ÇOCUĞUN GELİŞMİNDE SANATIN ÖNEMİ BÜYÜK

Çocukların kendilerini ifade ettikleri ölçüde geliştiklerini düşünürsek resim, müzik, tiyatro gibi sanat dalları, çocuğun kendini geliştirmesinde büyük rol oynar.

ÇOCUĞUN GELİŞMİNDE SANATIN ÖNEMİ BÜYÜK

ÇOCUĞUN GELİŞMİNDE SANATIN ÖNEMİ BÜYÜK

Çocukların kendilerini ifade ettikleri ölçüde geliştiklerini düşünürsek resim, müzik, tiyatro gibi sanat dalları, çocuğun kendini geliştirmesinde büyük rol oynar.

Her ebeveyn çocuklarının geleceği ve becerileri ile ilgili hayaller kurar, beklentiler geliştirir. Çocuğun nasıl bir kişiliğe sahip olacağı veya hangi mesleği yapacağının yanında becerilerinin neye yatkın olacağı da erken yaşlardan itibaren aile içinde konuşulur. Anne babalar çocukları için önce sağlıklı ama başarılı olsun, doğayı, hayvanları, müziği, çevresindekileri, kendisini sevsin, arkadaşları ile problemleri olmasın, sorunu olduğunda halledebilecek kadar güçlü olsun, sosyal olsun, yalnız kalmasın, onun için sınav sonucundan çok parmak kaldırmak daha önemli olsun, bildiklerini anlatabilsin, yaratıcılığını her alanda sergilesin, yaşamda gri balık olmak yerine renkli balık olmayı seçsin vb. pek çok duygu ve düşünceye sahip olurlar. • Yeni ilişkiler gelişir Çocuklar kendini ifade ettikleri ölçüde gelişirler. Bu nedenle sanat çocuğun kendini geliştirmesine büyük imkan tanır. Peki, sanat nedir? En basit tanımıyla “Yaratıcığın ya da hayal gücünün ifadesidir.” Sanat, çocuğun kendisini tanıması, kişilik gelişimi, sosyalleşmesi ve duygusal dışavurumu açısından çok önemli. Eğer sanat olmazsa konuşma dünyası araçsız kalır. İletişim ve kendini ifade etme sürecinde çocuğun yatıcı çözümleri, başarı ve özgüven duygusunun gelişmesini sağlar. Özgüveni gelişmiş, başarı duygusunu tatmış çocuk, bir birey olarak başka insanlarla karşılıklı sevgi, saygı ve anlayış içinde yeni ilişkiler geliştirir. • Birkaç soru sorun Çocuk bu yeni ilişkileri ile sorumluluk alma, kendini tanıma, yönetme ve değerlendirme yetilerini kazandıracak bilgi ve becerileri kazanır. Bu becerilerin kazanılmasında oyun ve sosyal ilişkiler kadar sanat eğitimi de etkili olur. Bu süreçte çocuğunun sanatın bir dalı ile uğraşması çoğu ebeveynin tercihidir.  Anne-baba olarak çocuklarınızın sanatla ilgilenmelerini istiyorsanız önce kendinize birkaç soru sormalısınız. 
• Çocuğumun neye ilgisi var? Resim müzik veya dans becerilerini gözlediğimde onu en çok ne yaparken keyif aldığını görüyorum? 
• Çocuğumun yaşı bu etkinliğe uygun mu? Sanatçılar ve sanat eğitmenlerinin bu konudaki görüşleri ne? 
• Çocuğumun duygusal sosyal ve fiziksel gelişimi ile kişiliği nasıl bir yönlendirme gerektiriyor? Bireysel etkinliklerden mi hoşlanıyor yoksa bir grubun içinde mi kendini daha iyi hissediyor? 
• Acaba yönlendirdiğim sanat dalını ben kendi isteğime göre mi seçtim? Belki de benim yapamadıklarımı o yapsın istiyorum... 
• Çocuğumu resim/müzik/dansa yönlendirirken ebeveyn olarak benim beklentim ne? Ailemize bir sanatçı mı gelsin istiyorum yoksa hayatında sanatın var olduğu estetik duygusu gelişmiş bir kişi mi yetiştirmeyi diliyorum? 
Eğer çocuğunuzun hayatında sanatın yer almasını istiyorsanız bu soruları aklınızda tutmanız yararlı olabilir çünkü böylece çocuğunuzu kendi becerileri ve isteği doğrultusunda yönlendirmiş olursunuz. Ayrıca ilgisi olmayan bir alan için onu zorlamamış ve böylelikle de kendine olan güvenini olumsuz etkilememiş olursunuz. Beklentilerinizi baştan belirleyerek hem çocuğunuzun hem de kendiniz için zaman tanımış olursunuz. En önemlisi de sanatı çocuğunuzun hayatına zorla sokmamış karşılıklı istek ve heves doğrultunda özendirmiş olursunuz. 
Unutmayın ki ister sanata çok yetenekli ister sadece sanatı hayatında görmekten keyif alan bir çocuğunuz olsun iki durumda da en önemlisi çocuğunuzun kendi becerileri ölçüsünde ve hevesi doğrultusunda yol almasıdır. Bütün çocuklar doğal olarak yaratıcıdır. Hepsi değişik yeteneklerine bakmaksızın sanattan tat alma güdüsüne sahiptir. Anne babanın görevi çocuğa duygularını tam olarak kullanma fırsatı vermektir. 
Mehmet KARATOSUN bilgi@mksanat.com  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.