banner278

DEVLET GDO'LU MISIR İTHAL EDECEK

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, mısır alımının tamamen durduğunu iddia ederek, Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) Bakanlar Kurulu kararıyla 31 Ağustos 2012 tarihine kadar sıfır gümrük vergisiyle 500 bin ton Mısır ithal etme yetkisi verildiğini ileri sürdü.

banner292
DEVLET GDO'LU MISIR İTHAL EDECEK

DEVLET GDO’LU MISIR İTHAL EDECEK

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel,   mısır alımının tamamen durduğunu iddia ederek, Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) Bakanlar Kurulu kararıyla 31 Ağustos 2012 tarihine kadar sıfır gümrük vergisiyle 500 bin ton Mısır ithal etme yetkisi verildiğini ileri sürdü.

Mısır konusunu meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, mısırı alımlarıyla ilgili çok çeşitli sıkıntıların yaşandığını vurguladı. Özel, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere bir de soru önergesi hazırladı. Özel şu tespitleri yaptı ve şu soruları sordu:

AKP iktidarının hatalı ve çiftçiyi yok sayan tarım politikaları yüzünden başta Manisa,  Osmaniye, Adana, Aydın ve İzmir illerinde olmak üzere, pamuk ürünü yerini çoklukla Mısır ekimine bırakmış ve mısır tarımı azda olsa çiftçinin yaşama tutunma umudu olmuştur. Bu sene Mısır’ın ton fiyatı azalan talep doğrultusunda gitgide gerilemiş, ortalama 650 liradan başlayan alımlar zamanla 600 liranın altına inmiş ve son günlerde 550 liraya gerileyen fiyata rağmen mısır alımı tamamen durmuş, adeta ürün tarlada alıcı bekler durumda kalmıştır.

Mısır alımının durmuş olmasının sebebi, Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) Bakanlar Kurulu kararıyla 31 Ağustos 2012 tarihine kadar sıfır gümrük vergisiyle 500 bin ton Mısır ithal etme yetkisi verilmesi ve GDO’lu yemlik mısır ithalatının Biyogüvenlik Kurulu tarafından onaylanması sonucu yem piyasasının mevcut talebinin tamamen ithal GDO’lu mısırla karşılanacağı yönündeki beklentidir.  Bu nedenle;

1.Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından bu yıl ne kadar mısır, ortalama hangi fiyattan ithal edilmiştir? 

2.Tarlalarımızda kendi çiftçimizin mısırı varken ve çiftçimiz bunların satışı için beklemekteyken, mısır ithal edilmesi ne gibi bir ihtiyaçtan doğmaktadır?

3.Çiftçinin tarlada bekleyen ve maliyetlerini karşılamayacak fiyatlarla satmak zorunda kalabileceği ya da hiç satamayacağı ürünleri için bir tedbir planlanmış mıdır?

4.Çiftçimizin ithal ürün lehine gelişen haksız rekabet sonucu tarlada kalan ürünü nedeniyle karşı karşıya kalacağı ekonomik sıkıntı ve borçlarını ödeyememe durumuna ilişkin herhangi bir tedbir alınmış mıdır?  

5.Yeniden ithal edilmesi planlanan GDO’lu mısırın yem fabrikaları tarafından kullanılacağı düşünüldüğünde bunun hayvan ve dolayısıyla insan sağlığı açısından yaratabileceği riskler nelerdir? Bu konuda Bakanlığınız tarafından yapılan çalışmalar, alınan tedbirler var mıdır, varsa nelerdir?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.