ÇÖP SORUNUYLA İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞME

Manisa Belediyesi Şubat ayı Meclis Toplantısı'nda Manisa Belediyesi'nin yeni Atık Su Arıtma Tesisi Projesi ile ilgili İller Bankası'ndan kredi talep edilmesi maddesi görüşüldü. Belediye Başkanı Cengiz Ergün, atık su arıtma tesisinin yanı sıra, katı atık bertaraf tesisi ile ilgili de son aşamaya gelindiğinin müjdesini verdi.

ÇÖP SORUNUYLA İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞME

ÇÖP SORUNUYLA İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞME

Manisa Belediyesi Şubat ayı Meclis Toplantısı’nda Manisa Belediyesi’nin yeni Atık Su Arıtma Tesisi Projesi ile ilgili İller Bankası’ndan kredi talep edilmesi maddesi görüşüldü. Belediye Başkanı Cengiz Ergün, atık su arıtma tesisinin yanı sıra, katı atık bertaraf tesisi ile ilgili de son aşamaya gelindiğinin müjdesini verdi.
Şubat ayı Meclisi’nde, Atık Su Arıtma Tesisi sisteminin belirlenmesi, bahse konu yenileme inşaatı işi için İller Bankası’ndan 30 milyon TL kredi talep edilmesi ve kredi ile ilgili iş ve işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi maddesi de görüşüldü. Madde üzerine söz alan AKP ve CHP grupları, insan sağlığını ilgilendiren projeye destek vereceklerini ifade etti. Oybirliğiyle kabul edilen proje hakkında meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Bununla ilgili iki tane sistem var. Birincisi alışılagelmiş klasik sistem. Yani havuzlu dediğimiz ama etrafa da kokuların çıktığı ve o kokuların önlenmesi ile ilgili de çok büyük yatırımların yapıldığı sistem. İkinci sistem, Türkiye’de yeni uygulamaya girip ve ilgili bakanlığın da tabi olurlarıyla bunlar gerçekleşiyor, Türkiye’de bir-iki yerde yapımı başladı, elektrofolükülasyon atık su sistemi. Şimdi hem işletme açısından, hem de bitirilmesi açısından klasik sistem, işin ihalesi, yapılışı, faaliyete geçmesi ile birlikte 2,5-3 sene gibi bir sürece tekabül ediyor. İkinci sistemin hayata geçirilmesi yaklaşık 8-10 aylık ya da en fazla 1 senelik süre içerisinde hayata geçirilmesi söz konusu. Tabi ki bununla ilgili hesaplar var. Bunlar en iyi şekilde, Belediye tarafından mı inşa ettirilir, yap-işlet-devret usulü gelen teklifler de var bunları da değerlendiriyoruz. Ben isterdim ki, geçtiğimiz 10 gün öncesi bu salon içerisinde bütün meclis üyelerimize, Manisa’daki sivil toplum kuruluşlarına, bütün mühendislik odalarına, Çevre Müdürlüğü’ne, Rektörlüğü’nden tutun bütün kurumlara hepsine yazılı tebligat gönderdik. Ama ne acıdır ki, AKP Grubu’ndan 2-3 arkadaşımız buradaydı, Çevre Müdürlüğü’nden 2 tane mühendis arkadaşımız, Rektörlüğümüzden Rektör Yardımcımızın dışında bir de Mimarlar Odası’ndan bir yetkilinin dışında ben burada kimseyi göremedim. Manisa için hazırlanan yeni bu sistemi bütün Manisalılarla, meclis üyelerimizle, bütün sivil toplum kuruluşlarına anlatmak istedik, burada bir sunum yaptık ama maalesef Manisa’da 7-8 kişiye bir sunum yapma durumunda olduk. Ben bunlara da saygı duyuyorum. İnşallah bundan sonraki yatırımlarda herkesin daha duyarlı olacağını umuyorum” dedi.
‘Ortak Akıl’ a çağrı
Maddeye hibe kredisinin de dahil edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Ergün, “Çünkü büyük bir yatırımdır. Kanunların da vermiş olduğu bir imkan var Türkiye genelindeki tüm belediyelere. Ortak akıl noktasında Manisa’da Sayın Hüseyin Tanrıverdi’nin yapmış olduğu toplantılar var. Buradan bütün diğer milletvekili arkadaşlarımıza da hepsine sesleniyorum. Hükümet nezdinde de buradan yüzde 45 hibenin Manisa için alınması gerektiğini de buradan ilan ediyorum. Herkesin bu noktada Manisa Belediyesi’ne, Cengiz Ergün’e değil, Manisa halkının menfaatine buradaki yatırım için destek olmaya çağırıyorum. Buradan bunun duyurusunu yapmış olayım” dedi.
30 yıllık sorunda son viraj
Katı atık bertaraf tesisi ile ilgili de müjde veren Başkan Ergün, “Bu arada katı atık bertaraf tesisi ile ilgili Bakanlık ön izin yazısı bu akşam itibariyle çıktı. Bunun da müjdesini vereyim. Başbakanlık’tan çıkacak olumlu kararla birlikte Allah nasip ederse, herhalde bu hafta içerisinde çöple ilgili yazı elimize ulaştığında, artık bunun da startını verecek prosedürü başlatıyoruz. Sayın Valimizin de tabi ki ve Çevre Müdürlüğü’nün de belli prosedürleri bu ay içerisinde tamamlayıp, inşallah ihale aşamasına geleceğiz. Yani Manisa’nın hem çöp sorunu, hem atık su sorunu, hayırlısıyla inşallah çözüme kavuşturuluyor. Bu yatırımlar yapılmaya başlanacak” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.