ÇİKOLATA FABRİKASININ TEMELİ ATILDI

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İntibak Yasası'yla ilgili Bakanlar Kurulu'nda yapılan görüşmeye ilişkin, "Başbakanımız dahil tüm bakanlarımız 'yüzde 70 zam yapalım daha çok insan istifade etsin ve artış herkesi memnun edecek düzeydi olsun' dedi" ifadelerini kullandı.

ÇİKOLATA FABRİKASININ TEMELİ ATILDI

ÇİKOLATA FABRİKASININ TEMELİ ATILDI 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İntibak Yasası'yla ilgili Bakanlar Kurulu'nda yapılan görüşmeye ilişkin, "Başbakanımız dahil tüm bakanlarımız 'yüzde 70 zam yapalım daha çok insan istifade etsin ve artış herkesi memnun edecek düzeydi olsun' dedi" ifadelerini kullandı.
Çikolata sektörünün büyük firmalarından olan Ferrero, 19. fabrikasının temelini Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) attı. 90 milyon dolara mal olacak fabrikada ilk anda 200 kişi çalışacak. Tesisler 2013 yılının şubat ayında üretime girecek. Ferrero Çikolata'nın yeni fabrikasının temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, Adalet ve Kalkınma Partisi Manisa Milletvekilleri, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, sanayiciler ile davetliler katıldı.

Temel atma töreni öncesinde konuşan Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek, 2023 Türkiye hedefine ulaşmak için durmaksızın çalışırken devletinin tüm kurumlarının desteğini arkalarında hissettiklerini, özellikle pek çok yabancı sermayeli şirketin bölgeyi yatırım merkezi olarak seçmesinde Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın çok önemli katkısı ve desteği olduğunu vurguladı. Türek, "Karadeniz fındığı dünyanın pek çok yerindeki Ferrero fabrikalarında mamul hale geliyor, gene dünyanın dört bir yanına dağıtılıyordu. Ancak Ferrero'nun Manisa'daki bu yatırımıyla ülkemizin kaynakları üretime doğrudan katılarak, Türk mühendis ve işçilerinin emekleri ile çok daha fazla katma değer yaratacaktır" diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de, Türk ekonomisinin tüm dünyada dikkat çektiğini belirtti. Tanrıverdi, "Birçok ülke bütçe açıkları karşısında tasarrufa giderken, biz hiçbir kesintiye gitmeden tam aksine sosyal harcamaları arttırarak yolumuza devam ediyoruz. Ayrıca diğer ülkelerde büyüme oranları yavaşlarken, ülkemiz büyümeye gelişmeye devam ediyor" dedi.

Ferrero şirket sözcüsü Carlo Marsilli, şirketin Manisa'da olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 146 bin metrekare alana inşa edilecek fabrikanın 2013 yılında tamamlanacağını belirten Marsilli, bölgeye sosyal tesisler yapılacağını ve eğitim konusunda yatırım yapacaklarını ifade etti.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı da, şehzadeler şehri Manisa'nın artık yatırımlar şehrine dönüştüğünü söyledi.

"EKONOMİK İSTİKRARLA SİYASİ İSTİKRAR AT BAŞI GİDİYOR"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin son yıllarda hamle üstüne hamle yaptığını ve kendi rekorlarını kırmak için yola devam ettiğini vurguladı. Açıklanan ihracat rakamlarının ümit verici olduğunu belirten Arınç, "2002 öncesi ve sonrasını kıyaslamak gerekir. Çünkü 2002'den sonra yeni bir dönem başladı. Ekonomik istikrarla siyasi istikrar at başı gidiyor. Toplumsal barıştaki istikrarda aynı şekilde çok olumlu durumdadır. Dünyada global krizin pençesindeki 17 ülkede olumsuzluklar dikkate alındığında ülkemizin büyüme hızı ve rakamları takdire değerdir. Cari açık ve ithalattaki fazlalıklar konusunda eleştiriler gelebilir. Ama bu konuda da çözüm ürettiğimizin bilinmesi gerekiyor" dedi.

