banner278

DAMACANA'NIN KENDISI KIRLI SUDAN DAHA TEHLİKELİ

Özgür Özel'den Sağlık Bakanı'na, "Ölüm saçan BPA'lı damacanalar ve BPA içeren diğer tüm ürünler yasaklansın!" çağrısı.

banner292
DAMACANA'NIN KENDISI KIRLI SUDAN DAHA TEHLİKELİ

DAMACANA'NIN KENDISI KIRLI SUDAN DAHA TEHLİKELİ

Özgür Özel’den Sağlık Bakanı’na, “Ölüm saçan BPA’lı damacanalar ve BPA içeren diğer tüm ürünler yasaklansın!” çağrısı.
Türkiye damacana su konusunu tartışıyor. Sağlık Bakanlığı’nın bazı su firmalarının listesini açıklamasının ardından tartışma daha da alevlendi. CHP Milletvekili Özgür Özel ise damacanaların tamamen yasaklanmasını istedi. Özel’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Son günlerde kamuoyunun yakından takip ettiği damacana sulardaki tehlikeye ilişkin tartışmalar Kanserojen Bisfenol A (BPA) maddesini içinde barındıran BPA’lı damacanalardaki tehlikeden bağımsız düşünülmemeli ve bu konunun sadece sulardaki değil, damacanalardaki ve plastik diğer tüm ürünlerdeki tehlikeye de işaret ettiği halkımız tarafından bilinmelidir.  Çünkü plastik bardak, çatal, bıçak, karıştırıcı, saklama kapları ve damacanalar gibi birçok üründe bulunan Kanserojen Bisfenol A (BPA) maddesi hormon sistemine zarar verici bir kimyasaldır ve sindirim sistemi, bağışıklık sistemi bozuklukları, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastalığı, meme kanseri, kısırlık gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. 
Bundan iki yıl önce, kamuoyunun gündeminde geniş yer bulan biberonlardaki BPA kanserojen maddesine ilişkin Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreterliği görevim sırasında TEB tarafından detaylı bir çalışma yapılmış ve konu hakkında bir bilgilendirme hem Sağlık Bakanlığı’na hem de kamuoyuna sunulmuştur. TEB’in bu kapsamlı çalışmasının ardından 29.07.2010 ve 26.11.2010 tarihlerinde yaptığı uyarıların sonucunda da, Sağlık Bakanlığı tarafından 7 Şubat 2011’de yayımlanan “Emzik, Biberon, Biberon Başlığı, Alıştırma Bardağı, Alıştırma Bardağı Kapağı ve Benzeri Ürünlerin Üretimi, İthalatı Ve Bildirim Esaslarına Dair Tebliğ” ile bu ürünün biberonlarda kullanımı yasaklanmıştır. 
Ancak yine o günlerde, ilgili tebliğ yayınlandıktan sonra tarafımdan yapılan basın açıklamasında BPA maddesinin sadece bebek biberonlarında değil, gıda ve sıvı tüketimi ve saklamasında kullanılan birçok üründe bulunduğu, söz konusu maddenin özellikle sıcak yiyecekler ve içecekler ile temasa geçtiğinde daha da tehlikeli hale geldiği konusunda da yetkililer bir kez daha uyarılmıştır. 
Ülkemizdeki iklim, damacana sulardaki taşıma, depolama ve satış koşulları ile birlikte düşünüldüğünde damacanaların yaz şartlarında gölgede 50 derecede, güneş altında ise çok daha yüksek derecelerde çok uzun süre kaldıklarında artan ölümcül risk dikkatle izlenmelidir. PVC kapların kullanımının pek çok ülkede kesinlikle yasaklanmış ve özellikle içme suyu ambalajında cam kap kullanımı zorunlu olmasına rağmen ülkemizde bırakın cam kapları, BPA’sız damacanaların yasaklanmasına ilişkin bile herhangi bir girişim yoktur. Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki tavrı tamamen vurdumduymazlık noktasındadır. Cam kullanımın yaygınlaştırılması ve BPA kullanılmamasına ilişkin hiçbir beyanı bulunmayan Sağlık Bakanlığı, damacana sulara ilişkin son derece geçiştirme yöntemlerle çalışma yapmakta, konunun etraflıca her yönüyle ilgilenmeden damacana su şirketlerinin numunelerini bile kendi toplamak yerine numuneleri firmaların getirdiği bir denetim usulü benimseyerek adeta denetim görevini de savsaklamaktadır.
Sağlıklı su satışı yapan firmaların dahi kullandıkları damacanalardaki katil BPA maddesine ilişkin gerekli tedbirler ve yaptırımlar gündeme alınmadığı sürece insan sağlığına yönelik bu sinsi tehdit devam edecektir. 
Geçtiğimiz günlerdeki sağlıksız su tartışmasının konusunu oluşturan kirliliklerin sağlık üzerindeki etkileri doğrudan gözlenebilecekken, BPA’nın olumsuz etkileri sonucunda bağışıklık sistemi bozuklukları, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastalığı, meme kanseri, kısırlık gibi yıllar sonra ve sebebi başka etkenlere de bağlanabilecek hastalıklar olarak ortaya çıkacaktır.
Öncelikle ülkemizde damacanalarda kullanımına hala devam edilen ve herhangi bir yasaklama getirilmemiş olan BPA maddesinin bir an evvel yasaklanması ve BPA’sız damacana uygulamasına süratle geçilmesi gerekmektedir. Bu yasaklamanın ardından ise halkımız cam kullanımına yönlendirilmeli ve hem insan sağlığı hem de çevre sağlığı için son derece önemli olan PVC ürün kullanımı terk edilmelidir.
Tüm bu nedenlerle, halk ve çevre sağlığına zararlı sonuçları olan BPA maddesini içeren tüm ürünlerin kullanımının durdurulması ve ölüm saçan BPA’lı damacanaların kullanımının yasaklanması için sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyor, konuyu siz değerli basın mensuplarımızın ve kamuoyunun bilgilerine sunuyorum.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.