CİHAN, "KARDEŞLİĞİ YÜREKLERDE İNŞA ETMEK İSTİYORUZ"

14-20 Nisan tarihlerinde kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayan Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, bu yılın ana temasının Hz. Peygamber'in (s.a.s.) Kardeşlik Hukuku ve Kardeşlik Ahlakı olduğunu belirterek, amaçlarını insanların yüreklerinde kardeşliği inşa etmek olduğunu kaydetti.

CİHAN,

CİHAN, “KARDEŞLİĞİ YÜREKLERDE İNŞA ETMEK İSTİYORUZ”

14-20 Nisan tarihlerinde kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayan Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, bu yılın ana temasının Hz. Peygamber’in (s.a.s.) Kardeşlik Hukuku ve Kardeşlik Ahlakı olduğunu belirterek, amaçlarını insanların yüreklerinde kardeşliği inşa etmek olduğunu kaydetti.   1989 yılından bugüne peygamber sevgisi etrafında toplumu bütünleştirmek amacıyla kutlanan Kutlu Doğum Haftası'nın 2012 yılı ana teması, “Hz. Peygamber’in (s.a.s.) Kardeşlik Hukuku ve Kardeşlik Ahlakı olarak belirlendi. Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, 14-20 Nisan tarihlerinde kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.   Kardeşliği Peygamber Efendimizden öğrendiklerini söyleyen Müftü Cihan, “O bizlere kardeşliğin sadece bir söylemden ibaret değil aynı zamanda bir ahlak ve hukuk olduğunu öğretti. Kadın-erkek, zengin-fakir, şehirli-köylü, işçi-memur, eğitimli-eğitimsiz, kariyerli-kariyersiz gibi yapay tüm ayrımları, iman kardeşliğinin potasında eritmeyi bize O öğretti. O’nunla vardık kardeşliğin tadına. O bize kardeşi kardeşe bağlayan en yüce değerin sadece sevgi, ilgi ve muhabbet değil; aynı zamanda bir hak olduğunu bildirdi. Nitekim ayette; “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz.” (Âl-i İmran, 3/103.) buyrulmuştur” dedi.
MENFAAT TEMELİNDE BİR KARDEŞLİK HİÇ DEĞİLDİR
Bu konuyu Diyanet İşleri Başkanlığının gündeme getirmesinin iki önemli olduğunu kaydeden Cihan, “Biri, insanları kardeşliğe mani olacak duygu ve yönelişlerden arındırmaya çalışmak; diğeri insanlarda kardeşliği yüreklerde pekiştirecek hususiyetleri inşa etmeye yöneltmektir. Kardeşlik hukukunun çiğnendiği bir Müslüman dünyayı, kardeşlik ahlakının zedelendiği bir İslam dünyasını Yüce Rabbimiz ateş dolu bir çukurun kenarında yaşamak olarak değerlendirmiştir. Böyle bir yaşam her an ateş dolu çukura düşme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu tehlikeden kurtulmanın yolu, her şeyden önce müminlerin kardeşliğinden geçmektedir. Bizim kardeşliğimiz Yüce Allah’ın bize en büyük lütfu, ikramı, ihsanı ve nimetidir. İslam kardeşliği soy, sop, ırk, renk, dil, bölge ve asabiyet temelinde bir kardeşlik değildir. Menfaat temelinde bir kardeşlik hiç değildir. Yüce değerler ve yüksek idealler etrafında bir kardeşliktir. İman ve takva ekseninde bir kardeşliktir. Yüce Rabbimizin ifadesiyle “Müminler ancak kardeştirler.” (Hucurat, 49/10.) KİBİR DÜNYAYI TALAN EDİYOR Kibir, buğz, öne geçme, riyaset, gıybet gibi yürekleri kemiren ve ihlası eriten duygular, insanların içinde kol gezip bulduğu bütün güzellikleri talan ettiğini vurgulayan Müftü Cihan, “Evet, biz Müslümanlar için daima bir geçici ve küçük; bir de kalıcı ve büyük aidiyet ve mensubiyetlerimiz olmuştur. Bir aileye, bir ırka, bir gruba, bir mezhebe, bir meşrebe, bir cemaate, bir ideolojiye olan intisabımız ve mensubiyetimiz geçici, küçük mensubiyetlerimizdir. Asıl büyük aidiyet ve mensubiyetimiz, İslam ailesine olan mensubiyetimizdir. Tarih boyunca Müslümanlar için en büyük tehlike, küçük mensubiyetleri kimliğe dönüştürerek bu büyük mensubiyetin önüne geçirmeye kalkışmak olmuştur. Irkçılık, mezhepçilik, meşrepçilik ve cemaatçilik üzerinden kardeşlik hukukunu çiğnemek ve bizi kardeş kılan değerleri yok saymak, aslında Peygamber Efendimize olan intisabımızı hep gölgeleye gelmiştir. Bu duygu ve düşünceler içerisinde Kutlu Doğum Haftası'nın başta Manisalı hemşehrilerimiz olmak üzere bütün Müslümanların gönlünde kardeşlik duygusunun ve kardeşlik coşkusunun yeniden filizlenip yeşermesini, bütün davranışlarımızda kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukukunun yaşanmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyor; başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere bütün İslam dünyasının Kutlu Doğum Haftası'nı tebrik ediyorum. Cenab-ı Hak’tan en büyük niyazımız, Sevgili Peygamberimizin sık sık özlemini dile getirdiği kardeşler topluluğu olmaktan hiçbir zaman uzaklaşmamaktır” diye konuştu. Cihan, Kutlu Doğum haftası etkinliklerine bütün Manisalıları davet etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.