"DEVAMSIZLIĞIN FATURASI YÖNETİCİLERE ÇIKARILMAMALIDIR"

Eğitim Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı "öğrencilerin sağlık raporu almalarında okul idarecilerini teşvik edici şekilde görülmesine sebep olabilecek" genelge hakkında bir basın açıklaması yaptı. Sofuoğlu, devamsızlığın faturası yöneticileri çıkarılmaması gerektiğini söyledi.


SOFUOĞLU, “DEVAMSIZLIĞIN FATURASI YÖNETİCİLERE ÇIKARILMAMALIDIR”

Eğitim Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı “öğrencilerin sağlık raporu almalarında okul idarecilerini teşvik edici şekilde görülmesine sebep olabilecek” genelge hakkında bir basın açıklaması yaptı. Sofuoğlu, devamsızlığın faturası yöneticileri çıkarılmaması gerektiğini söyledi. Sofuoğlu açıklamasında şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgede, "eğitim-öğretimin okul ortamında sağlıklı bir şekilde yürütülmesini teminen tüm önlemlerin alınarak öğrencileri sağlık raporu almaya teşvik eden okul idarecileri hakkında gerekli idari işlemlerin yapılması hususunda…” gereğinin yapılmasını istemiştir. Mezkûr genelgenin içeriğiyle yukarıda anılan sonuç kısmı birbiriyle çelişmekte, sonuç kısmından hareketle genelgenin amacının “öğrencileri sağlık raporu almaya sevk eden idarecilerin bu işlemlerinin önlenmesi” gibi telakki edilme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Genelgenin amacının, devamsızlık süresini uzatacak gerçek dışı beyanlarla sağlık kurulu raporu alma girişimlerinin olumsuz sonuçları konusunda öğrencilerin ve velilerinin bilgilendirilmesi konusunda rehberlik hizmetlerinin sunumu olduğu bizce açık sarih olmakla birlikte yukarıda alıntılanan ifadeyle birlikte yanlış anlaşılmaya ve yanlış uygulanmaya son derece müsait bir hal almaktadır.  Hiçbir okul yöneticisinin, öğrencilerin sağlık raporu alarak devamsızlık yapmalarına göz yummayacağı, buna teşvik etmeyeceği ve bu yönde bir istek ve iradesinin bulunmadığı bilinmesine rağmen okul yöneticilerini töhmet altında bırakacak türden ifadeleri kapsayan genelgenin valiliklere gönderilmesini anlamak mümkün değildir.  Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı göndererek, genelgenin, yanlış yorumlara ve hatalı uygulamalara sebep olmamasını teminen düzeltilmesini veya bu yönde açıklayıcı bir genel yazı yazılmasıyla okul yöneticilerinin yeni soruşturmalara maruz kalmalarına neden olacak genel yazılar ve genelgeler yayımlamaktan kaçınılmasını istedik.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.