banner278

DÜNYA TANIYACAK!

AK Parti Manisa milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Lidya Krallığı'nın Başkenti Sardes Antik Kenti ile Salihli - Gölmarmara İlçesi arasında bulunan ve Kral Mezarları olarak bilinen Bintepeler'in UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasının Salihli'nin başta olmak üzere tüm Manisa'nın tanıtımı açısından son derece sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

banner292
DÜNYA TANIYACAK!


DÜNYA TANIYACAK!

AK Parti Manisa milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Lidya Krallığı’nın Başkenti Sardes Antik Kenti ile Salihli - Gölmarmara İlçesi arasında bulunan ve Kral Mezarları olarak bilinen Bintepeler’in UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasının Salihli’nin başta olmak üzere tüm Manisa’nın tanıtımı açısından son derece sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Yurttaş “UNESCO listesine alınan Uluslar arası Mesir Festivali, Sardes Antik Kenti ve Bintepeler’in yanı sıra Manisa’nın UNESCO veya benzer listelere gireceğini düşündüğümüz çok önemli tarihsel ve kültürel değerleri vardır. Bunlar arasında 500 yıldır devam eden Ayvaz Dede Festivali, Kula Evleri, Alaşehir Saint Jean Kilisesi, 12.000 yıllık ayak izleri, Artemis Tapınağı gibi pek çok değerlerimizi sayabiliriz” şeklinde konuştu.

UNESCO’nun Manisa Uluslar arası Mesir Festivalini "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi"ne almasından sonra “Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri”nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesiyle Manisa bölgesinin kapılarını tüm şeffaflığı, güzelliği ve tarihi geçmişiyle Dünyaya açtığını kaydeden Yurttaş; “Salihli merkezine 9 km, İzmir'e 82 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara karayolunun iki yanına yayılmış olan Sardes antik kenti  tarihte altın parayı bulan Lidya Krallığı’nın başkenti olmasının yanı sıra ayrıca tarihteki ünlü Kral yolunun başlangıcıdır. Uzun süre değerli taş olarak kullanılmış turuncu kuvars taşının Batı dillerindeki ismi olan ve "sard" kelimesi, taşın antik çağda çıkarıldığı Sart bölgesinden gelir. Halen burada Kuvars taşı ve altın çıkarımı devam etmektedir. Sart'ta tarihte bilinen ilk tiyatro kalıntıları da mevcut olup gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu özelliğiyle de dikkat çeken Sart’ta Uluslar arası Kültür ve Sanat Festivalini gerçekleştirmek en büyük hedeflerimizden biridir. Ayrıca bu bölgede bulunan Artemis Tapınağı da önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.UNESCO’nun aldığı önemli karar aynı zamanda Sart bölgesinde hedeflerimiz projelerin hem daha hızlanmasına hem de Sart’ın tüm dünya tarafından tanınmasına büyük kolaylık sağlayacaktır” dedi.

Marmara Gölü’nün güney kenarında yer alan ve Lidya tümülüs mezarlık alanı olan Bin Tepeler’in, dünyanın en büyük tümülüs alanı olduğunu kaydeden Yurttaş; “Kraliyet mezarlığı olarak Sardes’e bağlı olan Bin Tepeler, Gediz Ovası ile Marmara Gölü’nün arasındaki sırtta yer almaktadır. Buradaki Tümülüs mezarlar Sardes yolundan bile görülebilmektedir ve en azından yüz tümülüsün varlığı söz konusudur. Bunlardan üç tanesi ise belirgin bir şekilde diğerlerinden büyüktür. Sırtın doğu ucundaki en büyük Tümülüs dev boyutu yüzünden Herodotos’u çok etkileyen Kral Alyattes’in mezarı ile bağdaştırılmıştır. Herodotos’tan yaklaşık yüz yıl önce yazan satirik ozan Hipponaks’tan günümüze ulaşan bir parçada, ozan Lydia’daki bir dostuna Ionia’da buluşmayı önerirken yolu şöyle tarif etmektedir:  “Smyrna’ya kadar tüm yolu kat et Tearos. Karnını batan güneşe çevirerek Lydia’da Alyattes’in mezarını ve Gyges Anıtı’nı ve büyük kenti ve steli, Büyük Kral Tos Anıtı’nı geç.” Bu metne dayanarak üç büyük Tümülüs doğudan batıya sırayla Alyattes, Gyges ve Tos mezarı sayılmıştır.  

 

UNESCO’nun Sardes antik kentini ve Binteper bölgesini keşfetmesinin gecikmiş bir olay olduğunu kaydeden Yurttaş; “Öncelikle Manisa’nın  tanıtımı açısından bazı konularda geç kalınmış. Ancak biz Manisa Milletvekillerinin girişimleri, Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bölgemiz adına olumlu tanıtıcı çalışmaları ve Manisa Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlen yurtdışı gezilerinde Sardes’i tanıtması sonucunda UNESCO’nun dikkatini çekti. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda geç kalınmış olsa bile bu bizim için büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Artık bütün dünya Sardes’i tanıyacak.Bu bölgeye yapılacak Sard Müzesi de çok önemli bir merkez oluşumuna katkıda bulunacaktır.Kültür Bakanlığımız ve .Manisa Valiliğimiz başta olmak üzere tüm Manisalılara bu konuda büyük görevler düşmektedir” dedi.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması kararının 21 Haziran 2013 günü UNESCO tarafından gerçekleştirilen toplantı sonucunda alındığını ve yapılan ön araştırma ve incelemeler sonucunda resmi kararın Ağustos ayında açıklandığını ifade eden Milletvekili Muzaffer Yurttaş; UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen ve tüm dünyada öncelikli olarak korunması için çalışmalar yapılan kültürel ve doğal varlıkların yer aldığı Dünya Miras Listesi'nde 2013 yılı itibariyle 759 tanesi kültürel, 193 tanesi doğal, 29 tanesi ise karma olmak üzere kayıtlı 981 varlığın bulunduğunu belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.