EMEKLİLERE MÜJDE
Arınç, İntibak Yasası ile ilgili Bakanlar Kurulu'nda yapılan görüşmede, yüzde 70 zam yapılması seçeneğinin desteklendiğini, Maliye ve Hazine'den sorumlu bakanlarının da en yüksek zammın yapılması görüşünü desteklediğini söyledi. Tasarının bugün Meclis'te yasalaşmasının beklendiğini kaydeden Arınç, 8 maddelik tasarının yasalaşmasıyla 2000 yılından önce emekliliklerde ortaya çıkan farklılıklar ve adaletsizliklerin giderilmiş olacağını söyledi. Arınç, geçmişte siyasi iktidarların popülist politikalarla getirdiği farklı emeklilik düzenlemelerinin, ekonomik krizleri hazırlayan en büyük etkenlerden birisi olduğunu ve Hazine'ye zararı olan bu düzenlemelerin çok düşük emekli maaşlarına neden olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, Bakanlar Kurulu'na üç farklı seçenek getirdi. 'Yüzde 50 zam yaparsak, şu kadar kişi yararlanacak ve yararlanacakları miktarlar da şu oranlarda olacak. Yüzde 60 yaparsak şu kadar farklılık olacak, yüzde 70 yaparsak şu kadar farklılık olacak. Bundan 2 milyona yakın emekli istifade edecek' diye. Şimdi Maliye Bakanımızın, Hazine'den sorumlu bakanımızın halini düşünün. Çünkü her artışa göre vereceğiniz rakamlar çok büyük rakamlar. Şöyle gözlerinizi en yakın komşumuz Yunanistan'a, Avrupa'nın en batısındaki Portekiz'e, İspanya'ya, Fransa, Almanya ve İngiltere'ye uzanın. Yanı başımızdaki Yunanistan'da maaşlar donduruldu, eksi yüzde 10-20'lere işçiler imza atmak için sırada bekliyor. Emekli maaşlarından kesintiler yapılmaya başlandı. AB'den istenen miktarın tamamı verilemiyor. Verilmesi için adeta komiserlik teklif ediyorlar. Çok acı olaylar. Allah hiçbir ülkeyi bu duruma düşürmesin. Biz de komşumuz ve dostumuz Yunanistan'ın elbette ekonomik sıkıntılar içinde olmasını istemeyiz. Kendimize bakarız, biz de aynı duruma düşmemek için neler yapmamak gerektiğini düşünürüz. Biz yüzde 50 mi, 60 mı, 70 mi vermeliyiz, bu adaletsizliği giderebilmek için ne yapmalıyız..İnanın Başbakanımız dahil, tüm bakanlarımız, 'yüzde 70 zam yapalım, daha çok insan istifade etsin ve artış herkesi memnun edecek düzeyde olsun' dedi. İyi de nereden vereceğiz bunu? Bu zammı verdiğiniz zaman, 1 milyon 941 bin kişiye 2,7 milyar lira yıllık getirisi var. Maliye Bakanımız da Hazine bakanımız da 'merak etmeyin veririz, paramız var, en yüksek zammı yapalım' dedi. Benim gördüğüm bu manzara, hepimizin iftihar ettiği bir manzaradır." 

