DİN GÖREVLİLERİNE SİGARANIN ZARARLARI ANLATILDI

Manisa İl Müftülüğü'nde görevli din görevlilerine sigaranın zararlarıyla ilgili seminer veren Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Altıparmak, 20-30 yıl boyunca sigara içen birinin zararının 700 bin ila 800 bin TL arasında olduğunu kaydetti.

DİN GÖREVLİLERİNE SİGARANIN ZARARLARI ANLATILDI

DİN GÖREVLİLERİNE SİGARANIN ZARARLARI ANLATILDI

Manisa İl Müftülüğü’nde görevli din görevlilerine sigaranın zararlarıyla ilgili seminer veren Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Altıparmak, 20–30 yıl boyunca sigara içen birinin zararının 700 bin ila 800 bin TL arasında olduğunu kaydetti.

Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Altıparmak tarafından Manisa İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda din görevlilerine alkol, tütün ve uyuşturucunun zararları anlatıldı. İl Müftüsü Sinan Cihan, Müftü Yardımcıları ve din görevlileri katıldı.

Toplumun en çok itimat gösterdiği din görevlilerine hitap etmenin ağır bir sorumluluğu olduğunu kaydeden Dr. Osman Altıparmak, din görevlilerinin gerçekten çok zor bir görevi yerine getirdiğini ve söylediklerinin toplum tarafından dikkate alındığını vurguladı. Sigara bağımlığının Türkiye genelinde arttığını söyleyen Dr. Altıparmak, “Sigara aileleri parçaladığı gibi, insanları yok ediyor. Sigara içmenin dinen haram olduğunu biliyoruz. Bir insan bağımlı hale geldiği zaman onu bırakması pek mümkün değil.” dedi.

SİGARA İÇMEZSEN PSİKOPAT OLURUM
Türkiye genelinde erkeklerde yüzde 60–70 oranında bir bağımlılığın söz konusu olduğunu belirten Dr. Altıparmak, “Son dönemde bayanlarda da bu oran yükselişte. Sigara ciddi sağlık tehditleri oluşturuyor. Öncelikle bir insanın neden sigara içtiğini anlamak gerekir. İnsanlar sinirlendiği zaman, kızdığı zaman, gergin olduğu zaman onu sakinleştiren bir maddedir. Ben diyor sigara içmezsem psikopat olurum, ortalığı yıkarım. Onun için ben zarar vermemek için sigara içmem lazım. Sigara içen bir adam benim başka ne zevkim var diyor.” dedi.

SİGARA İÇENLERİN ÇOĞUNLUĞUNU GARİBANLAR OLUŞTURUYOR
Sigara içenlerin çoğunluğunun gariban insanlar olduğunu ifade eden Dr. Altıparmak, “Yemek yemeyi, çay içmeyi sigaraya bağlıyor. Sigara içtiği zaman başı rahatlıyor. Ardı ardına sigara içiyor. Kişi mutluluğun kaynağı olarak sigarayı düşünüyor. Ama sigara gerçekten öyle bir şey yapmıyor. Mutluluğun ilk sırrı oksijendir yani havadır. Sabah kalktığımızda vücudumuz hava almadığı zaman sinirli, gergin oluyoruz. Dolaysıyla sigara içen insanlar daha sinirli oluyor. Sigara içenlerin akciğerleri gittikçe daralıyor. Sigara içen bir insanın beyni şişer. Sigara içenler en çok KOAH hastalığına yakalanıyor. Sigara içenleri önce arkadaşları terk etmeye başlıyor. KOAH insanı sinirli ve gergin yapıyor. KOAH hastası olan biri herkese kızmaya başlıyor. KOAH olan insan yalnız kalıyor.” dedi.

SİGARA İÇEN AİLESİNE VERİMLİ OLAMIYOR
20–30 yıl boyunca sigara içen birinin ömrü boyunca sigara için 80–90 bin TL para harcadığını kaydeden Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Altıparmak, “Sigara içen biri hastalandığı için doğru, düzgün çalışamıyor. Yaklaşık olarak 200–250 bin TL para kazanamıyor. Böylece ailesine katkısı olamıyor. Hastalandığı zaman aylık maliyeti 400–500 TL arasında değişiyor. Yoğun bakımda bir gecelik maliyet 900 TL. 1 ay yoğun bakımda yattığında 28 bin TL para veriyor. 20–30 yıllık sigara içenin kendisine, ailesine ve devlete zararı 700–800 bin TL’dir. Ülkemizin çektiği sıkıntı parasızlıktır. Ekonomimiz daha güçlü olsa her şey daha güzel olur. Onun için önce kendimizi, ailemizi ve devletimizi düşünmeliyiz. Geç olmadan sigara belasından kurtulmalıyız.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.