DOÇ DR. SELMA TOSUN KIBRIS'TA ÖDÜL ALDI

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu'nun ( AHEF) Kıbrıs'ta organize ettiği 2. Ulusal Aile Hekimleri Kongresi'nde, Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Selma Tosun'un evlilik öncesi testlerle ilgili yaptığı çalışma üçüncülük ödülü aldı.

DOÇ DR. SELMA TOSUN KIBRIS'TA ÖDÜL ALDI

DOÇ DR. SELMA TOSUN KIBRIS'TA ÖDÜL ALDI
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu'nun ( AHEF) Kıbrıs'ta organize ettiği 2. Ulusal Aile Hekimleri Kongresi'nde, Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Selma Tosun’un evlilik öncesi testlerle ilgili yaptığı çalışma üçüncülük ödülü aldı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birinci basamakta klinik yaklaşımlar ve sistem içindeki yönetsel sorunların değerlendirildiği toplantıda tıp hukuku, bilimsel yaklaşımlar konularında uzman isimler bilgilendirmede bulunurken, Aile Hekimliği uygulamasında deneyim sahibi isimlerde birikim ve tecrübelerini paylaştı. Manisa’nın uzman konuşmacı katılımı yönünden ön plana çıktığı kongrede İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, Manisa’daki Aile Hekimliği Uygulaması, Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Sertel Aile Hekimliği Bilgi Sistemi, Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr Selma Tosun “Aile Hekimliğinde Viral Hepatitler” başlıklı panelde moderatör ve konuşmacı olarak yer aldı. Kongre kapsamında düzenlene poster yarışmasına “Evlenmek üzere yapılan tetkiklerde Hepatit B bakılmasının önemi ve pozitiflik saptanan kişilerin sosyodemografik özellikleri” başlıklı poster ile katılan Manisa, üçüncülük ödülüne layık görüldü. Dr. Kezban Yücel, Dr. Fatma Özdemir; 1 No.lu AÇSAP merkezi ebe ve hemşireleri Füsun Özcan, Melek Kandırmış, Nevin Sartık, Sebahat Kaya ve Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Selma Tosun’un hazırladığı çalışma 1 No.lu AÇSAP merkezinde Ocak 2010 –Temmuz 2011 tarihleri arasında evlenmek üzere başvuran ve yapılan tetkiklerde B tipi sarılık hastalığı saptanan kişilerin bilgileri değerlendirilerek hazırlandı.

Manisa’yı gururlandıran ödülü kongreden erken ayrılması nedeniyle Doç. Dr. Tosun adına alan Sağlık Müdürü Dr. Tay Manisa Devlet Hastanesi’nde düzenlenen törenle ödülünü Doç. Dr. Tosun’a takdim etti. Doç. Dr. Tosun’un yaptığı çalışmalarla Devlet Hastanesi, Sağlık Müdürlüğü ve Manisa’ya birçok ödül kazandırdığını belirten Dr. Tay en son yapılan Aile Hekimleri Kongresi’nde de yaklaşık 1,5 yıl süren evlilik öncesi testlerle ilgili çalışmasının Manisa’ya üçüncülük ödülü getirmesini şehrin tanıtılması açısından çok anlamlı bulduğunu söyledi. Akademik çalışmalarından dolayı Doç. Dr. Tosun’u kutlayan Dr. Tay “Bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyorum” dedi.

 

Ödül getiren çalışmasına ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Tosun evlenmek üzere başvuran toplam 169 kişide B tipi sarılık hastalığı saptadıklarını ve hiçbirinin daha önce bu durumlarını bilmediklerini belirterek yapılan hepatit B tetkiklerinin son derece yararlı olduğunu söyledi. Hepatit B’nin önemli bulaşma yollarından birinin de cinsel ilişki olduğunu kaydeden Doç. Dr. Tosun “Evlenmeden önce kişilerin Hepatit B durumu saptandığında eğer taşıyıcılık saptanırsa hemen kişinin nişanlısına da test yapılıp gerekiyorsa aşı programına başlanmaktadır. Böylece eşine hepatit B mikrobunun bulaşması engellenmektedir. Ayrıca eğer kadında taşıyıcılık varsa bu durum da daha evlenirken saptanmakta ve böylece çiftin daha sonra doğacak bebekleri de aşı ve serum uygulanarak korunmaktadır. Ayrıca taşıyıcılık saptanan kişilerin aile bireyleri de bu vesile ile tetkik edilerek başka taşıyıcı olup olmadığı belirlenmekte ve gereken kişiler aşılanarak korunmaktadır” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.