TURGUT ÖZAL DÖNEMİNDEN BAHSETTİ
Turgut Özal döneminde, Türkiye'de iş adamlarının uçaklara alınıp dae7, Manisa Organize Sanayi Bölgış gezilere götürülmeye başlandığını hatırlatan Arınç, o dönemde muhalefet partisi mensubu olarak kendisinin de iş adamlarının, devletin uçaklarına alınıp dış gezilere çıkarılmasını eleştirdiğini, ancak bir süre sonra, bu sayede Türkiye'nin o dönemde dışa açıldığını anladığını ifade etti. Arınç, hükümet olarak ihracatın gelişmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini, bu çalışmalarla ekonomik krizin etkisindeki Avrupa'ya yapılan ihracattaki azalışın, Afrika, Uzakdoğu ve Hindistan ile telafi edildiğini dile getirerek, Türkiye'nin artık dünyanın her yerine ihracat yapar hale geldiğini ifade etti. Kendisinin de Uganda'dan sorumlu olduğu dönemde, bu ülkede iş forumları düzenlendiğini, gidenlerin 250 milyon liralık bağlantıyla döndüğünü ifade eden Arınç, " 'Ne işiniz var Afrika'da, zencilerin içinde' (diyorlar). Ticaretin siyahı beyazı olmaz. Bugün Afrika kıtası 30'dan fazla ülkesiyle milyonlarca nüfusuyla büyüyor,
gelişiyor. Vietnam'a, Kamboçya'ya, Moğolistan'a gittik, yine iş adamlarıyla" dedi.

"BAZILARI HALA ZAMAN TÜNELİNDE KALMIŞ" 
Arınç, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ne otomotiv yatırımı getirilemediği yönünde zaman zaman eleştiriler olduğuna da değinerek, bu eleştirilerin "zaman tünelinde kalmış insanların" eleştirileri olduğunu söyledi. Ekonomik yapının artık değişmiş olduğuna dikkati çeken Arınç, şu ifadeleri kullandı: " 'Ne oldu, otomotiv gelecekti Manisa'ya, niye gelmedi'..Allah Allah niye gelmedi? Acaba kim getirecek, devlet mi yapacak, polis devleti mi var Türkiye'de, Organize Sanayi Bölgelerinde bu kadar işler oluyor, hangi birine devlet katkı sağlıyor, eskidendi o. Sümerbank ayakkabımızı yapardı, Süt Endüstrisi Kurumu'ndan sütümüzü, Et Balık Kombinası'ndan etimizi alırdık. Hala böyle mi zannediyorsun sen Türkiye'yi? Artık Türkiye'de birbiriyle yarışan özel sektör var. Öncülük yapacaksın, gelirse gelir, gelmezse gelmez. O da karlılığı esas alacak. Biz, onlara sadece 'gelin' diyeceğiz, gelmeleri için yollar açacağız, kapılar açacağız. Bu ajans (Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı) bunun için kuruldu. Devlet iki polis
gönderip otomotiv sektörünü Manisa'ya getiremez, geçti o günler. Kendileri gelecek, 'en güzeli Türkiye' diyecek. Geldiğimiz noktayı hala göremeden bunları eleştiri konusu yapanlar var. Otomotiv gelmiyorsa, Ferrero geliyor; Ferrero'dan sonra belki merrero gelecek."

"TÜRKİYE'DE BUNDAN SONRA DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜKLER VAR"
Arınç, sanayicinin geleceğe güvenle bakması gerektiğini, "şöyle olursa bir maraza çıkar mı" diye düşünmemesi gerektiğini dile getirerek, "Vallahi çıksaydı, bugüne kadar yüz defa çıkardı. Hiç kafanıza takmayın bunları. Artık 28 Şubatları Türkiye'de kimse konuşmuyor, bundan sonra da konuşmaya niyetleri yok. Türkiye'de bundan sonra demokrasi, özgürlükler var. Bundan sonra el ele verip bu ülkeyi, tarihte olduğu gibi yeniden büyük, güçlü bir ülke yapmak var. Milliyetçiliğin yolu da ülkesini kalkındırmaktan geçer. 'Acaba şuradan bir ses çıkar mı, buradan bir gürültü olur mu, şu kaşını çatar mı, bu önümüze geçer mi, önümüzdeki seçimde ne olur, işler berbat olur mu'... Bırakın bunları. Allah'ın izniyle, göğsünüzü geniş tutun, yolunuza devam edin. İki günü birbirine eşit olan ziyandadır.ae7, Manisa Organize Sanayi Bölg Yolunuz ve bahtınız açık olsun sanayiciler. Türkiye, bundan sonra sadece güçlenecek, insanlarımız daha mutlu huzurlu olacaklar, hiç endişeniz olmasın, her şey çok daha güzel olacak, güneşli,
güzel günler görecek. Bunları hepimiz büyük bir umutla bekliyoruz" dedi.

