DÖRT MAHALLENİN İMAR PLANI MAHALLELİYLE YAPILACAK

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yeni Mahalle, Hafsa Sultan Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi'ni kapsayan Revizyon İmar Planı çalışmaları ile ilgili mahalle muhtarlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

DÖRT MAHALLENİN İMAR PLANI MAHALLELİYLE YAPILACAK

DÖRT MAHALLENİN İMAR PLANI MAHALLELİYLE YAPILACAK

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yeni Mahalle, Hafsa Sultan Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’ni kapsayan Revizyon İmar Planı çalışmaları ile ilgili mahalle muhtarlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. 
Belediye Encümen Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Azmi Açıkdil de hazır bulundu. Toplantı öncesi basın mensuplarına yönelik bir açıklama yapan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Bildiğiniz gibi 2012 yılının Eylül-Ekim aylarından 2013 yılı Şubat-Mart ayına kadar süren bir süreçte Manisa’nın genel imar planları çerçevesinde sıkıntılı, üzüntülü sonuçta Meclis’ten çıkan karara saygı duyduğumuz imar plan düzenlemelerini geride bırakmıştık. Bu kapsam içerisinde yine Yeni Mahalle, Fatih Mahallesi, Hafsa Sultan Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi ile ilgili bir imar plan çalışması vardı. Bununla ilgili de muhtarlarımızla, mahalle toplantılarında vatandaşlarımızla, okullarda yaptığımız açıklamalarla, Meclis’te yapmış olduğumuz açıklamalarla o mahallelerde yapmayı düşündüğümüz plan değişikliğiyle ilgili vatandaşlarımızı aydınlatma çalışmalarında bulunduk” dedi.
8 BİN KİŞİYE BİLGİLENDİRME MEKTUBU
Belediye Meclisi’nin İmar Komisyonu’na sevk ettiği planların çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Başkan Ergün, “Bu bağlamda hem AK Parti grubunun, hem CHP grubunun Meclis’te de ifade ettikleri gibi, bu mahalledeki vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda bir imar düzenlemesi yapılması kendilerine sorulduğunda ve vatandaşlarımızın da bu noktada istekleri yeterli çoğunlukta çıktığı surette, oradaki imar plan değişikliklerinde olumlu düşünceler içerisinde olacaklarını açıklamışlardı. Biz de bu konuda Belediye Başkanlığı olarak ilgili Başkan Yardımcılarım, daire müdürlerim bütün hazırlıklarını yaptılar. Bugün Manisa’da ilk defa olacak, ilk defa hayata geçirmeyi düşündüğümüz vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda bir anket çalışması hazırlığına giriyoruz. Bütün alandaki yaklaşık 8 binin üzerinde vatandaşımızın bilgilerini alabilecek şekilde bir anket çalışması. Bu mahallelerimizde vatandaşlarımızın öncelikle kendilerine yarından itibaren Belediye Başkanlığı ve Manisa Belediyesi olarak içerisinde açıklayıcı bilgilerin bulunduğu mektupları göndermeye başlıyoruz. Bunun 2 bin tanesi o mahallede oturmayıp, başka mahalle veya şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızdan oluşuyor. Bunların da tespiti yapıldı. 6 bin kişi de mevcut alan içerisinde oturan insanlarımız var. Buna ek olarak da kiracı olan insanlarımız da var. Bu 8 binin üzerindeki sayıyı tahmin ediyorum 1 hafta içerisinde bu dağıtımları yapılacak. Bu da 24 Temmuz Çarşamba günü hayırlısıyla başlıyor ve 4 Ağustos’a kadar bütün posta dağıtımları 6 bini bizzat adreslerinde kendilerine verilmek suretiyle 2 bin tanesi de iadeli taahhütlü postayla gönderilmiş olacak” dedi.
“MAHALLERDE İLETİŞİM OFİSLERİ KURULACAK”
6 Ağustos akşamı bu 4 mahallede yaşayan vatandaşların katılacağı bir iftar programı yapma kararı aldıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Yerini muhtarlarımızla birlikte belirleyeceğimiz bir noktada bizzat ben ve ekibim gelerek, vatandaşlarımıza orada bir ön açıklamada bulunalım diyoruz. Bunun akabinde 14 Ağustos’ta başlamak üzere ve 25 Ağustos’ta sona ermek üzere yani yaklaşık 11 günlük bir süreçte bu 4 mahallemizde muhtarlıklarımızın içinde veya yanında iletişim ofisleri kurulacak. Bu ofislerin her birinde 2’şer tane teknik eleman orada gelen vatandaşlarımızı bilgilendirme noktasında ve anketlerini alma noktasında çalışma yapacak. Aynı zamanda bu teknik elemanlar, mahalledeki planlamanın da anlatımını yapabilecekleri gibi, maketler üzerinde yerlerini de gösterecekler. Burada bir maket çalışması hazırlığımız da olacak. Her mahalleyi ayrı ayrı kapsayacak şekilde iletişim ofislerine kurulacak. Hazırlanacak olan görsel boyutlu planlarda da vatandaşlarımız kendileri görecekler. Yani bu ofislere gelen vatandaşlar hem planı görecek, hem de anketlere yanıt verebilecekler” dedi.
