmesinin sağlanması ve her çocuğun bir kütüphanesi olması gerektiğini söyledi. Çocukların kitap evlerine ve kitap fuarlarına götürülmesinin de önemli olduğuna dikkat çeken Sadıkoğlu, velilere yönelik diğer önerilerini şöyle sıraladı: "Kitap istatistikleri tutun. Çocuğunuzu kitap seçimi konusunda yönlendirin. Çocukların kitap yazarlarını tanımasını sağlayın. Yazmak okumayı destekleyici bir aktivitedir, kitap ile ilgili dergileri, yazıları ve televizyon programlarını takip edin. Çocuğunuzu kütüphaneye götürün. Kelime oyunları kitap okumayı teşvik edebilir, dergi, gazete ve diğer yayınlar takip edilmelidir."

Her yaş grubunun okuyacağı kitaplarda fiziksel ve görsel bazı özellikler bulunması gerektiğine işaret eden Sadıkoğlu, "Yazının puntoları, karakteri, resimlerin canlılığı; çocuğun psikolojik ve fiziksel gelişme evrelerine uygun olmalıdır. Okunacak kitaplarda içerik de önemlidir. Ailelerin eğiliminden ziyade, çocukların gelişimine uygun kitaplar seçilmelidir. Bu konuda benim elimde bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışma tavsiyeli ve yaş gruplarına uygun kitapların kısa özetinden oluşmaktadır. Öğretmenleri olarak, tavsiye ettiğim kitapları okuyor ve inceliyorum. Bu hazırlıkları yapıldığından, tavsiye edilecek kitaplar konusunda sıkıntı çekilmeyeceğini umuyorum. Kitap okuma alışkanlığı konusunda diğer bir temel nokta örnek olma meselesidir. Çocuğa rehber olma durumunda olan bizler; öğretmenleri, anne, baba, abla, ağabey vb. kitap okumaya zaman ayırmalıyız. Evde çocuklarla birlikte kitap okumalıyız. Bunun belli bir saati olabilir. O saatte herkes kitap okumalıdır. Veya günlük okuma limiti belirlenip, o kadar kitap okunabilir. Bütün akşamlar, ailece televizyon karşısında geçiriliyorsa, çocuğa okuma alışkanlığı kazandırma konusunda sıkıntı yaşanacaktır." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.