DÜŞÜNCE BİRLİĞİ TOPLULUĞU'NUN SEÇİM SONUÇLARI DEĞERLENDİRMESİ

Manisa Düşünce Birliği Topluluğu, seçim kampanyası, seçim sonuçları ve seçim sonrası yaşananları değerlendirdi.

DÜŞÜNCE BİRLİĞİ TOPLULUĞU'NUN SEÇİM SONUÇLARI DEĞERLENDİRMESİ

DÜŞÜNCE BİRLİĞİ TOPLULUĞU’NUN SEÇİM SONUÇLARI DEĞERLENDİRMESİ

Manisa Düşünce Birliği Topluluğu, seçim kampanyası, seçim sonuçları ve seçim sonrası yaşananları değerlendirdi. 

Avukat Zeynel Balkız, Eğitimci Mustafa Pala, Kooperatifçi Mustafa PALA, CBÜ Prof. Dr. Mehmet Çelik, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, Eski Milletvekili Faruk Saydam, İşadamı İsmail Aydın, Eğitimci-İşadamı Semih Balaban, Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu, Eğitimci-İşadamı Mehmet Güzgülü, Hacı Bektaş Kültür Vakfı Başkanı Bektaş Kılınç, Eğitimci Ersoy Arslan ve Gazeteci Levent Donduran’dan oluşan Manisa Düşünce Birliği Topluluğu, yazılı bir açıklama yaparak, seçim kampanyası, seçim sonuçları ve seçim sonrası yaşananları değerlendirdi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

SEÇİM ÖNCESİ DEĞERLENDİRMELER

1-Seçimin bütün yurtta huzur içinde tamamlanması memnuniyet vericidir.

2-Seçim kampanyasında liderlerin zaman zaman öne çıkardığı çatışmacı üslubu takdir etmek mümkün değildir.

3-Siyasi partilerin müteakip kampanyalarda halkı rahatsız etmeyen, ses ve görüntü kirliliği yapmayan, daha çağdaş tanıtım yöntemleri uygulamaları gerekmektedir.

4-Seçim öncesinde bazı partileri yıpratmaya ve yarış dışı bırakmaya yönelik kasetlerin yayınlanarak, siyaseti siyaset dışı kurumların yönlendirmeye çalışması seçim adaletine gölge düşürmüştür.

5-Adaletli bir seçim; eşit şartlarda ve eşit imkânlarla yapılan seçimdir. Siyasi partilere hazineden yapılan yardım yöntemi adalet duygusunu zedelemektedir.

SEÇİM SONUCUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ

1-Seçimin halkın yüksek katılımıyla gerçekleşmesi, siyasete güven duyulduğunun, demokratik nizama sahip çıkıldığının göstergesidir ve geleceğimiz adına umut vericidir.

2-Seçim sonuçları halkın tercihinin parlamentoda eksiksiz şekilde temsiline imkân vermiştir.

3-Bu yüksek katılım oranıyla halk, TBMM’ni her şeyin üstünde gördüğünü beyan etmiştir.

4-Seçim sonuçları itibariyle halkımız; AK Partiyi başarılı bulduğunu, demokratik gelişmeleri özümsediğini, devamını beklediğini, AK Partinin hizmetlerinden memnun olduğunu; CHP’ye, muhalefete değil iktidara talip olması gerektiğini, gelecek vaadini netleştirmesi gerektiğini, MHP’sini parlamentoda görmek isteğini ve halkın temel beklentilerine göre kendini geliştirmesini, BDP’ ye ise meselelerini siyaset zemininde, parlamenter demokrasi içinde kalarak çözmesini, istemiştir.

5-Halk, AK Partiye desteğini arttırmasına rağmen, milletvekili sayısını düşürerek tek başına Anayasa yapma yetkisi vermemiştir. Halkın bu tercihini; “Yeni Anayasanın Uzlaşarak” yapılmasını istediği ve uzlaşmayı önemsediği şeklinde değerlendirmek gerekmektedir.

SEÇİM SONRASI DEĞERLENDİRMELER

1-Seçim barajı, Güneydoğuda çok büyük tepki oluşturdu. Çoluk çocuk herkesi politize etti. Halkın kendini öteki olarak algılamasını tahrik etti. Baraj, siyasetin normalleşmesine engel oldu. Teröre destek verdi. Bu yanlış politika düzeltilmelidir.

2-Halkımız liderlerin seçtiğini seçiyor. Bu aşiret demokrasisidir. Tam demokrasiye acilen geçilmeli, aday belirlemesine halkın doğrudan katılımı sağlanmalıdır.

3-Türkiye tam demokrasiye geçmek, bütün kesimleri mutlu eden anayasal nizamı kurmak zorunda. Yeni anayasa bir şeyi bölüşerek değil, evrensel ilkeleri devlete hakim kılarak, devlete din ve ideoloji yapıştırmadan yapılmalı. Devlet ve halka silah çekenlerle demokrasi görüşülmemeli, her şey milletin egemenliğinin temsilcisi TBMM çatısı altından gerçekleştirilmelidir.

4-Türkiye son genel seçimden büyük bir umutla ve başarıyla çıkmasına rağmen hiç ummadığı bir krizle karşı karşıya kalmıştır. Krizin oluşmasında yargı bürokrasisinin ve mevcut hukuk sisteminin payı inkâr edilemez. Krizi oluşturan bu tablonun çözüm yeri, milletin iradesinin temsil edildiği TBMM’dir. Halk bu ve benzeri sorunların çözüm yeri olarak TBMM’ni gördüğünü seçimdeki katılımıyla göstermiştir. Sorunların çözümünün meclis dışında aranması; öncelikle halkın desteğinin ve arzusunun inkârı, sonra da siyaset kurumunun inkârıdır. Yemin krizini oluşturan partiler yeterli mesajı vermişlerdir. AK Parti iktidarının sorunun çözümünü kolaylaştırması gerekmekte ve Sayın Başbakan’ın balkon konuşmasındaki ilkeleri uygulamaya koymasının tam zamanıdır.

5-Türkiye’nin öncelikli sorunlarından olan başörtüsü sorununun CHP’nin, Kürt sorununun ise MHP’nin kolaylaştırıcılığında daha çabuk çözüleceğine inanılmaktadır. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.