“SONUÇ OLUMLU OLURSA EYLÜL MECLİSİNDE GÜNDEM ALINACAK”
Mini referandum olarak gördükleri bu çalışmanın 25 Ağustos’ta sonlandırılacağını kaydeden Başkan Ergün, “28-29 Ağustos tarihlerinde de oylama sonuçlarını inşallah kamuoyuna açıklama kararı aldık. 29 Ağustos’ta Belediye İmar Komisyonu’nda şuanda bekleyen bu imar planının çıkacak sonuçlar neticesinde 3 Eylül tarihinde yapılacak olan Belediye Meclisi’nde bu imar kararını meclisimizin gündemine getirmiş olacağız. Sonuçta bu süreci bu şekilde yaşamış olacağız. Ben şimdiden bu konuda emeği geçen Başkan Yardımcılarım, ilgili müdürlüklerim, emeği geçecek olan muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. 30 yıldır Manisa’nın kanayan yaralarından bir tanesi olan imar planı zamanında ıslah planlarıyla günü kurtararak geçirilmiş bu 4 mahallemizin imar planını da inşallah çözüme kavuşturmuş oluruz. Burada vatandaşın menfaatine olmayacak hiçbir şeyin altına imza atmayacağımı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Çeşitli fikirler olacaktır, istemeyenler olacaktır, bunlara da saygı duyuyorum. Manisa’da artık arsa noktasında konut üretim alanlarının bitmiş olması, bu bölgelerde en az 5 bin konutun depreme dayanıklı, yeni kanunlara bağlı, yeni bir semtin ortaya çıkarılması için bu düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanıyorum. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. İnşallah çıkacak sonuç, orada yaşayan vatandaşlarımıza da hayırlar getirir” diye konuştu.
“KARARI VATANDAŞLARIMIZ VERECEK”
Açıklamanın ardından Başkan Ergün, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun çıkacak sonuçlar ile ilgili sorusuna yanıt veren Başkan Ergün, “Düşündüğümüzün üstünde bir olumlu sonuç çıkacağına inanıyorum. Çünkü 30 senedir orada bir çalışma yapılmamış ve 30 senedir çarpık bir yapılaşma ve yeterli hizmetleri alamayan, çocukların park alanının olmaması, sosyal donatı alanlarının olmaması, kamu alanlarının hizmete girememesi gibi bir yığın faktör var. İnanıyorum ki bu süre içerisinde vatandaşlarımız çok daha iyi bilgi sahibi olacaklardır. Yerinde anlatımla inşallah istediğimiz olumlu sonucu alacağımız kanaatindeyim. Bunun kararını yine vatandaşımız verecektir. Onlar ne isterlerse başımızın üstünedir. Bekleyelim görelim” dedi.
VATANDAŞLAR “EVET” DERSE MUHALEFET “HAYIR” DEMEZ
İktidarın olumsuz tepki verip vermeyeceği yönündeki soruya da yanıt veren Başkan Ergün, “Özellikle AK Parti, ‘Biz geleceğiz, biz yapacağız’ görüşü içinde olmuştu. Ben bunu hep defalarca söyledim: Eğer Manisa’nın menfaatine yapılacak bir şey varsa gelin hep beraber yapalım dedim. Ben yaptım, Cengiz Ergün yaptı veya MHP yaptı olmasın, hep beraber yaptık olsun dedim. Nasıl ki geçtiğimiz ay içerisinde Ankara’da milletvekillerimizle Ankara’da bakanlarla görüştüysek, Manisa’nın önünü açmak için hiçbir zaman siyasi düşünmedim, hizmet açısından düşündüm. Eğer vatandaşlarımız yeterli çoğunlukta evet demesi durumunda, onların da hayır diyeceklerini düşünmüyorum” dedi.
“MUHTARLAR ANKET ÇALIŞMASI YAPILACAK OLMASINDAN MEMNUN”
Yapılacak çalışmanın kendileri açısından olumlu olduğunu ifade eden mahalle muhtarları da, plan çalışmalarıyla ilgili mahalle sakinlerinin görüşlerine başvurulacak olmasının sevindirici olduğu görüşünde birleştiler. Hafsa Sultan Mahallesi Muhtarı Bektaş Kılınç, anket, bilgilendirme ofisi gibi çalışmaların umut verici olduğunu dile getirdi. Yeni Mahalle Muhtarı Nurettin Akın, Fatih Mahallesi Muhtarı Mustafa Eren ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Eşref Yılmaz, çıkacak sonucun hayırlı olması temennisinde bulundular.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.