DÜZELTME VE TEKZİP METNİ

16/10/2011 tarihinde manisahaberleri.com'da yayınlanan "Milletvekili olamayan Bakşi'ye Toki teselli oldu" başlıklı haberle ilgili Manisa 1.Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı şöyle:

DÜZELTME VE TEKZİP METNİ

DÜZELTME VE TEKZİP METNİ

16/10/2011 tarihinde manisahaberleri.com'da yayınlanan "Milletvekili olamayan Bakşi'ye Toki teselli oldu" başlıklı haberle ilgili Manisa 1.Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı şöyle: 

1.www.manisahaberleri.com internet sitesinde 16/10/2011 tarihinde "MİLLETVEKİLİ OLAMAYAN BAKŞİ'YE TOKİ TESELLİ OLDU" diye bir başlık atılarak müvekkilimiz hakkında GERÇEK DIŞI bir takım ifadeler kullanılmış, okuyucuları yanlış yönlendirebilecek yorumlara yer verilmiştir. Bahse konu haber, haberin doğruluğu araştırılmadan Manisa Manşet gazetesinde yayınlanan haberden alıntı yapılarak internet sitesinde yayınlanmıştır. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili adayı olan ve ufak bir oyla seçilemeyen müvekkile, mağduriyetini gidermek saiki ile TOKİ ihalelerinin usulsüz bir şekilde verildiği ima edilmektedir.

2.a. Bahse konu haberde müvekkilin kardeşi ile birlikte 12 Haziran 2011 genel seçimlerinden sonra Manisa ve çevresinde TOKİ' nin açtığı ihaleleri usulsüz bir şekilde aldığını ima eden ifadelere yer verilmiştir. Öncelikle belirtmek isteriz ki; müvekkilimizin haberde sözü edilen Bakış İnşaat Taah.San. Ve Tic Ltd. Şti. ile arasında aile kan bağlan haricinde ticari bağlamda hiçbir birliktelikleri sözkonusu değildir. Bu şekilde gerçek dışı üretilen haberler ile müvekkilimizin kişilik haklarının ihlali ve bundan sonraki ticari hayatının tehlikeye düşürülmesi basın ahlakı kurallarına aykırı olup düzeltme ve cevap hakkımız doğmuştur.

b.Müvekkil haberin yayınlanması üzerine Bakış İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yetkilileri ile konu hakkında görüşmüştür. Bakış İnşaat Taah. San. Ve Tic. Ltd. Şti. Yetkilileri habere konu edilen ihalelerin tümünün 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa uygun olarak alındığını ve sözü edilen ihalelerin büyük bir kısmının projelerinin tamamlanmış olduğunu müvekkile bildirmişlerdir.

c.Müvekkilin şahsına ait firma Bakışlar Doğalgaz Mühendislik İhş. San. Tic. Ltd. Şti.’dir. Müvekkilin firmasının habere konu edilen ihaleler ile hiçbir bağlantısı sözkonusu değildir. Müvekkilin firması Manisa ili sınırlan içerisinde doğalgaz yapım yetki belgeli bir firma olup konut ve sanayi sektöründe doğalgaz yapım, bakım ve onarım alanında faaliyet göstermektedir. Salt okuyucuları yanıltma amacıyla yalan bilgilerle müvekkilimizin şahsı aleyhine olmuşuz bir kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır.

3- Müvekkilimiz hakkında gerçeklikten uzak, sorumlu ve dürüst gazetecilik anlayışına aykırı olarak maksatlı ifadeler kullanılması müvekkilimizin kişilik haklarına doğrudan saldın niteliğinde olup, zarar görmesine yol açmıştır.

4- Basın özgürlüğü; gerçeklik, güncellik, konu ile ifade arasındaki düşünsel bağlılık, kamu yaran ve toplumsal ilgi unsurları ile sınırlıdır. Bu sının aşan sözkonusu haberin gerçeklere aykırı olduğunu kamuoyuna bildiriyoruz.  

Sait Han Bakşi

Vekili Av. Mehmet Şener Özterzi - Av Yasemin Aslan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.