ÖDÜL TÖRENİ
Temel atma töreninden sonra İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı "2010 yılı Türkiye'nin 500 ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşları listesinde yer alan ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 32 firmaya ödül verildi. Listeye giren firmalara ödüllerini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Manisa Milletvekilleri verdi. 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına girenler şu şekilde:
"Vestel Elektronik San. ve Tic. A.Ş., Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş., Indesit Company Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş., Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Componenta Dökümcülük Tic. ve San. A.Ş., Kerim Çelik Mamulleri İmalat ve Tic. A.Ş.,Bosch Termoteknik San. ve Tic. A.Ş., Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş., Standard Profil Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., İpek Kağıt San. ve Tic. A.Ş., Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş., Schneider Elektrik San. ve Tic. A.Ş., Olmuksa Internatıonal Paper-Sabancı
Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Yonca Gıda Sanayi İşletmeleri İç ve Dış Ticaret A.Ş., Hayes Lemmerz İnci Jant Sanayi A.Ş., İnci Akü San. ve Tic. A.Ş., Hayes Lemmerz Jantaş Jant San. ve Tic. A.Ş., Elba Basınçlı Döküm San. A.Ş. ve Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş."

İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ARASINA GİRENLER
İkinci 500 Büyük Sanayi kuruluşu arasına girenler ise şu şekilde:
"Konveyör Beyaz Eşya ve Otomotiv Yan San. Tic. A.Ş., Emas Makina Sanayi A.Ş., Çimbeton Hazırbeton ve Prefabrik Yapı Elemanları San. ve Tic. A.Ş., Oerlikon Kaynak Elektrotları ve San. A.Ş., Selkasan Kağıt ve Paketleme Malzemeleri İmalatı San. ve Tic. A.Ş., Mayteks Örme San. ve Tic. A.Ş., Valf Sanayii A.Ş., Valfsel Armatür San. A.Ş., Tirsan Kardan San. ve Tic. A.Ş., Pilenpak Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Dyo Matbaa Mürekkepleri San. ve Tic. A.Ş., Matel Hammadde San. ve Tic. A.Ş. ile N.B.R. Makina ve Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Şti."

VERGİ REKORTMENLERİNE ÖDÜL 
Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki son ödüller ise vergi rekortmenlerine verildi. Manisa İli Kurumlar ve Gelirler Vergisi Rekortmenlerinin Vergi Ödül Töreni, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımı ile gerçekleştirildi. 2010 yılında yılında Manisa ilinde en çok Gelir Vergisi vergisi ödeyen rekortmenleri Eyyüp Altan, Mustafa Altan, Süleyman Çetin, Abdullah Eryüksel, Selim Eryüksel, Dündar Çiloğlu, Ahmet Kındır, Ahmet Altan, Cemal Ergün, Salih Kozlu oldu. 2010 yılında Manisa daki Kuruml l ar Vergisi
Rekortmenleri ise Soma Elektrik Üretim ve Tic.A.Ş, BOSCH Termoteknik San. ve Tic. A.Ş., TKİ.Kurumu Ege Lin.İşl.Mües.Müd., Schneider Elektrik San. ve Tic.A.Ş., Rexam Paketleme San. ve Tic. A.Ş., Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş., Keskinoğlu Tavuk. ve Damızlık İşl. San.A.Ş., Pilenpak Ambalaj San.ve Tic. A.Ş, İnci Akü San. ve Tic. A.Ş. ve Valfsel Armatür San. A.Ş. firmaları oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.