banner271

ÇINAR: "KOOPERATİF VARKEN BANKALARLA ANLAŞMA NİYE?"

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Mali Genel Kurulu siyasilerin atışmalarına sahne oldu. Kongrede konuşan Başkan Recep Çınar, 2012 yılında 55 milyon TL kredi dağıttıklarını açıkladı. Çınar, "Biz bunu yaparken bazı odaların bankalarla yüksek faizli anlaşma yapmasını anlayamıyorum" dedi.

ÇINAR:

ÇINAR: "KOOPERATİF VARKEN BANKALARLA ANLAŞMA NİYE?"

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Mali Genel Kurulu siyasilerin atışmalarına sahne oldu. Kongrede konuşan Başkan Recep Çınar, 2012 yılında 55 milyon TL kredi dağıttıklarını açıkladı. Çınar, “Biz bunu yaparken bazı odaların bankalarla yüksek faizli anlaşma yapmasını anlayamıyorum” dedi.   

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN   

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı kooperatifin sosyal tesislerinde yapıldı. Divan Başkanlığını H.Gündüz Karaoğlan’nın yaptığı genel kurulda katip üyeliklere Mehmet Üzen ve Ayşe Balkay seçildi.
 
Genel Kurula; Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ak Parti Manisa Milletvekilleri Muzaffer Yurttaş ve Uğur Aydemir, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, Ak Parti İl Başkanı Murat Baybatur, CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, MHP Merkez İlçe Başkanı Engin Kabadağ, bazı oda başkanları, siyasi parti üyeleri 1000'in üzerinde ortak katıldı. 
Denetim Kurulu Raporu Mesut Dalkara tarafından okundu. Ardından, Yönetim ve Denetim Kurulları ayrı ayrı ibra edildi. Kooperatif Müdürü Hasan Ak Bilanço ve Gelir-Gider raporlarını okudu. 2.006.000.TL’lik 2012 yılı kesin bütçesi ile 2013 yılı 2.000.000 TL’lik tahmini bütçesi kabul edildi. 

ÇINAR’DAN TEŞEKKÜR

Kooperatif Başkam Recep Çınar, yapılan oylamanın ardından bir teşekkür konuşması yaptı. Manisa esnaf ve Sanatkarına 49 Milyon lira Halkbank kaynaklı, 6 milyon lira da Fon’dan olmak üzere toplam 55 Milyon TL kredi dağıttıklarına dikkat çeken Başkan Çınar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütçe ve varlıklarla birlikte 60 Milyonluk risk üstlenildi. Bu rakamlar Manisa ekonomisinde önemli yer tutuyor. 2012 yılında bir yıl vadeli kredilerde 25.000. TL’ye kadar senelik yüzde 5, bir yılı aşkın vadeli kredilerde yüzde 6 kredi faiz oranı uyguluyoruz. Kredilerde 4 yıla kadar vade yapıyoruz. Kredi limitleri 40.000.TL ile 125.000 TL arasında değişmektedir.”   
 
ÖDEMELER ZAMANINDA YAPILSIN
Bundan böyle 6 aylık taksitli kredileri imalatçı esnaf ve sanatkarlara vereceklerini ifade eden Çınar, “Kooperatif olarak yakalanan başarıyı devam ettirebilmek ve daha fazlasını elde edebilmek için kredi kullanan tüm ortakların ödemelerini zamanında yapmaları gerekiyor.  Hizmet anlayışlarında kimsenin etnik kimliğine bakmadan, siyasi görüşünü sorgulamadan, ayrımcılık veya korumacılık yapmıyoruz. Hak edene hakkının verildiği bir anlayışla hizmetleri sürdürüyoruz” dedi.

FAİZLER AŞAĞIYA ÇEKİLSİN
Faizlerin daha da aşağıya çekilmesi gerektiğini vurgulayan Çınar, Halk Bankası’nın aldığı % 1 komisyon uygulamasının kaldırılmasını ve kefil eşlerinin muvafakatinin alınması uygulamasına son verilmesini istedi. Yeni Anayasa’da korunmak istediklerini, hazine desteğinin de mutlaka artarak devam etmesi gerektiğim vurgulayan Çınar, bunun esnaf-sanatkar için şart olduğunu sözlerine ekledi.

GERİTER’E ELEŞTİRİ
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ve bazı oda başkanlarının bankalarla yaptıkları kredi anlaşmalarını eleştiren Başkan Çınar,”Başkanımız sağolsun bankalarla anlaşmalar yapıyor. Bankalar reklamlarını yapmak isterler. Onlara sözüm yok. Ancak MESKOP yüzde 5-6 faiz oranıyla kredi zaten veriyor. Bankalarla anlaşma yapılmasını anlayamıyorum. Bankanın faizi yüzde 16’ya tekabül ediyor. Kafaları bulandırmamanın doğru olmadığını söylüyorum. Bunların yapılmamasını hassasiyetle rica ediyorum. Esnaf ve sanatların sırtından başka işler yapmak doğru değil” diye konuştu.

