DİYANET SEN: "DİN GÖREVLİLERİNE MESAİ ÜCRETİ ÖDENSİN"

Diyanet Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet Özdemir, diğer devlet memurları gibi mesai ücreti talepleri olduğunu söyledi.

DİYANET SEN:

DİYANET SEN: “DİN GÖREVLİLERİNE MESAİ ÜCRETİ ÖDENSİN”

Diyanet Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet Özdemir, diğer devlet memurları gibi mesai ücreti talepleri olduğunu söyledi.

Memur Sen’e bağlı Diyanet Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet Özdemir bir açıklama yaparak, diğer kamu kurumlardaki memurlar gibi kendilerine mesai ücreti verilmesini istedi. Geçtiğimiz günlerde cep telefonuna bir mesaj geldiğini dile getiren Özdemir, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa din görevlileri ocak ve şubat ayında zam alamadı, yetkiyi gözden geçirme zamanı gelmedi diye bir mesaj aldık. Tüm Manisa’da çalışan tüm personele gönderilmiş. Bu mesajın altında çok şeyler var. Biz 2004 yılında yetkiyi aldık. Biz yetkiyi aldıktan sonra 2005 yılında 13 bin tane din görevlisi kadroya geçirildi. Vekil olarak görev yapıyorlardı. Daha sonra geçtiğimiz yıl sözleşmeli olarak 7 bin personel kadroya geçirildi. 7 bin civarında yine var. Onların da müracaatları başladı. Bugünden itibaren tercih yapacaklar. Sendikanın yoğun çalışmaları neticesinde meyveler toplanmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında yayınlanan teşkilat yasası ile çalışanlarımıza hem yeni kadrolar geldi, baş imam baş müezzin diye. 2010 yılında referandumda evet kararı aldık kardeş sendikamızın bağlı olduğu kamu sen hayır kararı aldı. Biz evet dedik ve Türkiye’de bu işin lokomotifi olduk. Çünkü 28 Şubat kararında bize yapılan haksızlıkları, bizim gibi giyindirilip süslenen insanların bizim önümüze servis yapılıp bunları dindar insanların yapmış olduğu gibi gösterilen olayları bizim yapmadığımız, bu referandumdan sonra ortaya çıkmış oldu. Onun için 4688 sayılı yasanında düzenlenmesi gerekiyordu. Referandumda bu şartı koymuştuk. Henüz meclisten geçemedi. Bir kere düzenlendi. Ama meclis alt komisyonuna geri gönderildi. Dolayısıyla bu yasa çıktıktan sonra kurumlarla iki yılda bir sözleşme yapılacak. Biz burada üyelerimizin daha iyi şartlarda çalışma ortamları ve ücret anlamında daha iyi bir şekilde görev yapmaları açısından bu yasansın çıkmasını istiyoruz. Önümüzdeki zamanlarda da çıkar inşallah. Çalışma bakanının vermiş olduğu beyanlarda da yasa ne zaman geçerse geçsin ocak ayından geçerli olacağını söyledi.” dedi.

BİZİM DE AİLEMİZ VAR
Din görevlilerinin de 657 sayılı devlet memurları kanununa göre çalışan görevliler olduğunu söyleyen Diyanet Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet Özdemir, “Dine hizmet hakka hizmettir. Biz dine hizmet hakka ve halka hizmet düsturuyla görevimizi yapıyoruz. İnsanın dünyaya gelişi de dinle olur dünyadan ayrılışı da. İmam hep halkla, insanlarla beraberdir. Ama devlet memurları kanununa göre de devlet memurudur. 657’ye tabidir. Devlet memurları kanununa göre Türkiye’de devlet memurlarının haftada 2 gün izin hakkı vardır. Bayram tatilleri de vardır. Ama bu zamanlarda din görevlilerimiz camilerde görevlerindedir. Biz camileri asla kapatmayız. Hiç para vermeseler de bu peygamber mesleği görevimizi en iyi şekilde yerine getiririz. Ama biz de insanız. Bizim de çocuklarımız var. Bizim de diğer insanlar gibi ihtiyaçlarımız var. Bu ihtiyaçları görebilmek için hafta tatilini bizim gibi olan arkadaşlar bir gün kullanmakta bayramlarda da idareten izin kullanmaktalar. Bayram izni bile yok. Bundan dolayı camiyi de kapatamayacağımızdan dolayı diğer kurumlarda olduğu gibi mesai ücreti ödensin. Diğer kurumlarda çalışan arkadaşlar izinlerde nöbet tuttuklarında iki katı para alırlar. Bizim böyle bir talebimiz var.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.