DEV OTOYOL PROJESİ KÖYLÜLERE ANLATILDI

Dünyanın ikinci büyük köprüsünü de içinde bulunduran 11 milyar TL'lik Gebze-Orhangazi-İzmir Otobanı ve İzmit Körfez Geçişi Projesi'nin Manisa ayağının geçeceği köylerdeki vatandaşlar yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

DEV OTOYOL PROJESİ KÖYLÜLERE ANLATILDI

DEV OTOYOL PROJESİ KÖYLÜLERE ANLATILDI

Dünyanın ikinci büyük köprüsünü de içinde bulunduran 11 milyar TL'lik Gebze-Orhangazi-İzmir Otobanı ve İzmit Körfez Geçişi Projesi'nin Manisa ayağının geçeceği köylerdeki vatandaşlar yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirildi. 

Saruhanlı ilçesine bağlı Koldere beldesinde düzenlenen toplantıya, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) 2.Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı İlyas Bulut, KGM 2. Bölge Müdürlüğü Kamulaştırma Baş Mühendisi Şerafettin Sütçu, KGM 2. Bölge Müdürlüğü Otoyollar Proje Baş Mühendisi Bayram Balaban, KGM 2. Bölge Müdürlüğü ÇED Kontrol Şefi Helil İnay Kınay, Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş (OYİAŞ) Firma Temsilcisi Bülent Esendal, ELC Group Firma Temsilcisi M. Öner Akten, Encon Çevre Danışmanlık Firma TemsilcisiTolga Balta, Erm/Csed Proje Direktörü Karen Raymond, Elc Group Firma Temsilcisi Dr. Işıl Gültekin, OYİAŞ Firma Temsilcisi Nurettin Akdeniz, OYİAŞ Firma Temsilcisi Ruman Demirel katıldı.
Bugüne kadar hiç yapılmamış detayda jeoteknik ve sismik bir araştırma gerçekleştirdiklerini belirten OYİAŞ Firma Temsilcisi Bülent Esendal, "Asma köprünün yapılabilmesi için dünyanın sayılı köprü yapım firmaları ile teklif istenmiş şuanda sonuçlandırma aşamasına gelinmiştir. Tüm güzergah boyunca detaylı incelemelerimizi sürdürmekteyiz. Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş olarak projenin tümüne eş değer önem veriyoruz. Bu çalışmanın sonucunda sözleşme kapsamında 7 yıl olarak belirlenmiş inşaat süresini kısaltmayı amaçlıyoruz. Dolayısı ile her bölgeden inşaata başlayabilmenin zamanlaması çerçevesinde İzmir bölgemizden de yaz başlarına doğru inşaatlarına başlayacağımızı telaffuz edebilirim" dedi.
İnsanlar ve evleri, arazileri, topluluklar ve özellikleri, insan sağlığı, yaşam tarzları, ekonomik faaliyetleri gibi konuların hepsini rapor halinde projeye dahil edileceğini ifade eden Elc Group Firma Temsilcisi Dr. Işıl Gültekin, "En önemli konulardan biri olan mevcut arazi kullanımının ve diğer varlıkların yer değiştirmesi söz konusu. Bu kapsamda otoyolun geçeceği yerlerde tarım arazileri belki evler, ağaçlar bunların kamulaştırılması söz konusu olabilecek. Diğer bir husus inşaat ekiplerinin yönetimi,
bu inşaatta çalışacak olan işçilerin ve onların sağlıklı güvenli bir ortamda çalışmaları amacındayız. Otoyol projesi, şuanda yolun geçmediği yeni yerlerden geçecek. Dolayısı ile gürültü ve hava emisyonlarının ortaya çıkması söz konusu olacak. Ancak; şuanda gürültü ve hava ölçümleri devam etmekte. Biz gerek Türk standartları gerekse Dünya Bankası ve yabancı standartlarda belirtilen değerlere uyum sağlamak için neler yapmamız gerekiri raporumuzda ortaya koyacağız. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Yeni otoyol yapıldığında yeni emisyonlar, hava kirliliği olabilir ancak; yeni otoyolu kullanan araçlar diğer otoyolları terk ederek yeni otoyola yöneleceği için diğer yollardaki gürültü ve hava kirliliği, emisyonlar düşecektir. Yeni otoyol mesafesi daha kısa olacağından olaşacak olan emisyonlarda daha düşük olacaktır. Bu toplantılarımızın amacı; sizleri bu proje hakkında bilgilendirmek, daha sonra sizin görüşlerinizi, önerilerinizi dinlemek ve not almak ve bu çalışma kapsamında bunları dikkate almak" diye konuştu.
Dr. Işıl Gültekin'in konuşmasının ardından soru cevap kısmına geçildi. Otoyolun geçeceği bölgede istimlakın devlet tarafından mı yoksa firma tarafından mı yapılacağına ve kamulaştırma ile ilgili sorulara KGM 2.Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı İlyas Bulut şöyle yanıt verdi:
"Yüklenici firma elbette buradaki işi yapıp işletecek ve belli bir süre sonra karayollarına devredecektir ama bu istimlaklar karayolları tarafından yapılacaktır. Bu işlemleri yürütürken tabii ki muhatap Karayolları olacak. Çalışma alanları içerisinde bizim belli yerlerde birimlerimiz olacak. Bu işin sağlıklı yürütülmesi için gerek halkla olan ilişkiler gerekse valilik ve diğer kamu kurumları ile ilgili olan ilişkiler için karayolları işin önünde olacak. Mevcut karayolları kamulaştırmasını, devlet yollarında nasıl yapıyorsa otoyollarda da aynı şekilde yapacaktır. Kamulaştırma yapılan yerin dışında ürünlerin egzoz gazından veya diğer etkenlerden zarar görmesine yönelik herhangi bir ödememiz yok. Buradaki amacımızda bu zararları en aza sıfıra indirecek ne gibi çalışmalar yapabiliriz araştırmak."
Otoyol projesinden memnun olmadığını kaydeden arazi sahiplerinden Ali Osman Tohum, "Ağaçlarımız gül gibi. Biz onlarla geçimimizi sağlıyoruz. Ömrümüz boyunca geçimizi sağlayacak toprakların gitmesinden dolayı üzgünüz" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.