CENGİZ ERGÜN İCRAATLARI ANLATTI
Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise şunları söyledi: “Ülkemizde esnaf ve sanatkârların kredilendirilmesinde önemli bir rol oynayan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, ekonomimizin can damarı olan esnaflarımıza ciddi bir destek sağlamaktadır. Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, doğru ve planlı kullanan esnaf için adeta kurtarıcı, kara gün dostudur. Zor zamanında esnafın yanında olan bu kurumlar, esnafın hakkının savunulması ve kredi kullanmak zorunda kalan esnafın cebinden fazla para çıkmadan, mağdur olmadan krediye kavuşmasını sağlayan başarılı kurumlardır. Manisa’da da yıllardır faaliyet gösteren ve Recep Çınar ismiyle markalaşan Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, kentimizde birçok esnafın zor zamanında yanında olmuş ve Manisa’nın ekonomisine önemli katkılar sağlamıştır.  Elbette merkeziidareye karşı esnafın kredi hakkının savunulması da yine bu kurumlar tarafından şimdiye kadar dikkatle yürütülmüştür.
Ülkemiz ekonomisini ayakta tutan ana damarlardan bir tanesi olan küçük esnafın korunması, destek verilmesi, ayakta durabilmesi amacıyla Manisa Belediyesi olarak bizler de üzerimize düşeni yapıyoruz
Belediye olarak her zaman esnafın yanında olduğumuzu üzerine basa basa söylüyoruz.Bunun için de esnaflarımızla her zaman sıcak ve samimi ilişkiler içindeyiz. Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Pazarcılar Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Bakkallar Odası, Motorlu Araç Tamircileri Odası, Marangozlar Odası, Tuhafiyeciler Odası, Lokantacılar Odası, Ayakkabıcılar Odası gibi tüm esnaf odası temsilcileriyle sık sık bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulunuyoruz.”

ÖZEL: “BÜYÜK MARKETLER ESNAFI YUTTU”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bu tarz kongrelerde esnafın sorunlarının tartışılması gerektiğine dikkat çekti. Özel şunları söyledi: “Esas olan bir borcun vadesini veya son ödenen gününü uzatmak değil, onun ödenebilirliğini sağlamaktır. Alış veriş merkezileri açılıyor. Burada 300 çeşit esnafa zarar veriliyor. Belediye başkanı az önce konuşurken keşke yeni alış veriş merkezlerine yer verilmemesi noktasında söz verebilseydi. Çünkü bu büyük alış veriş merkezlerinin sahipleri ulusal sermayelerdir.
Küçük esnafın aşına işine kepçelerini daldırıp gelirlerini alıyorlar. Bunun sorumlusu bir türlü bu büyük alış veriş merkezlerini il dışına almayan merkezi hükümettir. Bu konuda söz vermelerine rağmen hala düzenleme yapılmamıştır.”dedi. Özel bir de fıkra anlatarak ekonominin kötğüye gittiğini ifade etti.     

YURTTAŞ CEVAP VERDİ
Ak Parti iktidarı öncesinde Türkiye’nin IMF’den para dilendiğini iddia eden Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise “Bugün ülkemizin ulaştığı nokta ortada. Türkiye’ye not veren kuruluşlar var. Onların verdiği notlar da ortada. Türk ekonomisi dünyadaki en iyi ekonomiler arasına girdi. Türkiye hak ettiği notu gecikmiş olsa da aldı. Faizler düşmeye devam edecek ve işsizlik azalacak. 10 bin dolar olan kişi başı milli gelir 2023 yılında 25 bin dolara çıkacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Yapılan anketlere göre partimizin oy oranı yüzde 54’e ulaşmıştır. Bu da yaptığımız icraatların doğru olduğunun kanıtıdır” diye konuştu.

UĞUR AYDEMİR’DEN ÖNERİ
Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, dev marketlerin şehir dışına alınması sorununa çözüm arandığını belirterek, “Ancak böyle bir problem var diye karalar bağlayıp, işyerlerimize kepenk vuracak halimiz yok. Bu konuya kafa yormamız gerekiyor. Artık bunun zamanı geldi. Esnafımız da birleşip büyümesi şart” dedi.
Türkiye’nin gerçeklerinin değiştiğini de vurgulayan Aydemir, “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görev yapıyorum. Muhalif vekiller komisyonda her defasında atıp tutuyorlar. Bütçeyi dikkatli kullanmak gerekiyor. Har vurup harman savurursak bu ilke iflas eder. Geçmişte olduğu gibi” diye konuştu.          
      


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.